Meduňka

Buďme připraveni na … nástrahy zimní dovolené

Zimní sezona je v plném proudu, žáci mají právě v těchto týdnech jarní prázdniny – a mnoho rodin vyráží za zimními sporty na hory u nás i v zahraničí. Na zimní dovolené nás však kromě radosti z pohybu a z čerstvého vzduchu číhají také různá úskalí, jako například cestovní nevolnosti, rýma a nachlazení či různé zhmožděniny. Tyto potíže je možné úspěšně řešit přírodními prostředky…. Poradí nám Simona Procházková.

Cestovní nevolnosti, zvracení a bolesti hlavy zklidní máta
K dovolené patří cestování a s ním bývají někdy spojené cestovní nevolnosti. V těchto případech si můžeme pomoci 100 % přírodním éterickým olejem z máty peprné. Stačí vdechovat výpary z lahvičky nebo si pár kapek této silice aplikovat na kapesník či do příručního inhalátoru. Pokud nemáme po ruce éterický olej, postačí nám i mátový čaj.

Mátový čaj
Potřebujeme: 1 lžičku máty, 2 dl vroucí vodyPostup: Mátu přelijeme vodou a vše necháme 10 minut louhovat, pak přecedíme a popíjíme během dne.

Cibule a česnek uvolní ucpaný nos a nastydlé průdušky 

Šťáva z cibule a medu
Tento přírodní přípravek pomáhá při prvních příznacích nachlazení, prohřívá a uvolňuje hleny.
Potřebujeme: šťávu z 1 velké cibule, 1 lžičku tekutého medu
Postup: Obě ingredience smícháme dohromady. Přípravek užíváme 3 x denně 1 lžičku po dobu 7 dní.

Česnečka nás postaví na nohy…
Potřebujeme: 4 dl vody, 4 stroužky česneku, mořskou sůl, 2 lžičky olivového oleje, 1 vajíčko, 1 na kostičky nakrájený brambor, 1 lžíci nastrouhané mrkve, půl lžičky kmínu
Postup: Na oleji opražíme mrkev, pak ji zalijeme vodou, osolíme, okmínujeme a necháme přijít k varu. Jakmile voda začne vřít, přidáme rozšlehané vajíčko a brambory a vaříme je
doměkka. Nakonec dodáme rozmačkaný česnek, zamícháme a můžeme podávat.

Antibakteriální čaj
Tento kořeněný čaj je velmi účinný při respiračních nemocech, zánětech močových cest i podrážděném trávení.
Potřebujeme: 1 lžičku nadrceného badyánu, 1 lžičku hřebíčků, kousek skořice, 1 lžičku anýzu, 3 dl vroucí vody
Postup: Koření přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut odpočívat. Po uplynutí této doby přecedíme, můžeme ještě přisladit medem. Čaj popíjíme 2 x denně po dobu 5 dní.

Trávicí problémy, nadýmání i pálení žáhy zklidní kořen hořce!

Průjem
Nepříjemným problémem při cestování je průjem, který bývá často spojený s bolestmi břicha, nadýmáním i zvracením. Může být psychického či bakteriálního nebo virového původu.

Chvála jablka a lněného semínka
Při průjmových onemocněních je výborným lékem nastrouhané jablko, které jíme po lžičkách během dne. Velmi dobrou službu nám prokáže také 1 lžíce lněného semínka, které zapijeme 2 dl vlažné vody. Tento postup provádíme 3 – 5 x denně.

Zácpa
Dalším častým problémem při cestování je méně časté vyprazdňování střev. S tím nám může výrazně pomoci lněné semínko.

Šejk z lněného semínka
Potřebujeme: 1 polévkovou lžíci lněného semínka, 0,5 litru vlažné vody
Postup: Ráno semínko přelijeme půl litrem vlažné vody a vše necháme do večera odpočívat. Večer kolem 18 hodiny celou sklenici vypijeme a ráno je úspěch zaručen!

Nachlazení močových cest

Močové cesty vyčistí lichořeřišnice!
Lichořeřišnice je snad nejúčinnější léčivka na problémy spojené s močovým měchýřem. Nejvhodnější forma užívání je tinktura, kterou běžně zakoupíme v bylinářských prodejnách.  Užíváme ji 3 x denně 30 kapek po dobu 7 dní.

Sedací koupel z mořské soli
Tato procedura je výborná při potížích s močovými cestami. Dezinfikuje, odstraňuje pálení a svědění. Přináší opravdovou úlevu!
Potřebujeme: 2 hrsti mořské soli, dětskou vaničku naplněnou teplou vodou (ne horkou!)
Postup: Sůl rozpustíme ve vodě a do vzniklé lázně na 10 minut sedneme. Tento postup opakujeme 2 x denně po dobu 5 dní.

Mrazem vysušené ruce zjemní máslo
Pokožka rukou během zimního období velmi trpí. Pokud nenosíme opravdu silné rukavice, mohou se nám na kůži vytvoří prasklinky, které zarudnout a začnou bolet. Co s tím?

Hydratující maska na ruce
Na ruce naneseme silnou vrstvu másla, pak je vložíme do fóliových rukavic a následně ještě do bavlněných rukavic a necháme 30 minut působit. Po uplynutí této doby ruce otřeme ubrouskem. Díky této masce ruce získají jemnost a jiskrný vzhled.

Regenerační olejová koupel
Olivový olej nahřejeme asi na 40 ° C , vlijeme do předem připravené široké nádoby a ponoříme do něj ruce asi na  15 minut ruce. Stejně můžeme zregenerovat i chodidla. Je to opravdu úžasná procedura.

Rozmarýn uvolní natažené svaly
Pokud to na sjezdovce či v bílé stopě s pohybem přeženeme a druhý den nás bolí celé tělo,  pomůže éterický olej z rozmarýnu, nezapomeňte si ho přibalit!

Rozmarýnový masážní olej
Potřebujeme: 4 lžíce panenského rostlinného oleje (mandlový, olivový, sezamový), 4 kapky 100% přírodního éterického oleje z rozmarýnu. Obě přísady smícháme dohromady a můžeme aplikovat. Tento masážní přípravek se hodí na bolavé klouby, svaly.

                                                                                  Simona Procházková, DiS.

Koupit Meduňku