Čtenářská sekce,  Meduňka

Jak se připravit na těhotenství?

Zdravé dítě není samozřejmost, připomíná ve svých článcích MUDr. Ludmila Eleková. A radí budoucím rodičům, jak se na těhotenství, mateřství i otcovství připravit…

Každý, kdo se rozhoduje mít děti, předpokládá, že budou zdravé. V představách budoucích rodičů se neobjevují probdělé noci s plačícím dítětem, návštěvy lékařské pohotovosti, pobyty v nemocnici, snížená kvalita života v důsledku alergie, hyperaktivity nebo vážnějších stavů. Stačí „jen“ častá nemocnost, řetězec nekonečných rým, kašlů, bolavých uší, aby se radosti rodičovství značně smrskly.

Mít zdravé dítě
Přestože chceme mít zdravé děti, málokdo se včas zamyslí nad naprosto zásadním kritériem, které rutinně berou v úvahu chovatelé zvířat: jsme dostatečně kvalitní „kusy“, abychom mohli mít zdravé děti? Je politicky nekorektní uvažovat o tom, že pouze zdraví jedinci mohou zplodit kvalitní potomstvo. Je mi líto, ale jsme zvířata druhu Homo sapiens sapiens a pravidla biologie nás nemíjejí.
Zdravé děti začínají u zdravých rodičů. Bohužel, dnes aby takové člověk hledal s lucernou za bílého dne. Rodiči se stávají lidé s narušenou imunitou a s autoimunitními nemocemi, alergici, diabetici, epileptici, ženy s hormonálními poruchami, depresemi atd. Když jim to nejde přirozeně, pomůže technika, stále větší procento dětí přichází na svět díky asistované reprodukci. Nabídka přichází od gynekologa často okamžitě po zjištění neplodnosti. Dnes se už příliš nepátrá po tom, proč pár nemůže počít dítě. Nikdo jim neřekne, že neplodnost je závažným signálem, že s nimi něco zásadního není v pořádku. Že příroda nepovažuje za vhodné, aby se rozmnožili. Nikdo se neptá na výživu, stres, životní styl. Nepodívá se na ně kritickýma očima: jsou štíhlí nebo obézní? Má žena křivky jako žena? Má akné? Má ekzém? Vypadá vůbec zdravě? Nemá nějakou nemoc? Nebere léky? Kouří? Jak žije? Jakou má práci? Jak je na tom její muž, který má bídné spermie? Jakou má postavu? Vypadá vůbec, že má dost testosteronu nebo vypadá spíš jako žena (a jeho žena jako muž)? Jak žije, co jí? Sportuje? Ale odpověď medicíny je jednoduchá: nacpat hormony, když to nefunguje, přijde na řadu zkumavka. Výsledky tomu odpovídají.
Touha po dítěti je přirozená a je pochopitelné, že když to nejde samo, pár hledá pomoc. Je třeba si ale uvědomit, že asistovaná reprodukce, tedy oplodnění odebraného vajíčka ve zkumavce, na začátku pomáhalo převážně ženám, které měly mechanickou překážku bránící normální cestě spermie za vajíčkem (např. stavy po zánětech vaječníku). Ženám musely jinak dobře fungovat hormony a jejich manželé obvykle oplývali slušným množstvím spermií. Věda ale pokročila a dnes lékaři dokáží zázraky. Vypiplat jedinou použitelnou spermii, vydolovat vajíčka z ženy, která neovuluje atd. Přelstít imunitní překážky, překonat závažné hormonální problémy, dokázat, aby dítě donosila i žena daleko po menopauze. Ale když něco jde udělat, neznamená to, že je správné to udělat.


Jak se připravit?
Na rodičovství se raději předem připravte, chcete-li zdravé dítě. Muži si by si měli zkontrolovat spermie a je-li výsledek nevalný, začít konat. Co by měl udělat muž jako přípravu na zplození dítěte? Začněme samozřejmostmi: nekouřit, nepít alkohol (až na nějakou tu sklenku vína), nebrat drogy a zbytečné léky. Měl by mít optimální hmotnost. Pozor, jestli se pánům dělají prsa a tuk se ukládá na bocích, zadku, stehnech a jinde, kde by u mužů neměl. Pozor na nedostatečné ochlupení a řídké vousy, to znamená málo testosteronu a hodně estrogenu a kortizolu. Zkontrolujte si svou expozici xenoestrogenům (dobře popsala např. prof. Anna Strunecká v knize Doba jedová).
Testosteron se zvyšuje zcela logicky sportem! Ale ne ledajakým. Je třeba posilovat – zvedat těžké věci. Silové cvičení zvyšuje produkci testosteronu. Sprintujte, neběhejte maratony. Také krátké sprinty (v jednom tréninku 5-6 za sebou, s pauzami na vydýchání) u mužů zvyšují hladinu testosteronu. Doplňte si vitamín D, ať sluncem nebo suplementy. Pozor na stres a kortizol, který snižuje hladiny testosteronu. Dostatečně spěte, nepřehánějte to s cvičením, zejména vytrvalostním, který jeho produkci narušuje. Nezapomínejte odpočívat.
Jezte kvalitní bílkoviny, živočišné ideálně v biokvalitě. Některé pesticidy narušují zdravou produkci hormonů. Zařaďte do stravy nasycené a mononenasycené tuky, protože nízkotučná dieta snižuje hladiny hormonů. Naopak uvedené tuky a cholesterol mají souvislost s vyšší hladinou. Vyhýbejte se potravinám, které zvedají hladinu krevního cukru. Studie ukázaly že 75 g čisté glukózy a následný vzestup hladiny krevního cukru snížily hladinu testosteronu o
25 % — všechny bagety, koláče, rohlíky, ale i těstoviny, rýže, brambory apod. si vybírají svou daň. Navíc výše uvedené dobré tuky je nutno jíst v kontextu nízkosacharidové stravy, jinak tak prospěšné nejsou. Takže k steaku si dejte hromadu zeleniny, pánové, nikoli hromadu hranolek! Jezte dost zinku, tedy mořské plody, avokádo, dýňová semínka. Zinek sám testosteron nezvedne, ale jeho nedostatek ho snižuje.
A co ženy? Vzhledem k tomu, že neplodnost a hormonální problémy se často pojí s metabolickým syndromem, mnoho z uvedeného platí i pro ně. Žena by měla mít postavu jako žena, pokud nemá, něco je špatně. Nadbytek sacharidů narušuje hormonální regulaci i u žen, dochází k maskulinizaci: objevuje se obezita typu jablko, zvýšení ochlupení, prořídnutí vlasů, akné a uvnitř se objevují cysty na vaječnících. Máte-li tyto příznaky, zpozorněte. Řešením není antikoncepce, která vám navodí umělý pseudocyklus a pseudomenstruaci, pouze dá falešný pocit, že vše je v pořádku. Řešením je srovnání hormonů, začíná se u inzulínu a leptinu (o tom jsem již v Meduňce psala). Nízkosacharidová strava, dostatečný spánek, přiměřený pohyb, ale i mentální „příprava na hnízdo“. Má budoucí dítě místo ve vašem životě? Jsou ve vašem životě čistě ženské tradiční činnosti? I to je třeba zohlednit.
Rozmnožování je z hlediska přírody luxusní funkce. Investice energie a živin do výroby potomka je velká. Organismus budoucí matky musí dostat signály, že je bezpečné se rozmnožit. Musí mít dost živin. Inzulín řídí reprodukci, jeho hladina stoupá na začátku puberty. Není náhodou, že funguje jako skladovací hormon. Dostatečné zásoby a přísun potravy říká tělu: je dost materiálu na reprodukci. Proto anorektičky nebo velmi hubené ženy mají problém s menstruací a početím. Problém mají ale i ženy na druhé straně váhového spektra, protože nadbytek inzulínu při inzulínové resistenci rozhodí ostatní hormony. Chronický zánět, který obezita vyvolává, způsobuje stres a ten logicky rozmnožovací schopnosti tlumí. Stres v současnosti na ženy i muže působí mnohem víc, hlavně jde o naprosto nepřirozený stres. Je chronický, trvá stále a není úniku. Část si způsobujeme sami svými nároky. Musíme být perfektní ve všem. Otevřete jakýkoli ženský časopis, je plný krásných, štíhlých, úspěšných žen, které „levou zadní“ zvládají vše. Mají práci, která je naplňuje a je dobře placená, samozřejmě dokonalého manžela, který se podílí na péči o děti a domácnost, dokonalé děti, byt jako z reklamy atd. Málokdo tuší, že to je stejná iluze jako ty zdánlivě dokonalé modelky upravené ve fotoshopu. Jenže ať chceme nebo ne, má to na nás vliv.
Naše matky žily jinak. Po osmi hodinách v práci „padla“, domů se chodilo kolem 15. hodiny, dětem stačilo zvládat běžnou školu. Žena byla úspěšná, když měla fungující rodinu a přiměřeně udržovanou domácnost. Ženy také odcházely do důchodu dříve a měly čas a síly na babičkovskou roli. Jistěže to nebylo jen růžové. Mnoho příliš mladých rodičů, otcové na vojně, vysoká rozvodovost… je ale zajímavé, že téměř nikdo nelitoval rozhodnutí mít děti tak brzy. Děti rychle odrostly a po třicítce se ženy mohly vrhnout na kariéru, kterou jim umožnil kapitalismus. Tato generace měla „všechno“. Stihla děti i to ostatní. Ale nejdřív byly děti! Dnes ženy mateřství odkládají, až je pozdě.   

Jak jste na tom s imunitou?
Tou nejdůležitější věcí, které musí budoucí matky udělat, je postarat se o dobře fungující imunitu a dát si do pořádku střevo. To jsou z hlediska fyzického zdraví velmi důležité oblasti. Úprava stravy a životosprávy při srovnání hormonů pomůže i imunitě a střevu, ale ne vždy to stačí. Máte-li alergie, autoimunitní onemocnění, akné nebo jiný problém s kůží, zažívací potíže, nadváhu nebo naopak podváhu, pak máte jednoznačně problém se střevem a imunitou. Dítě se při průchodu porodním kanálem kolonizuje bakteriemi, které jsou v matčině pochvě. Tak to příroda zařídila a tyto bakterie mají zásadní úlohu ve formování a vyzrávání imunity dítěte. Jenže mnoho dnešních maminek nemá v pochvě to, co by tam mělo být. Navíc nemají v pořádku imunitu a jejich dítě již během pobytu v děloze dostává nesprávné signály k naladění své vlastní imunity. Proto se některé děti již rodí alergické.
Rizikové jsou všechny děti matek s alergiemi, autoimunitou, migrénami, kvasinkovými infekcemi, problémy se střevem, ale i děti narozené císařským řezem nebo děti, jejichž matkám byla v těhotenství nebo v období kolem porodu podána antibiotika. Takové děti jsou časované imunitní bomby. Vypadají zdravě, ale zdravé nejsou. Pak stačí málo, aby je něco postrčilo do nemoci. Bohužel nástrah číhá mnoho. Konvenční lékařská péče rutinně ničí imunitu dětí. Uvedené rizikové faktory lékaři obvykle nepovažují za něco závažného a varovného. Neuvědomují si, jak zásadně mají tyto děti narušenou imunitu, jak jsou zranitelné. Není to jejich chyba, nejsou školeni v tomto druhu uvažování. Lékaři netuší, jak drastické důsledky má jedna jediná kúra antibiotik na rozvíjející se střevní floru a imunitu malého dítěte. Nebo že tyto děti nebudou standardně reagovat na očkování, právě z nich se rekrutují děti, které očkování s vyšší pravděpodobností poškodí. Věda, která poukazuje na důležitost střevní mikroflory a důsledky jejího poškození, je relativně nová a teprve nyní se pomalu dostává do hlavního proudu medicíny. Navíc otřásá zažitou organizací zdravotnictví. Specializace tady nefunguje. Střevo určuje, jak bude fungovat celá imunita, ale i nervový systém. Nemá smysl rozdělovat pacienty a autoimunitou nebo alergií do různých ordinací podle toho, kterou část jejich těla nemoc náhodou postihla. Všichni by měli chodit k lékaři, který chápe souvislosti a neřeší každou jejich nemoc zvlášť jako nesouvisející.

Co s tím dělat?
Záleží na tom, jak daleko jste se svou reprodukcí. Jste mladí a o dětech teprve uvažujete? Skvělé. Podívejte se do zrcadla – co tam vidíte? Jak to asi máte s hormony? Jaká je vaše životospráva? Jíte potraviny, které potřebujete k produkci hormonů? Tj. cholesterol, dostatek bílkovin a zeleniny? Nejíte příliš mnoho těch, které vám dělají v těle zmatek? Tedy pečiva, nudlí, rýže, sacharidů obecně? Dámy, jak to máte s antikoncepcí? Víte vůbec, jestli máte normální menstruační cyklus a ovulaci? Jestliže berete pilulky, pak o tom nemáte ani tušení. Měly byste je vysadit dostatečně včas, abyste měly šanci zjistit, jak vám tělo funguje a napravit případné  problémy.
Jste už těhotná? Trpíte na kvasinky, nadýmání, problémy se stolicí? Máte akné, alergii nebo autoimunitní problémy? Pak počítejte s tím, že vaše dítě nebude dokonale zdravé. Bude mít vrozeně narušenou imunitu a střevo. Využijte všechen čas, který máte k nápravě své střevní a poševní mikroflory. Jezte  paleo stravu, zaměřte se na vývary a kvašenou zeleninu. Doplňujte probiotika — z kvašené zeleniny, domácího jogurtu a kefíru (tolerujete-li mléčnou bílkovinu), z kvalitních suplementů. Zavádějte probiotika i do pochvy. Snažte se maximalizovat šanci na přirozený porod. To znamená přibrat a hýbat se přiměřeně, vyřešit si psychické bloky, které možná máte. Být realistická, seznámit se s prostředím nemocnice. V případě, že víte, že budete rodit císařským řezem, můžete přírodě pomoci jednoduchým opatřením. Odeberte si vzorek svého poševního sekretu a dejte ho partnerovi nebo personálu, aby ho po porodu vetřeli dítěti kolem úst. Imituje to přirozenou kolonizaci při porodu. Sama můžete proces zopakovat, až budete moci. V některých nemocnicích to již začínají dělat. Snažte se kojit, počítá se i částečné kojení. Matka vyrábí mléko dítěti na míru, reaguje na jeho imunitní stav a pomáhá mu se adaptovat. Když nebudete kojit, dávejte dávku probiotika do každé lahve s mlékem. Dobrý návod, jak přikrmovat rizikové dítě, se dočtete v knize Gut and Psychology Syndrome (slovensky Syndróm trávenia a psychológie) od dr. Natashy Campbell-McBride, nebo na její stránce www.gaps.me. Mějme na paměti, že prevence je mnohem levnější než léčba.

                                                                                      MUDr. Ludmila Eleková

Koupit Meduňku