Čtenářská sekce,  Meduňka

Když nám v těle chybí hořčík…

.. .cítíme se – lidově řečeno – dost mizerně. Denně potřebujeme přibližně 400 mg hořčíku a pokud ho svému tělu nedodáváme a „dlužíme“, dá nám to jasně najevo. Jak? Deficit hořčíku se pozná především podle nočních křečí lýtkových svalů, ale projevuje se také únavou, podrážděností a přecitlivělostí na hluk nebo extrémní chutí na čokoládu. Hořčík je totiž jednou z nejdůležitějších látek pro naše zdraví a – jak vysvětluje v článku naturopatka Charlotte Matyskováv každém případě jde o nepostradatelný minerál.

Kosti, svaly a energie
Nejvíce hořčíku potřebují svaly. Ať už jde o kosterní svaly, které nám umožňují pohyb nebo svalové vrstvy vnitřních orgánů jako je srdce, cévy, průdušky nebo děloha, všude se hořčík podílí na jejich správné funkci a následné relaxaci. Schopnost svalových buněk uvolnit napětí je velmi důležitá zejména pro svaly srdce a cév, protože se tak udržuje normální krevní tlak.
Deficit hořčíku se projevuje jako křeče a záškuby kosterního svalstva, bolestivá menstruace, bušení srdce nebo vysoký krevní tlak. Kromě relaxace působí hořčík také v procesech tvorby energie, proto se od množství hořčíku v těle odvíjí také naše kondice a pocit vitality.

Zklidnění, odpočinek a spánek
Dalším účinkem hořčíku je podpora správné činnosti nervové soustavy. Hořčík má uklidňující účinky, pomáhá snižovat hladinu stresových hormonů kortizolu a adrenalinu, snižuje míru únavy a vyčerpání a po náročném dni nám pomůže relaxovat, odpočívat a usnout.

Další benefity hořčíku

  • Je protizánětlivý.
  • Podporuje zdravou hladinu cukru v krvi.
  • Zmírňuje bolesti hlavy.

Příznaky a příčiny deficitu
V přírodě je hořčík základní složkou chlorofylu – zeleného barviva rostlin. Vydatným zdrojem hořčíku je tedy zelená listová zelenina. Hořčík můžeme načerpat i z oříšků a semen, luštěnin, ryb a mořských plodů. Obsahuje ho také kvalitní čokoláda, proto se nízká hladina hořčíku někdy projeví jako nepotlačitelná chuť na čokoládu.
Příčinou deficitu hořčíku je hlavně strava chudá na listovou zeleninu, oříšky a mořské ryby. Hořčík v těle velmi vyčerpává stres a nedostatek trávicích enzymů, které z přijatého jídla extrahují živiny.  

Hořčík je součástí každé buňky v těle, jeho nedostatek se proto může projevit v různých tělesných systémech. Nejčastěji se vyskytují noční svalové křeče, svalová únava nebo menstruační křeče, ale provází ho také nespavost, podrážděnost a nervozita, úzkost, zhoršená schopnost se soustředit a pamatovat si. Deficit je spojený také se zácpu, bolestmi hlavy nebo insulinovou rezistencí, tedy poruchou schopnosti buněk reagovat na insulin.

Není doplněk jako doplněk   
Denně potřebujeme přibližně 400 mg hořčíku. Praktickou formou, jak ho doplnit,. jsou hořčíkové doplňky stravy. Na trhu je obrovské množství kapslí a tablet, které mají různou míru vstřebatelnosti a také mírně odlišné účinky. Asi nejčastější je v doplňcích zastoupen oxid hořečnatý. Jeho vysoké dávky mají projímavé účinky, nízké jsou málo efektivní, protože oxid hořečnatý má velmi omezenou vstřebatelnost. Vhodnější a lépe využitelné jsou organické formy jako je citrát, glycinát nebo threonát. Vybírat z nich můžete vybírat podle problému, které potřebujete řešit.  

Magnesium glycinát: glycinát hořečnatý se dobře se vstřebává a ani při vysokých dávkách nemá projímavé účinky. Snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu a tak navozuje vnitřní klid, je tedy vhodný při vyčerpání, nespavosti a úzkosti. Je protizánětlivý a zlepšuje hladiny krevního cukru.

Magnesium threonát: threonát hořečnatý podporuje mozek a kognitivní funkce. Zlepšuje soustředění, procesy učení a paměť, má zklidňující účinky. Působí přímo v mozkových buňkách, kam se jiné formy hořčíku dostávají obtížně.

Magnesium taurát: taurát hořečnatý je forma hořčíku spojená s molekulou aminokyseliny taurin, které se navzájem doplňují v příznivém působení na cévy a srdce. Tato forma je účinná v prevenci vysokého krevního tlaku a aterosklerózy.

Magnesium citrát: citrát hořečnatý je účinný na noční křeče nohou, funguje jako prevence bolestí hlavy a zácpy. Ve vyšších dávkách je projímavý, proto je důležité nepřekračovat doporučené dávkování.

Magnesium malát: malát hořečnatý je forma hořčíku navázaná na kyselinu jablečnou. Společně podporují tvorbu energie v buňkách, proto je tato forma vhodná při chronické únavě a potížích se soustředěním. Zmírňuje také příznaky fibromyalgie, onemocnění charakteristické bolestmi svalů a dalších pohybových struktur.

Ořechy, čokoláda, špenát a ryby  
Pro vyrovnání deficitu je však stále nejlepším zdrojem hořčíku strava. Potraviny vždy obsahují celý komplex živin, které navzájem působí synergicky a mají tak silnější a komplexnější účinky než izolované živiny v doplňku. Nejvydatnějším zdrojem hořčíku jsou ořechy jako kešu, mandle nebo pinie, které ve svých 100g obsahují kolem 300mg hořčíku, kvalitní hořká čokoláda, která ve stejném množství obsahuje 140mg, dalším skvělým zdrojem je špenát s 80mg nebo treska s 60mg. Všechny potraviny obsahují i další živiny, se kterými hořčík spolupracuje.
Ořechy a semena obsahují zároveň vitamin B6, díky kterému se hořčík lépe vstřebá.
Čokoláda obsahuje vitaminy B1, B2 a B3, které se stejně jako hořčík podílí na vzniku energie v buňkách.
Mořské ryby a oleje z nich obsahují vitamin D a zelená listová zelenina vitamin K. Spolu s nimi hořčík reguluje hladiny vápníku a pomáhá vyrovnat jeho přebytek, aby se neusazoval na místech, kam nepatří. Hořčík je tak zapojen i do prevence vzniku ledvinových kamenů nebo kornatění tepen.

Koupit Meduňku