Chůze bez bot nebo jen s botami, které mají tenkou podrážku
Ve skvělé kníže Pavla Klouda Nohy, nožky, nožičky, která před časem vyšla v edici Knihovnička Meduňky (www.knihovnickamedunky.cz) najdete obrovské množství informací o péči o nohy a autorův pohled na toto téma a jeho schopnost vidět souvislosti vás může inspirovat k tomu, abyste se i vy na své nohy podívali zcela jinak…
Vybrali jsme ukázku z kapitoly o bosé chůzi…
Každý, kdo rád jezdí k moři, má také rád chození naboso po pláži. Žijeme v takovém zeměpisném pásmu, které nám neumožňuje chodit naboso celý rok a navíc je to málokdy možné i ze společenských důvodů. Proto v současné době i nejznámější výrobci bot zařazují do své nabídky obuv s tenkou podrážkou. Já sám používám tyto boty na chůzi i běhání a jsem s nimi velmi spokojený. Je důležité si uvědomit, že při chůzi nebo běhu naboso nebo v botách s tenkou podrážkou se zapojují jiné svaly a musíme se naučit je používat. Začít chodit naboso a hned ujít dlouhou trasu nás může definitivně od dalšího pokračování odradit. Totéž platí pro běhání i pro začátek používání bot s tenkou podrážkou. Musíme začít velmi pozvolna, jako ostatně s každým novým cvičením nebo sportem. Většina lidí (já mám tutéž zkušenost) má zpočátku bolavé svaly na lýtkách a problémy s Achillovými šlachami. Na chůzi naboso i v botách s tenkou podrážkou si musíme několik týdnů zvykat. Jedná se o nový pohyb, který se ale vyplatí, pokud vytrváme. V klasických botách začneme mít pocit nepohodlí, stísněnosti.
Naboso totiž chodil člověk v průběhu celého svého vývoje, což je ve srovnání s prvními nálezy bot neporovnatelně delší doba. Boty s tlumeným dopadem se začaly vyrábět teprve před několika desítkami let. Chůze naboso nebo v botách s tenkou podrážkou nám umožňuje naplno cítit zem a uvědomit si prostředí, kde se pohybujeme. Svaly a šlachy na nohou objevují jiný svět. Tělo dostává z chodidel dostatek informací, což má vliv na postoj, držení těla a rovnováhy. Když se holá chodidla dotýkají povrchových nerovností, drobných kamínků, písku nebo hrubého asfaltu, jsou stimulovány akupresurní body, které ovlivňují funkci tělesných orgánů. Tato stimulace prospívá fyzickému i duševnímu zdraví. Je to také prostředek k vyčištění mysli od starostí, které brání tvůrčímu potenciálu v rozletu. Při chůzi naboso si lépe ujasníme myšlenky, případně rychle vyřešíme to, co nás zrovna trápí. Můžeme úmyslně střídat povrchy, a když to lze, tak i jejich teplotu. Projít se studeným potokem a hned nato pocítit vyhřátou trávu od sluníčka, to je opravdu rozkoš. Za posledních sto let se udělalo jen málo pro osvětu, týkající se správného, kvalitního a zdraví prospěšného obouvání. Obuv nosí stále více lidí a výrobci bot se řídí módou, a neberou v úvahu zdraví nohou.
Většina „odborníků“, kteří by měli mít na starosti také péči o zdraví nohou, stále zastává názor, že obuv je v moderní době nutností, a nedělá nic ani pro své vlastní vzdělání a už vůbec nic pro vzdělávání veřejnosti. Proto také většina lidí o zdraví nohou a péči o ně téměř nic neví. Z médií se potom dozví od těchto „odborníků“ různé nesmysly, mýty a polopravdy. Nadměrné nošení obuvi způsobuje fyzické deformace nohou a také je odpovědné za četné bakteriální a plísňové infekce nohou, ale to je popsáno v jiné kapitole. Při chůzi nebo běhu naboso se celý svět začíná měnit. Začínáme ho vnímat jako jednodušší, vlídnější a příjemnější. Stále se zrychlující tempo kolem nás se najednou zpomalí, cítíme se spojení nejen se zemí, ale i s ostatními lidmi…