Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Aktuální číslo Meduňky
Milí čtenáři,
co nejsrdečněji vás vítám u říjnové Meduňky, v níž se věnujeme především ženám, jejich zdraví a dobré náladě. Říká se, že je jen jediný prohřešek proti kráse, který si nesmí dovolit žádná žena, a tím je zamračená tvář. Přitom však nejde o to potlačit v sobě smutek nebo obavy, ale dosáhnout vnitřní radosti a harmonie. Doufáme, že vám – našim čtenářkám – k tomu pomohou i články v tomto vydání Meduňky. 
Osobně bych se s vámi však na tomto místě také ráda podělila o svůj po-z--natek, který byl na mé červnové cestě do poutního městečka Santiago de Compostela na severozápadě Španělska stěžejní.
Jak vidíte dole na fotografii, poutního místa jsme dosáhli a já se i s Meduňkou nechala vyfotografovat ve zdejším parku s výhledem na katedrálu svatého Jakuba, kde je při kaž-dé mši zmínka i o poutnících, kteří sem v průběhu celého roku přicházejí ze všech koutů světa. Zdolání minimálně stovky kilometrů pěšky nebo dvou stovek kilometrů na kole, je zde předkládáno jako očištění, po němž člověku začne nový život. Možná však už stejně jako já tušíte, že skutečná pouť je záležitost ryze vnitřní. Proto jsme jako důvod naší cesty na rozdíl od ostatních museli uvést sportovní aktivitu. Bůh je v nás a je to princip všeho, žádná konkrétní osoba, a klíčem do dveří skutečného božství je naše srdce. Jak řekl Osho, Bůh je prožitek.
Na cestě jsme potkali mnoho lidí, přičemž řada z nich zdolala pěšky několik stovek kilometrů. Závěrečnou etapu však tito poutníci absolvovali s rozedřenými puchýři na chodidlech či s bandážemi na kolenou – jejich touha po očištění a začátku nové 
životní etapy byla zřejmě velmi silná. Někteří na otázku, proč se na tak dlouhou a náročnou cestu vydali, odpovídali, že je to výzva. Jinými slovy si v podstatě jenom chtěli něco dokázat. Skutečná výzva je totiž být v životě zcela bez výzev a zůstat bezelstní a radostní jako malé děti. Položit se na vodu života a nechat se nést. 
Nicméně putování to bylo pěkné. Procházeli jsme městečky i malými vesničkami a na patnících sledovali symbol cesty – žlutou svatojakubskou mušli. Někdy u ní bylo i něco připsáno, například slova z písně Johna Lennona Imagine: Imagine all the people, sharing all the world... You may say I‘m a dreamer, but I‘m not the only one, I hope someday you‘ll join us, and the world will live as one… Představ si všechny ty lidi, jak sdílejí celý svět... možná si říkáš, že jsem snílek, ale já nejsem jediný. Doufám, že se k nám jednoho dne připojíš a svět bude v jednotě… 
A právě to bylo na té cestě nejkrásnější, jakási lidská pospolitost, kdy jeden druhému byl ochoten pomoci kdykoliv s čímkoliv. Když spolu spí v ložnicích třeba i pro třicet lidí, kde jsou jen jednoduché železné palandy a nic víc, lidská vstřícnost a teplo se rodí jaksi automaticky. A pak také nikdy nezapomenu na omamnou vůni eukalyptových hájů, jimiž jsme procházeli, stejně jako na maják na Finisteře, který se nachází dalších necelých sto kilometrů od Santiaga na pobřeží Atlantiku. Tomuto místu se říká konec světa a zdejší maják je na evropském kontinentu nejzápadněji. Pak už je jenom nedozírný širý oceán splývající na obzoru s oblohou. 
Přeji vám klidné podzimní dny, které jsou k usebrání a skutečné pouti do nitra jako stvořené.
Srdečně 
Věra Keilová

Vítejte, milí čtenáři, u květnové Meduňky.
Věříme, že i tentokrát v ní najdete to, co právě potřebujete a hledáte…
Hlavní téma jsme věnovali zubům. Možná jste v měsíci lásky a bujícího jara očekávali něco poetičtějšího, ale zuby si naši pozornost vrchovatě zaslouží. Články našich autorů totiž opět potvrzují to, co už víme, ale co je dobré si stále připomínat – že moudrost našeho těla je obdivuhodná (svědčí o ní právě i souvislosti mezi zuby a jednotlivými orgány) a že celá naše bytost, včetně mysli a duše, je celistvým, propojeným a fascinujícím systémem. Mimochodem, napadlo by vás, že při vzniku zubního kazu může hrát roli i náš duševní stav?
Naši autoři nabízejí také mnoho praktických rad a informací ohledně správné péče o zuby, výživy atd. MUDr. Eleková informuje o výzkumech amerického stomatologa Westona A. Price, který už v 19. stol. zkoumal stravovací zvyky různých domorodých společenství v souvislosti s výskytem zubního kazu. Řadu pozoruhodných závěrů, svědčících o moudrosti „primitivních“ lidí, potom zařadil do své zubařské praxe, např. zjištění, že zubní kaz se dá léčit. Možná je načase se u přírodních národů a jejich zvyků poučit…
V tomto čísle Meduňky se nám také sešlo několik článků, týkajících se tématu životních změn. V úvodním rozhovoru představujeme ženu, která šla za svým snem a zcela změnila svůj profesní život. Yvonku, naši účetní, jsem kontaktovala vždy, když jsem potřebovala řešit záležitosti kolem faktur, teď se jí ozývám kvůli jejím svěže psaným článkům o hormonální józe nebo když se sama potřebuji o něčem poradit. Yvona jen září, její nadšení pro jógu pocítíte i přes telefon a je důkazem toho, že následovat svá přání se vyplácí dotyčnému člověku i druhým, jimž svou činností pomáhá.
O nelehké životní proměně s dobrým koncem vypráví příběh mladé ženy v článku Stáni Marešové, zkušení makrobiotici Průchovi zase zaznamenali příběhy žen, které se díky zásadní změně životního stylu vyléčily z vážné nemoci. Jarní čas je pro malé i větší změny jako stvořený, snad vám budou naše články v tomto směru dobrou inspirací.
Nevynechejte ani článek Mileny Králové o tom, jak se vesmírné zákonitosti odrážejí v našich příslovích a pořekadlech. Pokud dokážeme na tato známá rčení nahlédnout jinak a „nově“, můžeme s nimi i nově pracovat. Třeba jednoduché pravidlo „kam jde pozornost, jde i energie“ – znáte to také? Občas si celý svůj vnitřní obzor zaplňujeme myšlenkami na určitý problém, životní síla nám kamsi utíká, stačí sotva na to nejnutnější a pak nám chybí důležitá energie umožňující prožívat radost z malých i velkých věcí.
Nebo: Kdo chce něco nového zažít, musí něco nového udělat. Zdánlivě jasné, ale jak nám to jde v praxi? Netočíme se často v ustáleném kruhu, a touha po změně či řešení složité situace je spíš jen naším zbožným přáním? Když se odhodláme z kruhu vykročit, už prvních pár kroků může přivolat nové zkušenosti a posunout nás na naší cestě o kus dál.

Přeji vám krásný květen, milí čtenáři, plný radosti a odvahy k dobrým životním změnám.
Zuzana PaulusováObsah

Rozhovor s Yvonou Švecovou      6
Mgr. Věra Keilová

Novákovi obědvají      8
Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc.

Hurá do školky!      9
Mgr. Petra Klapáková


TÉMA: ZDRAVÉ ZUBY – ZDRAVÉ TĚLO

Pro zdraví našich zubů     10
MUDr. Ludmila Bendová

Zubní amalgám a nebezpečí rtuti     12
Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc.

Co prozradí náš chrup     15
Mgr. Věra Keilová

Jak správně pečovat o zuby     18
Lenka Rusinková

Přirozené posilování zubů      20
Mgr. Eva Hájková, MBA


Nic není nemožné      22
Mgr. Stanislava Marešová

Jak se vyléčit ze zhoubného
melanomu     24
Ing. Jarmila Průchová, Jaroslav Průcha

Píseň mého srdce      28
Ing. Jiří Mazánek

U nás po ránu…      29
Václav Větvička

Vesmírné zákony v našich příslovích      30
Milena Králová

Zoubky jako perličky      34
MUDr. Ludmila Eleková

Léčebné obrazce      37
Jan Hnilica

Horoskopy zdraví      38
Emil V. Havelka

Exotické léčivky      38
Prof. Ing. Pavel Valíček, DrSc.

Astroporadna     39
Mgr. Marie Hlávková, Ph.D.

Sourozenci podle hvězd      40
dr. Jarmila Gričová

Astrokukátko      41
Ing. Zdeněk Bohuslav

Léčivé procházky Prahou      43