Co nám přináší měsíc červenec…
Článek připravila pro Meduňku Ing. Markéta Růžena Vopičková, Ph.D…
Jak už jsme si vysvětlili u měsíce června, základem pro česká pojmenování prvních dvou letních měsíců byla patrně červená barva dozrávajících jahod, malin, rybízu, třešní a dalšího drobného ovoce, nebo fakt, že se v ovoci objevuje množství červů. Červenci ale mohl dát jméno i brouk červec. Tito broučci se právě v červnu a červenci hojně sbírali a získávalo se z nich červené barvivo, využívané pro barvení textilu. Dnes se používají i v potravinářství a kosmetice.
V angličtině je původ jména červenec July mnohem jasnější. July pochází z latinského slova julius, což odkazuje na římského diktátora Julia Caesara, který zavedl kalendář, používaný dodnes. Caesar si přál, aby byl tento měsíc pojmenován po něm a byl mu přiřazen právě proto, že se narodil v tomto měsíci, 12. července 100 př. n. l.
Průměrná teplota v České republice se v červenci pohybuje kolem 20-25 °C. Nicméně teploty se mohou lišit v závislosti na konkrétní lokalitě a nadmořské výšce. Charakter počasí v červenci je v České republice obvykle teplý a slunečný, s občasnými dešťovými přeháňkami nebo bouřkami. Začátek měsíce může být ještě poněkud chladnější a deštivější, ale postupně se teploty zvyšují a v průběhu července se obvykle vyskytnou i dny s velmi vysokými teplotami, v posledních letech červencové teploty atakují i 35 °C. V noci se teploty obvykle pohybují kolem 10-15 °C. Celkově je červenec v České republice oblíbeným měsícem pro letní aktivity a dovolenou a také díky příjemnému počasí a dlouhým slunečným dnům.
V křesťanském kalendáři připadá na červenec několik významných svátků. Například
5. července se slaví Den příchodu slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a sv. Metoděje na Moravu, tito muži v 863 přinesli na naše území křesťanství. Další významným svátkem je 22. červenec, kdy si připomínáme sv. Marii Magdalénu. Tuto ženu podle křesťanské tradice Ježíš Kristus uzdravil z posedlosti démonem a ona se stala jeho oddanou následovnicí. Byla také jednou z žen, které byly svědky Kristova ukřižování, pohřbu a zmrtvýchvstání. V křesťanské tradici je uctívána jako světice a patronka kajícnosti.
Předkřesťanské období v Evropě bylo plné pohanských svátků a rituálů, z nichž některé se zachovaly a slaví se dodnes. Keltové slavili na konci července a začátku srpna svátek plodnosti. Tento svátek byl spojen s obřady, při nichž se přinášely oběti zrna a dobytka bohům a duchům, kteří měli moc nad sklizní a plodností. Kdo by chtěl zažít atmosféru slavností Lughnasad, jednoho z hlavních keltských svátků, má možnost. Poslední červencový víkend je spjat s Kelty a můžete oslavit už 17. ročník festivalu Lughnasad v Zemi Keltů v Nasavrkách. Za branami Oppida se opět usídlí Keltové a ožije celá vesnice. Lughnasad nebyl jediným svátkem plodnosti. V různých kulturách se slavily svátky plodnosti spojené s bohyněmi matkami, jako například v antickém Řecku svátek Thesmofórií, při němž se uctívala bohyně Deméter, ochránkyně plodnosti a úrody.
Bylinky v červenci
V červenci je možné v přírodě sbírat celou řadu bylin, protože v letním období je mnoho rostlin v plném květu a nabízí své léčivé účinky i vysokou koncentraci účinných látek. Dnes se ale podíváme do zahrádky, kde jsou často pěstovány bylinky pro zdraví, pro užití v kuchyni, jako zdroj potravy pro hmyz a některé i na okrasu.
V zahradách najdete často mátu, levanduli, šalvěj, tymián, bazalku. Máta je dobře známá aromatická bylina s příjemnou vůní a chutí. Je proslulá svými léčivými účinky na trávicí systém a protizánětlivými účinky, dokáže ulevit od bolestí hlavy, užívá se pro přípravu čaje i letních limonád.
Šalvěj najdete stále častěji na venkovských zahradách, je to vděčná trvalka s charakteristickou zemitou vůní. Aromatická bylina je známá svými antibakteriálními, protizánětlivými a antioxidačními účinky. Je užitečná při nachlazení, bolestech v krku a problémech s trávením. Další oblíbenou bylinkou s užitím i v kuchyni je tymián, který má antibakteriální, protizánětlivé účinky a je často používán k léčbě respiračních infekcí a nachlazení, ale i jako koření v kuchyni. Fialově kvetoucí levandule je aromatická bylina s uklidňujícími a protizánětlivými účinky. Je často používána k uvolnění napětí a úlevě od úzkosti. V posledních letech se z ní připravuje levandulový sirup a z něj potom osvěžující letní limonáda, levandulové květy se používají při pečení. Další bylinkou, kterou je možné pěstovat na zahradě, ale setkáte se s ní i volné přírodě, je žlutě kvetoucí řepík. Řepík má protizánětlivé a antibakteriální účinky a je často používán k léčbě zánětlivých onemocnění, jako je bronchitida a sinusitida. V červenci kvete i jedna z našich nejznámějších léčivek – heřmánek. Má uklidňující účinky a a jako čaj je často používán k léčbě nervového napětí, úzkosti a nespavosti.
Levandule lékařská
Asi mi dáte za pravdu, že levandule je jedna z nejoblíbenějších bylinek, se kterou se můžete na zahradách setkat. Její obliba roste i v kuchyni. Jsou specializovaná cukrářství, kde se orientují na výrobu sladce fialových dezertů a levandulovou limonádu najdete skoro v nejedné restauraci či občerstvení.
Čokoládová ganache s levandulí
Čokoládovou ganache můžete použít jako základ domácích pralinek, jako krém, polevu nebo i jako základ šlehané čokoládové pěny.
Základní ganache připravíte smícháním stejného podílu čokolády a smetany ke šlehání. 100 g smetany na šlehání (33 % tuku) zahřejte ve vodní lázni asi na 70 °C, přidejte 100 g hořké čokolády s obsahem min 70 % kakaa, nechte rozpustit. Dobře promíchejte, přidejte lžičku levandulového oleje. Takto vzniklou hmotu nechte zchladnout na pokojovou teplotu. Z hmoty můžete tvarovat kuličky o průměru asi 3 cm, obalovat je v holandském kakau. Po ztuhnutí v lednici můžete servírovat v papírových košíčcích.
Vanilkové sušenky s levandulí a cukrovou polevou
Na sušenky potřebujeme: 100 g hladké pšeničné mouky, 150 g špaldové mouky, 50 g polohrubé mouky, 200 g studeného másla, 80 g moučkového cukru, 1 vanilkový cukr, 2 lžíce levandulového oleje, 1 lžíce sušených rozdrolených květů, ½ lžíčky prášku do pěčiva
Poleva: 1 žloutek, na polevu bílek, 150 g moučkového cukru, 2-3 čerstvé či mražené borůvky nebo potravinářské barvivo, lžičku sušených květů levandule
Postup: V míse smíchejte všechny mouky, prášek do pečiva, oba cukry a přidejte na kostky nakrájené máslo, žloutek a levandulový olej. Zpracujte na těsto, zabalte do potravinářské fólie a nechte v lednici odpočinout alespoň 2 hodiny. Troubu si rozehřejte na 180 °C. Na pomoučeném vále těsto vyválejte na tloušťku asi 3 mm. Vykrajovátkem vykrajujeme kolečka, vkládáme na plech vyložený pečicím papírem a pečeme asi 10 minut, dokud lehce nezrůžoví. Hotová kolečka sundejte z plechu a nechte vychladnout. Mezitím si připravte z uvedených surovin hladkou cukrovou polevu, lehce ji obarvěte borůvkami nebo potravinářským barvivem, aby barva byla lehce fialová stejně jako květy levandule. Polevou potřete vychladlá kolečka, sypejte drcenými květy levandule.
Levandulový čaj
Na přípravu čaje budete potřebovat 2 lžičky sušeného levandulového květu a 250 ml horké vody. Levandulové květy vložte do hrnku, zalijte vroucí vodou a nechte 5 minut louhovat. Při delším louhování výluh rychle hořkne. Pak čaj sceďte a po malých doušcích popíjejte 3x denně.
Levandulový sirup
Existuje nespočet receptů na levandulový sirup. Lze ho připravit za studena i vařením jako tento. Potřebujeme: 0,5 kg třtinového cukru, 0,5 kg bílého cukru, 1 litr vody, tři velké hrsti jemně nakrájené kvetoucí natě a květů levandule, ½ lžička kyseliny citronové, citronovou šťávu z jednoho malého citronu, 3 mražené borůvky nebo ostružiny (nemusí být).
Postup: Čerstvou levanduli zbavte viditelných nečistot, nechte mírně zavadnout a jemně nakrájejte. Vložte do hrnce a přelijte vroucí vodou. Přiveďte k varu a vařte asi 5 minut na mírném ohni, odstavte a nechte 12 hodin. Přeceďte, přidejte cukr a kyselinu citronovou, svařte. Nakonec sirup ochuťte citronovou šťávou a případně obarvěte borůvkami. Ještě horký sirup nalijte do čistých lahviček, zavíčkujte. Můžete sterilovat nebo uchovávejte v lednici. Skvělou chuť sirupu můžete využít např. pro přípravu domácí limonády s perlivou vodou a ledem, ale i k ochucení dezertů a dalších pokrmů. Sirup můžete využít jako základ výtečné zmrzliny.
Nahřívací levandulový polštářek
Na nahřívací polštářek budete potřebovat asi 300 g sušené levandule,. Je lépe použít levandulový květ, ale můžete nasušit i list. Jen dejte pozor, květní stonky jsou po usušení tuhé a mohli by v polštářku píchat. Na polštářek budete potřebovat bavlněnou látku asi 35 x 70 cm, cca 0,7 litru výplně, můžete použít pšenici, pohanku, rýži, pecky od třešní nebo mirabelek nebo slupky od pistácií. Látku přehněte aby vznikl čtverec a po rubové straně sešijte, nechte malý otvor na naplnění. Obraťte lícem na vrch, zažehlete švy a otvorem naplňte bylinkami a výplní a pevně zašijte. Můžete ho nahřívat jak mikrovlnce asi na 1,5 min (záleží na velikosti a hmotnosti obsahu), v troubě i na pařáku.
Ing. Markéta Růženka Vopičková, Ph.D.