Knihovnička Meduňky,  Meduňka,  Pro inspiraci,  Rady a tipy,  Zdraví

Z meduňkové edice: Chronický stres vykolejí hormony…

… a to samozřejmě nechceme, proto je dobré toto riziko znát a podle možností mu předcházet. Spoustu informací na toto téma se dozvíte v knížce s lákavým názvem Zářivá pleť a skvělý zrak v každém věku. Kniha patří do edice Knihovnička Meduňky a obsahuje soubor inspirativních článků, které pro Meduňku připravila naše spolupracovnice Yvona Švecová, zkušená lektorka hormonální a obličejové jógy a metody přirozeného zlepšování zraku. Pro potřeby knihy všehcny články znovu zrevidovala.
Kniha je příjemná, užitečná a velmi praktická rady a návody na zlepšení zraku, pleti, podporu imunity a mnohé další využívají přirozené prostředky a můžete je hned vyzkoušet. Je to prostě kniha pro všechny příznivce přirozených postupů v péči o krásu a zdraví. Zakoupíte na www.knihovnickamedunky.cz
Vybrali jsme ukázku z kapitoly, která se bohužel týká každého z nás, i když si to nepřejeme – jde o STRES…


Stres k našemu životu neodmyslitelně patří. Bohudíky i bohužel, protože není stres jako stres. Ten krátkodobý, pozitivní, nás například nutí zasednout před zkouškou k učebnici ve snaze dosáhnout co nejlepšího výsledku, zlepšuje naše soustředění a je dobrým pomocníkem na cestě k  vysněnému cíli. Má začátek a konec a i díky němu jsme v minulosti přežili. Ocitneme-li se však v neustálém napětí, jde o stres chronický, a tudíž veskrze negativní, neboť nepříznivě působí na náš endokrinní systém. S tím již musíme aktivně pracovat, jinak nám nenápadně, avšak zcela jistě způsobí velké potíže. Často se mne klienti ptají, co jim tedy konkrétně pomůže zbavit se stresu. Několik jednoduchých metod se naučíme.
V reakci na stres vylučují nadledvinky hormon kortizol, také zvaný stresový hormon. Ten je v podstatě prospěšný, ovšem pokud po akci (tedy stavu ohrožení a uvedení organismu do bojové pohotovosti, aby mohl čelit nebezpečí) nepřijde adekvátní reakce (boj či útěk), dochází k dlouhodobé sekreci kortizolu a tím k různým patologickým poruchám.
Především to vede k postupnému rozpadu imunitního systému. Pokud máte například v těle virus oparu, zaručeně vám v době stresového vypětí vyraší na rtu. A to ještě není zdaleka to nejhorší. Dalšími důsledky zvýšené hladiny jsou impotence, předčasná menopauza, snížení hladiny testosteronu, zvýšení inzulinové rezistence, osteoporóza, zvýšený krevní tlak, žaludeční vředy, cévní poruchy, astma, artitida, revmatismus, poruchy ledvin, jater, stárnutí, rakovina, nespavost a další…

Přibývání na váze
Za detailnější rozbor pak stojí přibývání na váze, neřku-li rovnou obezita. Zaměříme-li se v této souvislosti na biochemickou zátěž stresu, nedostane se nám příliš povzbudivých výsledků. Jak bylo řečeno, zvyšuje se hladina kortizolu, což vede k nadváze, obezitě v problematické břišní oblasti, k neschopnosti zhubnout nebo naopak nabrat svalovinu, a k předčasnému stárnutí. Zvyšuje se inzulinová rezistence, cílové buňky nereagují na inzulin, což je vstupní brána k cukrovce. Hladina pohlavních hormonů klesá, důsledkem toho je pak nižší libido, méně energie a nižší podíl svalové hmoty. Klesá také produkce růstového hormonu, který je klíčový pro růst, hojení a stavbu tělesných tkání, pomáhá spalovat tuky a tvořit svaly. Snížená produkce hormonů štítné žlázy může vést ke snížené metabolické aktivitě v celém těle.
Zkrátka vše souvisí se vším a nerovnováha jedné části organismu pak vyvolá řetězovou reakci, na jejímž konci je sice fungující organismus, ale tato nerovnováha si vybere daň na našem zdraví.

Jak na stres? Aktivně!
Stres přijměme jako nedílnou součást našeho života a aktivně se k němu postavme. Vyberme si některou antistresovou techniku a praktikujme ji denně, ideálně večer před spaním a během dne kdykoliv, kdy pocítíme nutnost zklidnění. Vybírám tři techniky z arzenálu hormonální jógy – Antistresové dechové cvičení, Z kopce na lyžích a Chandra bhédana.

Jednoduchá dechová antistresová technika
Emoce souvisí s dechem, spoutáme-li dech, spoutáme i emoce. Toto cvičení vyžaduje jen vaši pozornost, můžete je praktikovat všude.

  • Posaďte se do jakékoli pozice se vzpřímenou páteří (turecký sed, sed na patách, sed na židli), ruce spočívají v uzavřené džňána mudře (nehty obou ukazováčků se dotýkají kořene palce, ostatní prsty jsou natažené, ruce položíme na kolena obrácené dlaněmi vzhůru).
  • S nádechem počítejte od jedné do tří (1 a 2 a 3). S výdechem počítejte od jedné do šesti (1 a 2 a 3 a 4 a 5 a 6).
  • Cvičení provádějte alespoň 4 minuty. Jednoduché, ale účinné.

Z kopce na lyžích
Představte si mírný kopec pokrytý sněhem. Stojíte na lyžích na jeho vrcholku. Nadechněte se a velmi pomalu vydechujte… představujte si, jak pozvolna sjíždíte na lyžích z tohoto svahu – klikatě, ze strany na stranu… doprava… a doleva … doprava… doleva… jako byste se vznášeli v hebkém sněhu.
Nyní jste dojeli dolů. Nadechněte se… znova jste na kopci… pomalu vydechujte… a znovu začněte sjíždět dolů… pozvolna ze strany na stranu… Opakujte tak dlouho, jak vám to bude příjemné.
Je to mé oblíbené antistresové cvičení. Vyzkoušejte. 

Chandra bhédana (jednostranný dech levou nosní dírkou)
Posaďte se do pohodlného sedu se vzpřímenou páteří (Vadžrásana, sed se zkříženýma nohama), obě ruce v pozici uzavřené Džňána mudry (nehet ukazováčku se dotýká kořene palce, ostatní prsty jsou u sebe a natažené). Levou ruku nechte položenou na stehně levé nohy, dlaň je otočená vzhůru. Chandra bhédana je pránájáma (dechová technika), ve které nadechujete a vydechujete pomalu, a to pouze levou nosní dírkou. Pravou nosní dírku tedy uzavřete palcem pravé ruky (ruka stále v pozici džňána mudry). Soustřeďte se na levou stranu těla a na místo vlevo 5 cm nad hlavou, kde si představte zářivé měsíční světlo Chandra.
Začněte provádět dlouhé nádechy a výdechy v rytmu 3 (nádech) – 6 (výdech).  Pokračujte ve cvičení, dokud se necítíte klidní. Toto cvičení ocení nespavci. Vyzkoušejte je v posteli před usnutím.

Hluboká relaxace
Tato buddhistická technika vyžaduje větší soustředění. Výchozí pozicí je leh na zádech s pažemi podél těla, jógově pojato zaujmeme pozici šavásany. Uvolníme tělo, mírně podsaďme pánev a srovnejme se, pak nechme špičky spadnout do stran a už jen vnímáme, jak se tělo dotýká podložky, na které spočívá. … nadechneme se… máme pocit, že se propadáme do podložky pod sebou… dýcháme… Uvědomíme si, jak naše tělo nadechuje a vydechuje, ale nijak tento proces neovlivňujeme… nádech… výdech… S nádechem se soustředíme na své oči, s výdechem necháváme oči odpočinout, jako by nám zapadávaly do hlavy… uvolníme všechny drobné svaly kolem očí… bez očí bychom neviděli všechny krásy světa… necháme je odpočinout… zahrneme oči láskou a vděčností… dýcháme… s nádechem si uvědomujeme své oči… s výdechem se na ně vnitřně usmíváme…
S nádechem přejdeme pozorností k ústům… s výdechem ústa uvolníme… uvolňujeme napětí kolem úst… naše rty jsou jako okvětní plátky květiny, nechme na nich rozkvést úsměv… ten uvolní napětí obličejových a mimických svalů… dýcháme…
S nádechem přeneseme pozornost k ramenům… s výdechem je uvolníme a necháme klesnout k podlaze… veškeré napětí v nich padá do podložky… mnohdy si na svá ramena bereme příliš velké břemeno… nyní dopřejeme svým ramenům oddych… dýcháme…
S nádechem se zaměříme na paže… s výdechem je uvolníme a necháme klesnout do podložky… uvolníme nadloktí… lokty… předloktí… zápěstí… ruce… prsty na rukou… dýcháme…
S nádechem se soustředíme na své srdce… s výdechem je uvolňujeme… uvědomíme si, jak se ke svému srdci chováme, zda mu neubližujeme nevhodnou stravou, nepřetěžujeme je stresem…a ono přesto pro nás bije dnem a nocí… vyšleme ke svému srdci vlnu něhy a vděčnosti, pečujme o ně… dýcháme… s nádechem si své srdce uvědomíme… s výdechem se na něj vnitřně usmíváme…
S nádechem přeneseme pozornost k nohám… s výdechem nohy a veškeré napětí v nich uvolníme… stehna… kolena… lýtka… chodidla… prsty… dýcháme.
Opět se vrátíme pozorností k dechu, nehodnotíme jej, jen vnímáme, jak se naše tělo nadechuje a vydechuje. Až budeme chtít, oživíme prsty na rukou a na nohou a s nádechem se protáhneme.

Oxytocin – hormon lásky
Když už nám stres snižuje hladinu různých hormonů, je dobré soustředit se na jejich zvýšení vlastními silami. Přímo se nabízí hormon oxytocin. Pamatujete si, jak se vám zatočila hlava při prvním vášnivém polibku? Tak za to může právě oxytocin, hormon lásky. A já bláhová si v patnácti letech myslela, že můj milovaný je mocný kouzelník vládnoucí tajuplnou silou. Oxytocin je vůbec průvodcem našich mezilidských vztahů. Porod, mateřství, ano, ten slastný pocit při kojení vyvolává právě on. Ale nemusíme si rovnou pořizovat miminko, úplně stačí ono vášnivé líbání.  A pokud celou záležitost dotáhnete ještě dále, budiž řečeno, že po milování a nárůstu hladiny oxytocinu dochází k poklesu depresivních a úzkostných stavů. A vida, máme další antistresovou techniku.

Podívejte se na www.knihovnickamedunky.cz

Koupit Meduňku