Zdraví podle kalendáře: Září vládne slezina a slinivka
Ten čas ale letí, že… Začíná nový měsíc – už devátý v tomto kalendářním roce – jaké nároky a možnosti přináší v oblasti zdraví? Radí nám reflexní terapeutka Ing. Hana Fedora Smejtková…
S koncem prázdnin končí i letní vedra a nastává babí léto. Prvek Ohně je nahrazen prvkem Země, který je charakteristický zlatou barvou zralého obilí, sladkou chutí a dostatkem úrody. V září jsou hlavními orgány slezina a slinivka, vztahující se k metabolismu a imunitě. Čínská medicína oba orgány zahrnuje pod jednotný název slezina.
Potíže a dysfunkce
Slezina hraje důležitou roli v obranyschopnosti organismu a zároveň je považována za tzv. lymfatické srdce, proto její oslabení způsobuje sníženou imunitu, případně problémy s lymfatickým systémem. Slinivka je důležitou součástí našeho hormonálního a trávicího systému. Při správné funkci vytváří pro organismus potřebné trávicí enzymy a v ní uložené Langerhansovy ostrůvky produkují inzulín pro správnou hladinu cukru v krvi. Problematická slinivka potom negativně ovlivňuje žlázy s vnitřní sekrecí, sliznice a trávicí procesy, porucha sekrece inzulínu způsobuje dnes velmi častou cukrovku, převážně druhého typu. Spolu s játry je slinivka i za řadou různých alergií, u žen může souviset i s gynekologickými problémy.
Reflexní terapie
Reflexní plošku sleziny mačkáme při všech horečnatých a zánětlivých onemocněních. Je jediná, která se nesmí předráždit, takže ji promačkáváme raději častěji, ale jen maximálně 10 – 15krát. Diagnosticky mírná bolestivost plošky při mačkání představuje zpravidla drobný akutní zánět, větší bolestivost chronický problém a za vysokou bolestivostí se může skrývat i nějaká vážnější nemoc. S vysokou účinností ji mačkáme i při astmatickém záchvatu.
Reflexní plošku slinivky promačkáváme nejprve na pravé noze (hlava), následně na levé (ocas). Bolestivost mačkání mizí většinou až po delší době.
Psychosomatické souvislosti
Slinivkové typy lidí trápí starosti, přemítání a pochybnosti, rozhodně nemají dostatek sebevědomí a tento stav často doprovázejí i pocity viny a snaha zalíbit se. Najdeme zde i pocity nedostatku lásky a pozornosti. Je důležité naučit se přijímat takoví, jací jsme, odbourat ze svého života „musím“ a řídit se tím, co „chci“.
Přírodní léčba a další doporučení
To nejhorší pro slinivku je alkohol a smažená a tučná jídla. Naopak prospěšně působí masové i zeleninové vývary a tepelně upravená zelenina i ovoce, nejlépe žluté či oranžové barvy. Velkou chybou je také nahrazovat si nedostatek sladkého života konzumací rafinovaného cukru, když sladkou chuť můžeme uspokojit ovocem, obilninami a zásaditými cukry.
Z bylin preferujeme všechny pro podporu trávení, např. mátu, pampelišku, lékořici, hořec a kurkumu. A samozřejmě i zde je velmi účinná Jančova tinktura z vlaštovičníku v potenci D3. Záněty v těle pak vyřeší osvědčená lichořeřišnice.