Meduňka,  Zdraví

Listujeme dubnovou Meduňkou: Nenahraditelná štítná žláza…

Hlavní téma dubnové Meduňky jsme věnovali štítné žláze, protože potíže s ní řeší mnoho lidé bez ohledu na věk, a štítné žlázy se také týkaly některé dotazy, které nám do redakce posíláte. Fundované články našich autorek na mnohé z těchto otázek odpovídají – jak je vidět také z článku prof. RNDr. Anny Strunecké, DrSc., vědkyně a badatelky (a také autorky několika knih, vydaných v rámci meduňkové edice…) Čtěte Meduňku – vybaví vás teoretickými informacemi i praktickými radami!!!

Štítná žláza je v široké veřejnosti patrně nejznámější hormonální žlázou. Je také mezi endokrinními žlázami největší. Téměř každý ví, že hormony štítné žlázy obsahují ve své molekule atomy jódu. Mají mnoho funkcí, a tak se poruchy v produkci těchto hormonů projevují rychle. Hormony štítné žlázy stimulují spotřebu kyslíku, velikost metabolismu a produkci energie. Také zvyšují disociaci kyslíku z hemoglobinu, účastní se regulace metabolismu lipidů a zvyšují resorpci sacharidů (cukrů) ze střeva. Ovlivňují růst a vývoj organismu i činnost nervové soustavy a mozku.
Štítná žláza je uložená na přední straně krku, na štítné chrupavce, která se nachází těsně pod ohryzkem. Její dva laloky jsou propojeny a žláza má motýlovitý tvar. Pokud je zvětšená, objevuje se na krku struma, lidově nazývaná jako vole.

Žlázy s vnitřní sekrecí
Dlouho se běžně říkalo, že hormony jsou produkovány do krve žlázami s vnitřní sekrecí, a žáci se pak učili tyto žlázy vyjmenovat. Je jich sedm a jejich královnou, která většinu z nich ovládá, je hypofýza – podvěsek mozkový. Kromě štítné žlázy si čtenář jistě vybaví pohlavní žlázy – vaječníky a varlata, nadledvinky, slinivku břišní a brzlík. V případě, že dojde k poklesu hormonů štítné žlázy, hypotalamus uvolní hormon TRH, který zase vyvolá uvolňování hormonu TSH z hypofýzy. Hormon TSH (štítnou žlázu stimulující hormon) již řídí přímo činnost štítné žlázy. Při uvolnění TSH hormonu do krve dostává štítná žláza signál, že má vytvořit hormony. Jakmile je hormonů dostatek, hypofýza ukončí tvorbu TSH hormonu a tvorba hormonů štítné žlázy ustane.
Z volně dostupných výrobků lze zmínit rychlotest Vitamin Station Štítná žláza, s jehož pomocí si můžete orientačně změřit sami hladinu TSH a výsledek poté použít pro další komunikaci s lékařem. S prudkým rozvojem vědy se však zjistilo, že hormony vznikají ve všech tkáních lidského těla, dokonce i v srdci, v mozku a v krevních buňkách. V tomto článku se budeme zabývat pouze činností a poruchami v činnosti štítné žlázy a jejích hormonů.

Poznatky z historie
Ačkoliv různé endokrinní tkáně a hormony byly objevovány a popisovány zejména v posledních stech letech, v historii existuje řada dokladů o pozorování i léčení štítné žlázy. Čínští lékaři léčili již v 15. století př. n. l. zduření štítné žlázy popelem z mořských řas a hub. Dnes víme, že jejich účinnost je dána vysokým obsahem jódu. Léčbu popelem z mořských řas znovu objevili více než o tisíc let později antičtí lékaři Hippokratovy školy, otce moderní medicíny.

Struma, panenství a madony
Dívkám nebo novomanželkám prý římské matróny měřily strunou obvod krku, protože se věřilo, že při ztrátě panenství štítná žláza zduřuje. Během historie se skutečně pozorovalo, že se štítná žláza zvětšuje již v raném těhotenství a struma pak přetrvává i řadu měsíců po porodu. Proto není divu, že na řadě obrazů realisticky zobrazených středověkých madon můžeme pozorovat mírné vole. Známou ukázkou české gotické madony se zvětšenou štítnou žlázou je Madona Roudnická, která je dílem Mistra Třeboňského oltáře asi z doby mezi lety 1385–1390. 

Funkce štítné žlázy a její hormony
Základní anatomickou a funkční jednotkou štítné žlázy je folikul. Jeho stěny tvoří jednovrstevný epitel. Uvnitř je vyplněný koloidem, ve kterém se skladují hormony štítné žlázy.
Štítná žláza produkuje velmi důležité hormony. Především jde o tyroxin (označovaný jako T4, protože obsahuje 4 atomy jódu), a trijódtyronin (označovaný T3, neboť obsahuje 3 atomy jódu). Tyto dva hormony se vytvářejí ve folikulech. Dalším hormonem produkovaným štítnou žlázou je kalcitonin, který je tvořen v buňkách mezi folikuly.
Tyroxin a trijódtyronin ovlivňují látkovou přeměnu: zvyšují metabolickou aktivitu buněk, ve kterých dochází k vyšší spotřebě kyslíku, a tím i větší tvorbě tepla. Tyto hormony zvyšují metabolismus sacharidů (cukrů) a lipidů (tuků). Rovněž zvyšují činnost centrální nervové soustavy. Také přispívají ke zvýšení srdeční frekvence a zesilují stahování srdečního svalu. Kalcitonin zajišťuje vychytávání vápníku z krve a jeho ukládání do kostí. Pokud je tvořených hormonů málo anebo naopak příliš mnoho, mohou se začít objevovat rozličné problémy.

Koupit Meduňku