Inspirace pro péče i sebe: Manuální lymfatická masáž
Pokud jste mezi svá novoroční předsevzetí nebo plány pro tento rok zahrnuli i bod budu o sebe (své zdraví atd.) více pečovat, Meduňka a knihy z její edice vám v tom mohou být nápomocny. Zkoušeli jste třeba někdy účinky lymfatické masáže? Informace jsou z knihy Pavla Klouda Nohy, nožky, nožičky (kniha je dispozici viz náš e-shop …)
Správná funkce lymfatického (mízního) systému posiluje obranyschopnost organismu. Cílem lymfatické masáže je zajistit správný odtok lymfy (mízy) z celého těla zpět do krevního oběhu. Je to nejúčinnější masážní technika, která dokáže odstranit mízní otoky a přispět k celkové regeneraci a harmonizaci tělesné energie.
S otokem mízního (lymfatického) systému se setkala nejméně polovina naší populace, a to buď v souvislosti se zraněním, po operaci (sundání sádry), popálení sluníčkem, nebo třeba po píchnutí hmyzu. Příčinou zpomalení proudění mízy může být také nedostatek pohybu, přejídání a špatná životospráva. Většina z nás se určitě setkala s otokem dolních končetin při dlouhých cestách autobusem a víme, že ráno koupené boty nám bývají večer malé, protože nohy během dne trochu otečou. V podstatě jde o ztížený návrat mízy, tedy o snížení transportní kapacity mízního oběhu, který se ale u zdravého organizmu po určitém čase obnoví a otok následně zmizí. Základ mízního systému tvoří tenké cévky prostupující podkožím, odkud sbírá buněčný odpad, směs bílkovin, tuky, viry, bakterie a další látky. Této tekutině se říká lymfa (míza). Cévky, kterými míza protéká, se postupně zvětšují a spojují, až v podklíčkové oblasti vyústí zpět do žilního oběhu. Součástí mízního systému jsou uzliny, což jsou malé oválné žlázy rozdílné velikosti, které se mohou výrazně zvětšit například při různých infekcích. Jsou seskupeny tak, aby vytvářely řetězce, a jsou uloženy jednak v podkoží, ale hlavně v břišní a hrudní dutině. Při některých onemocněních lze pozorovat na různých částech těla otoky mízních uzlin. Nejčastěji to bývá na krku, v podpaží a ve slabinách. Jedná se o zanícené mízní uzliny, které otečou, když se v nich nahromadí bílé krvinky, aby odstranily nebezpečné látky, například bakterie. Zpomalit nebo zcela zastavit tok mízy mohou pooperační jizvy, úrazy, ozáření a nejrůznější civilizační návyky jako je například nedostatek pohybu. Pokud nemůže míza volně proudit, vznikají otoky, které se zhoršují během dne a postihují hlavně dolní končetiny. Běžné jsou i bolesti a záněty v okolí postiženého místa. Nastávají změny v podobě nahromaděných proteinů, které se rozpadají a přeměňují ve fibrinová vlákna. Měkký otok tuhne, není možné vytvořit kožní řasy a tlak prstu již zanechává důlky. V oblasti nohou se může vytvořit mykotické onemocnění mezi prsty, které často poškozuje nejen nehty, ale také nehtová lůžka. Pokud se tento stav doplní neodborným ošetřením nehtů, které se v okrajích zanoří do kůže, vytvoří se ložiska pro progresivní mykotické onemocnění. Je vždy nutné spolupracovat s odborníkem a onemocnění vyhojit. Také příčně či podélně ploché nohy mohou být příčinou otoků nohou. Při otoku je narušena látková výměna, snížen pohyb lymfocytů a makrofágů, je snížena odolnost proti infekci. Proto je nutné nasadit techniky manuální lymfodrenáže, včas odstranit otok a obnovit správný tok lymfy.
Speciální lymfatická masáž má za úkol zlepšit pohyb lymfatických tekutin v těle a tím i odvádění nečistot z krve, které mohou být příčinou mnoha závažných onemocnění. Pomocí této jemné techniky lze zbavit tělo otoků, posílit imunitu, vyléčit zdravotní problémy, kterým by klasická sportovně-rekondiční masáž uškodila. Na rozdíl od klasické masáže jsou speciální hmaty prováděny mírným tlakem a mají pomalejší frekvenci. Terapeut musí být k provádění této masáže vyškolen a musí umět vysvětlit klientovi, že lymfodrenáž je součástí komplexního řešení. To spočívá v každodenní domácí péči, nácviku správného držení těla, v dodržování pitného režimu, cvičení správného dýchání, úpravě stravování a péči o pokožku. Součástí komplexního přístupu je také přístrojová presoterapie, nošení kompresivní bandáže, cvičení a samozřejmě také vyšetření odborným lékařem. Výsledkem komplexní péče je zmírnění bolestivého napětí v postižené oblasti, obnovení a posílení celého lymfatického systému, prokrvení pokožky bez ohrožení křečových žil. Manuální lymfatická masáž přináší uvolnění a vítanou úlevu a také zhubnutí v problematických partiích patologického ukládání tuků. Masáž není vhodná pro otoky způsobené onemocněním srdce, jater a ledvin.
Také způsob dýchání je pro zmenšení otoků důležitý. Jak zjistit, jestli dýcháme správně? Lehneme si na pevnější podložku. Jednu ruku položíme na hrudník, druhou na břicho. Dýchání, tak jak ho provozuje většina lidí, vypadá tak, že se při nádechu zvedá hrudník a břicho se nehýbe (zvedání hrudníku či břicha ověříme položenýma rukama). Chceme dosáhnout stavu, že se při nádechu začne zvedat břicho, a případně potom teprve trochu hrudník. Nádech tedy vzniká co nejníže v našem těle tak, aby nedošlo k pnutí svalů hrudníku. Hlavním důvodem tohoto dýchání je masáž vnitřních orgánů, posílení a zpevnění břišních svalů a zabezpečení pohybu lymfy. Časem zjistíme, že pokud budeme dýchat správně, náš dýchací cyklus (nádech-výdech) bude mnohem delší než dříve. Už samotným správným dýcháním zvládneme spoustu stresů a těžkých situací (např. strach). Tento způsob dýchání označujeme jako bránicové, břišní anebo spodní dýchání. Při normálním dýchání obvykle uplatňujeme jak břišní, tak hrudní dýchání a hovoříme o kombinovaném anebo smíšeném dýchání. Před lymfatickou masáží vždy vedeme masírovaného k tomu, aby se v průběhu nádechu snažil udržet hrudník nehybný a uskutečnil nádech rozepnutím břišní dutiny a následný výdech provedl taktéž s nehybným hrudníkem, jen pomocí břišních svalů.
Velmi efektivní je aplikace manuální lymfatické masáže při ošetření dekoltu, krku, obličeje a hlavy. Na obličeji je tato technika nejúčinnější. Uplatňují se zde především hmaty využívající stacionární kruhy, které vycházejí ze zápěstí a ovlivňují nejsvrchnější vrstvu pokožky. Nepoužívá se olej a hlavním úkolem je zpevnit pokožku a redukovat otoky nebo změnu barvy v partiích pod očima. Při použití mírného podtlaku (vakuová masáž např. baňkou) a vhodné kosmetiky na závěr masáže lze docílit okamžitého efektu, který spočívá v zjemnění tkáně a vyhlazení pokožky.
Mimo manuální lymfodrenáž je nutné pravidelně cvičit. Zácvik do správného cvičení by měl provádět odborník a doporučit individuálně sestavený soubor cviků, které lze cvičit několikrát denně. Vždy se jedná o aktivaci a zvýšení účinnosti svalové pumpy v oblasti otoků. Preventivní cvičení dolních končetin je sestaveno ze cviků pro prsty na nohou, kotníky, lýtka (pohyb pata-špička), „jízda na kole“ vleže na zádech a mnoho dalších. Důležitá je chůze s vědomou kontrolou pohybu chodidel, prstů a všech kloubů, chůze jen na špičkách, patách a po hranách chodidel. Je mnoho cviků pro podporu lymfatického systému, při kterých se používají různé druhy míčů, tyče, gumy a speciální pomůcky, jako jsou např. nestabilní plošiny. Pro masáž nohou jsou vhodné masážní dřevěné strojky ili 55, které umožňují masáž chodidel a nártů vsedě.