Čtenářská sekce,  Meduňka

Syndrom mužského stárnutí

Životní čas běží všem stejně, i když se většinou více pozornosti věnuje změnám, které ubíhající životní čas přináší ženám. Ovšem, i muži mají… svůj „syndrom mužského stárnutí“- jak vysvětluje v následujícím článku sexuolog a androlog MUDr. Pavel Turčan.

Pojmem andropauza bývá označována mužské období přechodu. Toto označení ale není zcela správné. Menopauza u ženy má poněkud odlišný průběh. Protože dojde k vyčerpání funkce vaječníků, nová vajíčka již nedozrávají a vzhledem k tomu, že ženské hormony se tvoří právě v tkáních kolem nich, dochází k prudkému poklesu hormonů, zvláště estrogenu. Tento stav by se dal prakticky srovnat s umělým odstraněním vaječníků.

Pokud bychom chtěli hledat srovnatelnou alternativu ženského přechodu u mužů, v podstatě by šlo pouze o případy, kdy dojde k odstranění varlat čili kastraci. Jinak u mužů o andropauze mluvit nelze. Slovo „pauza“ zde má totiž význam zástavy či ztráty hormonální produkce, ke které za normálních okolností u mužů nedochází. Tvorba testosteronu u stárnoucího muže klesá totiž postupně,  přibližně o 1,5 % za rok. Situace je ještě mírně zhoršovaná tím, že s věkem muže stoupá hladina bílkovin v krvi, které na sebe testosteron navazují a tím snižují jeho účinnost. I když změny v tvorbě hormonů a jejich hladin u mužů nejsou tak prudké jako u žen, zevními projevy či některými zdravotními problémy si jsou podobné.
Vzhledem k uvedeným skutečnostem se spíše doporučuje používat termín „syndrom mužského stárnutí“, v odborné literatuře bývá označen také zkratkou LOH (z angličtiny Late Onset Hypogonadism). Projevy se dají rozdělit do tří základních skupin. První skupinu tvoří změny psychické, například pocit smutku, depresivní nálada, snížení životní energie a motivace, pokles sebedůvěry, náladovost, úzkost, napětí, podrážděnost až agresivita. Do další skupiny řadíme příznaky somatovegetativní – návaly horka a potu, někdy spojené se zrudnutím obličeje a krku či horní poloviny těla, nespavost či zvýšená potřeba spánku, snížení fyzické a psychické síly. Třetí skupinu tvoří příznaky týkající se sexuality a právě s nimi muži vyhledávají pomoc odborníků nejčastěji. Jde o pokles sexuální výkonnosti, projevující se jak zhoršenou kvalitou či schopností dosažení erekce, tak poklesem zájmu o sex či poklesem až ztrátou schopnosti opakovat sex víckrát po sobě. Navíc klesá i objem semenné tekutiny a snižuje se intenzita pocitů při orgasmu.
Kromě toho je zde celá řada dalších projevů, které našemu zraku zůstávají skryty –  porucha tvorby spermií, řídnutí až ztráta tělesného ochlupení, vysychání kůže, zvýšení objemu tělesného tuku, zvláště tzv. tuku viscerálního, který obaluje orgány v dutině břišní. Tyto změny pak vedou ke zvýšení inzulínové rezistence s častějším rozvojem diabetu mellitu (cukrovky), anebo  dochází ke změnám v metabolismu cholesterolu a jiných látek se zvýšeným rizikem vzniku kardiovaskulárních onemocnění – aterosklerózy, infarktu myokardu či centrální mozkové příhody. Kromě toho dochází i ke změnám v kosterním systému a, lidově řečeno, k řídnutí kostí.
Na výše uvedené projevy mohou muži reagovat různě, v celé škále od pozice hrdinství až po proměnu v „padavky“, začnou-li se litovat. Ani jeden z těchto extrémů není dobrý. Je dobré si uvědomit, že vše má své meze a pokud se muž dostane do období „andropauzy“, není to projevem slabosti či ztráty mužnosti. V tomto případě ji lze projevit tak, že si vše uvědomí a přizná včas a začne konat. Co všechno lze tedy udělat pro to, aby dopad stárnutí byl na zdraví mužů a kvalitu jejich života co nejmenší?

Co dělat?
V první řadě doporučujeme pravidelně absolvovat preventivní lékařské prohlídky, minimálně jednou za dva roky u praktického lékaře, alespoň jednou za rok i s vyšetřením prostaty u urologa či androloga. Pokud se začnou objevovat některé z uvedených příznaků, je možné absolvovat odborné andrologické či endokrinologické vyšetření. Dále je důležité udržování tělesné kondice, otužováním, vyvážená strava s vhodným poměrem cukrů, tuků a vitamínů, využít  lze využití i některé bylinky či extrakty z nich a také potravní  doplňky.
Jednou z možností je užívání melatoninu. Melatonin je hormon, který v našem těle vytváří epifýza. Posiluje imunitu, zlepšuje kvalitu spánku, napomáhá tvorbě testosteronu a chrání před rakovinou a podporuje i tvorbu testosteronu. Z potravin se přirozeně nachází například v rajčatech. Pro muže nad 50 let s poklesem hormonálních hladin je možné užívání dalšího přípravku s obsahem DHEA, neboli dehydroepiandrosteronu. Tento hormon je produkován nadledvinkami a v podstatě je prekurzorem testosteronu. S věkem jeho produkce klesá. Posiluje imunitní systém a také snižuje ukládání tělesného tuku. Opatrnosti je potřeba u mužů s nemocemi prostaty. I když je volně prodejný jako doplněk stravy, je na seznamu ve sportu zakázaných látek.
Další cenné látky obsahuje žen-šen, mateří kašička, pyl a jinan dvoulaločný, také se doporučuje užívání vitaminu E, selenu, zinku, argininu atd. Z potravních doplňků lze mužů ve středním a starším věku doporučit například Sarapis pro muže, který se svým dvoufázovým užíváním s odlišným složením ranní a večerní kapsle, přizpůsobuje dennímu rytmu organismu a je jedním z nejkomplexnějších přípravků s příznivým vlivem na andropauzu.

Ačkoliv je andropauza procesem fyziologickým, někdy může způsobit i vážné zdravotní problémy a ne vždy si muž vystačí pouze svépomocí či přírodními prostředky. Pak už přichází ke slovu péče odborníků. Za určitých situací je vhodná i tzv. hormonální substituční terapie androgeny čili mužskými pohlavními hormony. Musí být ale vedená tak, aby její přínos pro zdraví a kvalitu života muže byl vždy významně vyšší než případná rizika, která by mohla způsobit.
Když si muži vše uvědomí včas a o své tělo a mysl začnou pečovat co nejdříve,  dopady na kvalitu jejich života budou i ve vyšším věku mnohem menší.

Koupit Meduňku