Existuje ještě opravdový muž?
Tento článek před časem pro Meduňku připravili zkušení makrobiotici Jarmila a Jaroslav Průchovi…
Důležité téma „existence či neexistence pravých mužů“ se v takzvaném civilizovaném světě objevuje stále častěji, ať už jako námět rozhovorů mezi ženami, náplň zkoumání řady vědeckých pracovišť či jako atraktivní látka pro média.
Otázka, zda ještě vůbec existuje opravdový muž, se opakovaně a naléhavě objevila v médiích v březnu 2017. A články rovnou obsahovaly i odpověď: Chlapi už neexistují…
V jiných článcích si mohli čtenáři přečíst povzdech: Už nejsou opravdoví muži… neexistuje testosteron. Testosteron mizí.
Dovolíme si nabídnout také jiný pohled, jehož východiskem jsou opět dvě pro nás nejdůležitější energie, které proudí v našich energetických drahách a bez nichž je každé tělo jen mrtvou hmotou. Existenci a důležitost těchto energií jsme připomínali už v našich předchozích článcích v Meduňce.
Muž a žena – dvě odlišné bytosti
Stačí půl roku sledovat americké studie, aby člověk pochopil, proč právě tam se tak často píše o testosteronu, mužském pohlavním hormonu. Při studiích ve Francii bylo velmi zajímavé zjistit, že tam se „hormon mužnosti“ začal oplakávat již na přelomu tisíciletí. Na výzvu k testu předpokladů stát se kosmonautem se přihlásilo 1200 Francouzek – víc než Francouzů. Skandinávci sice málo mluví o mizení mužského hormonu, a tím o ztrátě mužnosti a častých sebevraždách, ale často naprosto nemužsky sebevraždy páchají. Ostatní části Evropy se pyšní společenským a politickým chaosem, při jehož sledování se často konstatuje, že mnoha politikům mizí testosteron. Rádi bychom tato tvrzení upřesnili z hlediska dvou výše zmíněných energií a shrnuli svá dlouholetá studia do slov: Testosteron nemizí, ale mění se. Dovolte nejdříve uvést několik vědeckých konstatování.
Připomeňme si zásadní fakt: (opravdový) muž a (opravdová) žena jsou dvě zásadně odlišné bytosti. Proč tomu tak je? Protože mají mnoho odlišně vzniklých a vůbec velmi odlišných buněk. Některé obory vědy a medicíny bohužel ještě zatím nezdůrazňují, že tyto „hmotné“ odlišnosti jsou zároveň základem odlišného myšlení i jednání obou pohlaví. A to samozřejmě vede k chaosu, který mimořádně a zbytečně komplikuje uspořádání lidské společnosti. K nápravě stačí málo: stále si uvědomovat, že ženiny zárodečné buňky neprodukují spermie a mezi mužskými zárodečnými buňkami není ani jedno vajíčko. Během mnoha milionů let vývoje člověka totiž jedna část buněk vzhledem ke své odlišné kvalitě přijímala ve větší intenzitě rozptylující energii, přicházející z vesmíru. Ta vytvářela (a vytváří) rozptylující se spermie (jakési energetické minus). Naopak jiná část buněk vzhledem ke své odlišné kvalitě intenzivněji a ve větším množství přijímala (přijímá) kompaktnější, hutnější energii, vycházející z otáčející se Země. Tato energie vytvářela (vytváří) kompaktní, hutná, pevně usazená vajíčka (jakési obecné energetické plus). Téměř každý už ví nebo tuší, že plus a minus (žena a muž) se přirozeně přitahují. Naopak plus a plus nebo minus a minus se přirozeně odpuzují. Přirozenost toho přitahování ovšem funguje jen tehdy, když je hmota (tělo) neporušená, jinak řečeno zdravá, když díky zdravé stravě má obě energie v pořádku.
Mimořádná síla stravy je v potravinách, známých z pásma zdraví v našich tabulkách potravin (podle kvality energií). Vše nad pásmem zdraví uvolňuje, oslabuje, rozptyluje, ubírá mužům mužnost – ředí intenzitu testosteronu. Ten přitom částečně mizí, zbytek ztrácí „mužskou, chlapskou“ kvalitu. Prevence i léčba pomocí změny stravy je možná. Důkazy známe a máme. Ne každý to však dokáže stoprocentně a razantně. Proto nabízíme různé dílčí pohledy a přístupy. (Pokaždé s titulkem, který je v této tématice souhrnem dnes běžných názorů.)
Muži a ženy v moderním světě
Muži v moderním světě často přenechávají svou roli ženám. Pochopitelně. Už od raného dětství dostávají žensky přeslazenou, žensky měkoučkou a žensky ochucenou stravu. Od dětství si hrají s měkoučkými plyšáčky. Tak nevyroste chlap, který se v osmnácti letech umí ohánět sekerou, kladivem, šroubovákem, má zdravé sebevědomí, umí založit rodinu a zajistit pro ni to podstatné. Ten vděčně přijme i (mužně pikantní) fazolový guláš s množstvím cibule a (pro muže nutné) kořenové zeleniny. Mužsky mužné další dozrávání, vývoj a postup směrem výš pak automaticky přijdou, včetně peněz a utužování rodinného pouta. Stručně řečeno, muži začnou poctivě hrát svou roli.
O nemocech moderních mužů se už mluví a píše víc než o chorobách žen. (Mimochodem, nemocné muže ošetřují většinou zdravé ženy a nemocným, sladkosti nakupujícím mužům dávají u pokladen účtenky většinou zdravé ženy…) Problémy s prostatou jsou dnes běžné. V roce 1945 bylo slovo prostata takřka neznámé. 5. března 2014 přinesl denní tisk zprávu, že na rakovinu prostaty zemřou v Česku každý den čtyři muži. Že to tak nemusí být, ukazuje následující, nám známý příklad. Pracovně velmi zatížený právník, dnes sedmdesátiletý, před dvaadvaceti lety absolvoval už několikátou operaci pro recidivu zhoubného ledvinového Grawitzova nádoru s metastázami a rizikem rakoviny prostaty. Lékaři mu nedávali naději. Nález z ultrasonografického pracoviště ze dne 26. ledna 2017 kromě jiných mimořádně pozitivních hodnot konstatuje, že „maligní struktury nelze prokázat, paraort bez patologických uzlin, malá pánev bez průkazné patologie, prostata do 4 cm.“ (Rozměry zdravé prostaty: 3,5 – 4,5 cm.) Skvělý stav! A to díky kamarádce, která pochopila obě energie a před dvaadvaceti lety začala beznadějnému pacientovi vařit (a dodnes vaří) z potravin, které jsou v pásmu zdraví v našich tabulkách.
Strava a testosteron
Vliv jídla na zdraví mužů je téma, které se v médiích objevuje stále častěji. Je však obtížné se orientovat mezi stovkami protichůdných rad, možností, trendů, v nabídce umělých potravních doplňků. Nejčastěji je v této souvislosti zmiňováno usazování tuku, artróza, dna, stres a tzv. nachlazení. Tyto problémy ovšem nejsou pohromou, přicházející z nebe nebo z pekla. Realita je jednoduše pozemská. Jako pásmo zdraví v příslušné tabulce.
Mužská vitalita obecně je v úpadku. Potvrzuje to mnoho tisíc stránek s nejrůznějšími statistikami a stovky tabulek s denními doporučenými dávkami (DDD) různých součástí stravy nebo s normami a dalšími mechanicky vypočítanými návody. Pracovali na nich vědci z celého světa. Ale všechno je jinak. Stačí tabulka s potravinami – a nemocemi. Kdo ji pochopí a využije, získá to nejcennější: schopnost měnit se svým přičiněním neustále k lepšímu, vylučovat (eliminovat) to, co škodí a vysílat signály typu „toto a takto ne“, „toto a takto ano“. Člověk není jen mozek, člověk je celé tělo se vším všudy. A tento celek je nesčíslněkrát efektivnější.
Neplodní muži – téma 21. století. Naši kamarádi – makrobiotici takové problémy nemají. Eduard má osm dětí, Dan šest, Michio a Adelbert pět, Mario, Patrik a Honza po čtyřech, Jirka tři. Jirkovo nejstarší dítě (holčička) už dokončuje základní školu, manželka a matka rodiny stále vaří jídlo podle systému dvou energií, těm, kdo nemohou obědvat doma, jídlo rozváží. Známe také desítky původně nešťastně neplodných, a teď šťastných manželství. Jejich potomci se narodili tam, kde muži za pomoci svých žen přešli na makrobiotiku s omezením jednoduchých cukrů (řepný, třtinový, ovocný, mléčný, med atd.). Jednoduché cukry oslabují až zabíjejí spermie, proto tito muži omezili i ovoce, zejména tropické a subtropické. Zařadili kromě celozrnných obilovin a luštěnin dostatek naší zdejší zeleniny a občas zpestřili talíř přiměřenou porcí ryby. Tyto rodiny nežily a nežijí v chráněné atmosféře, dotýkají se jich všechny současné „zabijácké“ vlivy – jako kohokoliv jiného. Skutečně zdravý organismus však umí tyto vlivy napravovat.
Muž v kuchyni
Vše v našem hmotném těle je v první řadě dáno tím, co hmotného do něj vejde – máme na mysli stravu. Při funkci hormonů může pomoci pohyb. Ale nemůže dodat „materiál“ buňkám a tkáním, které hormony produkují. To dokáže výživa, když podstatně nesnižuje tvorbu testosteronu. Živočišné tuky překyselují, vadí také přemíra jakýchkoliv tekutin. Při extrémní a nepřirozené aktivitě se stává, že hormonů začne ubývat.
Rizika muže v kuchyni jsou velká, kniha o makrobiotice, která uzdravuje (nejen léčí), jich vypočítává mnoho. Připomeňme jen ta nejvážnější. Strava vhodná pro muže znevýhodní výživové potřeby ženy a dětí. Uvaří-li muž pro ženu a děti, neuspokojí své potřeby. Snaha vařit vhodně pro všechny bývá mimo mužské schopnosti. Připomeňme opět příklad ze života. Jeden rázný a nikoliv zženštile jemný (a proto velmi populární) kuchař svou mužskou stravou neuchránil manželku před rakovinou prsu. Právě tomu je možné vhodnou stravou předcházet, i když to pro profesionální kuchaře není jednoduché. Jak by měl či spíš neměl vypadat mužský talíř? Nepoužívat rajčata, živočišné sýry, červená masa, drůbeží maso, vejce, smetanu, ostrá koření a vyhnout se nezdravému italskému zvyku připravovat stravu jako „al dente“. Základem skutečného zdraví je totiž důkladné prožvýkání dobře provařené stravy s prosliněním každého sousta.
Na závěr dovolte doporučení pro ty, kdo mají vážný zájem o více informací na toto téma:
Na Googlu pod SATTILARO,MD: anglický text CONSUMER HEALTH ARTICLES
V češtině: prof. Dr.T.M. Campbell: CELEK
M. Kushi a A. Jack: MAKROBIOTIKOU KE SKUTEČNÉMU ZDRAVÍ (Naklad. Svítání)