Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Aktuální číslo Meduňky
Milí čtenáři,
co nejsrdečněji vás vítám u říjnové Meduňky, v níž se věnujeme především ženám, jejich zdraví a dobré náladě. Říká se, že je jen jediný prohřešek proti kráse, který si nesmí dovolit žádná žena, a tím je zamračená tvář. Přitom však nejde o to potlačit v sobě smutek nebo obavy, ale dosáhnout vnitřní radosti a harmonie. Doufáme, že vám – našim čtenářkám – k tomu pomohou i články v tomto vydání Meduňky. 
Osobně bych se s vámi však na tomto místě také ráda podělila o svůj po-z--natek, který byl na mé červnové cestě do poutního městečka Santiago de Compostela na severozápadě Španělska stěžejní.
Jak vidíte dole na fotografii, poutního místa jsme dosáhli a já se i s Meduňkou nechala vyfotografovat ve zdejším parku s výhledem na katedrálu svatého Jakuba, kde je při kaž-dé mši zmínka i o poutnících, kteří sem v průběhu celého roku přicházejí ze všech koutů světa. Zdolání minimálně stovky kilometrů pěšky nebo dvou stovek kilometrů na kole, je zde předkládáno jako očištění, po němž člověku začne nový život. Možná však už stejně jako já tušíte, že skutečná pouť je záležitost ryze vnitřní. Proto jsme jako důvod naší cesty na rozdíl od ostatních museli uvést sportovní aktivitu. Bůh je v nás a je to princip všeho, žádná konkrétní osoba, a klíčem do dveří skutečného božství je naše srdce. Jak řekl Osho, Bůh je prožitek.
Na cestě jsme potkali mnoho lidí, přičemž řada z nich zdolala pěšky několik stovek kilometrů. Závěrečnou etapu však tito poutníci absolvovali s rozedřenými puchýři na chodidlech či s bandážemi na kolenou – jejich touha po očištění a začátku nové 
životní etapy byla zřejmě velmi silná. Někteří na otázku, proč se na tak dlouhou a náročnou cestu vydali, odpovídali, že je to výzva. Jinými slovy si v podstatě jenom chtěli něco dokázat. Skutečná výzva je totiž být v životě zcela bez výzev a zůstat bezelstní a radostní jako malé děti. Položit se na vodu života a nechat se nést. 
Nicméně putování to bylo pěkné. Procházeli jsme městečky i malými vesničkami a na patnících sledovali symbol cesty – žlutou svatojakubskou mušli. Někdy u ní bylo i něco připsáno, například slova z písně Johna Lennona Imagine: Imagine all the people, sharing all the world... You may say I‘m a dreamer, but I‘m not the only one, I hope someday you‘ll join us, and the world will live as one… Představ si všechny ty lidi, jak sdílejí celý svět... možná si říkáš, že jsem snílek, ale já nejsem jediný. Doufám, že se k nám jednoho dne připojíš a svět bude v jednotě… 
A právě to bylo na té cestě nejkrásnější, jakási lidská pospolitost, kdy jeden druhému byl ochoten pomoci kdykoliv s čímkoliv. Když spolu spí v ložnicích třeba i pro třicet lidí, kde jsou jen jednoduché železné palandy a nic víc, lidská vstřícnost a teplo se rodí jaksi automaticky. A pak také nikdy nezapomenu na omamnou vůni eukalyptových hájů, jimiž jsme procházeli, stejně jako na maják na Finisteře, který se nachází dalších necelých sto kilometrů od Santiaga na pobřeží Atlantiku. Tomuto místu se říká konec světa a zdejší maják je na evropském kontinentu nejzápadněji. Pak už je jenom nedozírný širý oceán splývající na obzoru s oblohou. 
Přeji vám klidné podzimní dny, které jsou k usebrání a skutečné pouti do nitra jako stvořené.
Srdečně 
Věra Keilová

Milí čtenáři,
právě otevíráte nové, listopadové číslo Meduňky. Ať se vám líbí a je vám k užitku!
Často se mi stává, že narazím na čtenářky či čtenáře Meduňky tam, kde bych to ani nečekala. Mám radost, když od nich slyším slova uznání pro náš časopis a pro naši práci. Potkávám i nové čtenáře, kteří Meduňku objevili teprve nedávno. Doufám, že toto nové číslo bude zajímavé pro ně stejně jako pro ty z vás, kteří jste s námi už léta.
V titulním rozhovoru jsem si povídala
s astrologem Emilem Havelkou. Udivila mne šíře jeho zájmů i činností, jeho další plány i neuvěřitelná aktivita – neustále cestuje po celé republice mezi svými apatykami. Zajímavý je i jeho životní příběh – než se začal profesionálně věnovat astrologii a bylinám, pracoval třicet let v hornictví a tvrdí, že „šachta“ mu do života hodně dala.
Hlavní téma čísla je věnováno autoimunitním chorobám. Těchto nemocí přibývá a informovanost je důležitá. Články našich autorů na toto téma jsou zajímavé, nabité informacemi, a přitom srozumitelné pro každého.
MUDr. Bendová ve svém sugestivně nazvaném příspěvku poukazuje na souvislosti mezi stavem naší planety a šířením autoimunitních chorob. A kromě jiného zmiňuje, že v 75 % případů těchto chorob jsou pacientkami ženy! Je to proto, že ženy nemají tolik razance a sil, aby si věci prosadily násilím, a proto obracejí agresi proti sobě? Z pohledu některých psychosomatiků znamená totiž autoimunitní onemocnění nesprávně vynaloženou energii, potlačení problémů, které nebyly ventilovány navenek. Pro nás ženy je to jistě otázka k zamyšlení. Východní medicína spatřuje v autoimunitních onemocněních nerovnováhu principu jin a jang – našich dvou vnitřních sil. Čínská monáda nám v tomto případě předává jasný vzkaz: žijte harmonicky. MUDr. Erben ve svém článku připomíná roli homocysteinu při vzniku autoimunitních chorob a radí, kde je možné se  dozvědět víc.
Zaujal mne i článek astropsychložky Marie Hlávkové o psychospirituální krizi, která sice často představuje dost bolestný proces, ale v důsledku je naším spojencem a podporuje náš další růst... zkrátka, s novou Meduňkou k vám opět přichází mnoho užitečných informací a podnětů.
Při čtení těchto článků jsem si opět uvědomila, že bohužel příliš harmonicky nežiju – dopadá na mne každodenní stres, pracovní termíny bývají neúprosné a střídat činnost a odpočinek se mi daří jen občas. Většinou sotva stačím řešit každodenní „operativu“ a na  reflexi svých pocitů či promýšlení dalších plánů mi nezbývá moc času ani energie. Ráda bych si také protřídila šatník i knihovnu  a pořádně se zamyslela se nad svým dosavadním životním příběhem... Myslím, že nadcházející listopad se svými dlouhými večery je pro takové zastavení a usebrání tím správným časem – u teplých kamen, s horkým čajem a klidnějším pocitem v duši. Myšlenky a nápady takto vzniklé pak jistě ve správný čas – třeba na jaře - začnou klíčit…
Přeji vám klidný a přívětivý listopad, milí přátelé! 
Zuzana Paulusová


Obsah
Rozhovor s Emilem Havelkou      6
Mgr. Zuzana Paulusová

Škodliviny všedního dne      9
prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc.


TÉMA: AUTOIMUNITNÍ NEMOCI,
PŘÍČINY A LÉČBA

Proč pácháme sebevraždu?     10
MUDr. Ludmila Bendová

Pomoc našich bylinek      12
Martin Kolár

Autoimunitní a chronické nemoci      16
z pohledu mikrobiologie
Ing. Hana Bláhová

Autoimunitní onemocnění nemusí      17
být doživotní diagnóza
Kateřina Boesenberg, BHSc., ND.

Homocystein je opomíjená příčina      19
autoimunitních nemocí
MUDr. Karel Erben

Jóga pomáhá posílit imunitu      21
Ing. Yvona Švecová

Pohled psychosomatiky na autoimunitní onemocnění      22
Antonie Krzemieňová


Podzimní zamyšlení nad tím,
co je zdravé…      24
Ing. Jarmila Průchová, Jaroslav Průcha

Oči jako trnky       25
Václav Větvička

Pro děti s poruchou pozornosti a učení      28
Mgr. Petra Poláková

Transformační krize      32
Mgr. Marie Hlávková, Ph.D. 

Léčebné obrazce: rýma      33
Jan Hnilica

Praktické rady, když dítě nechce jíst      34
Mgr. Petra Klapáková

Buďme zdraví lékařům navzdory (58)      36
MUDr. Ludmila Eleková 

Píseň mého srdce      38
Jiří Mazánek

Horoskopy zdraví      40
Emil V. Havelka

Exotické léčivky      40
prof. Ing. Pavel Valíček, DrSc.