Domov jako zdravé a bezpečné místo
Mít vlídný a stabilní domov je jednou z podmínek spokojeného a zdravého života. Na domov ovšem můžeme nahlížet z různých hledisek a rozhodně nejde jen o barvy stěn nebo styl kuchyňské linky. Inspirujte se v článku, který před časem připravila pro Meduňku ing. Alena Vychodilová…
Řadu let se pohybuji na pomezí dvou profesí – architektky a vztahové terapeutky. Tyto obory možná vypadají na první pohled dost odlišně, ale mají jedno společné téma, které zajímá většinu lidí: zdraví. O psychosomatickém pohledu na nemoci a o psychických příčinách chorob se v poslední době už dost mluví i píše, mnohem méně pozornosti je věnováno místu, kde nemoc vznikla. A tak se lidé po operaci nebo léčbě v nemocnici vracejí do stejné postele a do stejných energií, které se na vzniku nemoci podílely, aniž by něco doma změnili, což je zarážející zejména u závažných onemocnění.
Ať už bydlíme na sídlišti ve městě nebo na samotě u lesa, vždy existuje řada faktorů, které ovlivňují kvalitu bydlení a působí na zdraví člověka. Ve městě to může být smogové ovzduší, vysoká koncentrace technických zařízení, na venkově např. pramen vody pod domem nebo materiály uvolňující škodlivé látky. Tyto faktory se podílejí na celkové kvalitě energie uvnitř domu či bytu. Pocit, který vnímáme uvnitř bytu, však není závislý jen na technických parametrech — významnou měrou se na něm podílejí i energie, které vytváříme my lidé a které se projevují v našich vztazích a v našem způsobu života.
Pro diagnostiku příčin potíží používám automatickou kresbu a nezáleží na tom, o jaké téma jde. Kresba je především obrazem energií a je v nich velmi názorně vidět, jak všechno se vším souvisí. Dívám se na všechno jako na formu energie, ať už jde o tělo, emoce, vztahy nebo o byt s nábytkem. Často se stalo, že při hledání důvodů, proč dítě nemůže spát nebo proč někoho bolí koleno, mi pod rukama spontánně vznikl obrázek místa, kde dotyčný člověk spí a vyznačily se mi geopatogenní zóny. Ty však nejsou jediným problémem, který nás může oslabovat. Jak jsem postupně zjišťovala, zdrojů problémů může být mnoho, rozdělme si je do dvou základních kategorií: hmotných a nehmotných. Ty hmotné se týkají věcí, stavby a místa, kde stojí. Ty nehmotné jsou z oblasti vztahů a paranormálních jevů.
Rozeberme si je podrobněji.
Materie jako zdroj potíží
Vliv místa
Postupujeme-li od celku k detailu, zajímá nás nejdříve místo, kde bydlíme. Krajina obklopující náš dům je tvarována jak přírodou, tak stavbami. Jejich tvary vytvářejí podmínky pro plynutí energií nebo pro jejich blokování. V knihách o feng šuej je dost podrobně popsáno, jak se energie v krajině chová. Obecně lze říci, že pro správné fungování by energie měla vytvářet meandry. Všechny přímé dlouhé ulice, popř. dopravní radiály, její pohyb urychlují a tím přinášejí neklid i do našeho života.
Geopatogenní zóny
To, co je na povrchu, je ovlivňováno i tím, co je skryto v hlubinách země. Vrstvy zeminy, štěrku, skalního podloží nebo ložiska rud vytvářejí různou vibraci. Na jejich styku se tato vibrace mění a na povrchu se projevuje jako dráždivá zóna. Voda vsáknutá z povrchu si hledá cestu napříč těmito vrstvami a vytváří menší či větší pramínky, které jsou dalším zdrojem neklidu. Ve štěrkovém podloží se rozlévají doširoka, v puklinách skal se jejich pohyb zrychluje. A protože se vyskytují v různých hloubkách, na povrchu se jejich účinky zesilují na místech křížení. Na starších domech postavených tradičními technologiemi, se zóna může projevit puklinou ve zdivu či vzlínáním vody do větší výšky. Zóny se nad povrchem rozevírají do V, takže ve vyšších patrech jsou výraznější než dole v přízemí. Není výjimkou, že studna bývá umístěna ve sklepě rodinného domu na nejsilnějším prameni. Místnosti nad ní a nad celým pramenem nejsou vhodné k dlouhodobému pobytu. (Pro eliminaci nepříjemného vyzařování zón používám Deaktivátor K, který jsem prověřila v několika svých bytech.) Energie podzemí dnes narušují i dálkové kolektory sítí, tunely metra nebo těžební štoly.
Materiály
Stavební technologie, užitá při stavbě domu, má významný vliv na to, jak se v domě cítíme. Nejlépe je nám v domech postavených tradičními technologiemi ze dřeva, cihel sušených nebo pálených, s vápennými omítkami. Moderní stavebnictví se však ubírá cestou, která je pro zdraví spíše nepříznivá. Z důvodu urychlení a zlevnění stavebních procesů přibývá betonu, kovů, skla a plastů. Většina nátěrů, laků a maleb je ošetřena řadou chemikálií. Do omítek se přidávají plastifikátory, nosné zdivo je obaleno izolačními materiály. Dřevostavby jsou tak široký pojem, že se v nich dřevo často vyskytuje jen jako kostra konstrukce a ostatní materiály jsou převážně umělé.
Vzhledem k těmto faktům je nutno se zaměřit na materiály interiéru, které již můžeme více ovlivnit. Zde by se měly preferovat přírodní materiály, i když jsou obecně dražší. Budou však sloužit spoustu let. Dřevěná podlaha z parket nebo palubovek, stoly z masivu, vlněné koberce a potahy, bavlněné a lněné závěsy a ložní povlečení – to vše přispívá ke zvýšení záporných iontů ve vzduchu. Přidáme-li některou stěnu s hliněnou omítkou, spoustu květin a zurčící fontánku, dokážeme eliminovat i nepříznivé účinky paneláku.
Vnitřní vzduch
Státem požadované snižování spotřeby energií na vytápění vede ke stále většímu zatěsňování budov. Pokud v nich není zavedena řízená výměna vzduchu, je v nich brzy kyslík vydýchaný, vlhkost se sráží na rámech oken a v koutech za nábytkem či závěsy a podporuje vznik plísní. Nadměrné větrání pak snižuje efekt zateplení, proto je lepší před zateplením pamatovat na instalaci vzduchotechniky, popř. malých rekuperačních jednotek, které se dají osadit i dodatečně.
Slunce a světové strany
Hodně záleží na tom, jak dobře je náš byt prosluněn. Životodárná energie slunce aktivuje šišinku a ovlivňuje celý hormonální systém. Ve starověku bylo slunce zosobněním Boha, zajišťujícím spolu se zemí úrodu, období slunovratu a rovnodennosti se stala důležitými svátky – Vánoce jsou jejich pozůstatkem. Zda se do našeho bytu dostane slunce, záleží jednak na orientaci místností ke světovým stranám, jednak na výšce okolní zástavby. Lidé z rušných, hustě zastavěných měst spontánně prchají na víkend do přírody, aby tato negativa vyrovnali. Pokud vám ale záleží na zdraví, není lepší se z takových lokalit odstěhovat? Sluneční světlo do sebe vstřebávají stromy a i po svém zpracování je předávají dál, proto je tak dobré mít interiér s přírodním dřevem. Ne pouze dřevotřísku potaženou fólií s dekorem dřeva, ale skutečný kus stromu, co nejméně rozdrobený, aby se jeho síla projevila naplno.
Elektromagnetický smog
Naše planeta vytváří přirozené elektromagnetické pole, ve kterém se náš lidský druh vyvinul a je na něj adaptován. Toto pole není všude stejné – vytváří pásy silnějšího elektromagnetismu, které je organizováno do mřížek ve směru sever – jih, východ- západ (Hartmannovy pásy), k nim jsou diagonálně uspořádané Curryho pásy. Problémy způsobují lidem v místech křížení se zemními zónami.
Mnohem větší problém dnes pro člověka představují elektromagnetická vlnění, která jsou emitována technickými vynálezy dnešní doby. Mobily, bezdrátové ovládání spotřebičů, podlahové topení, vysílače mobilní sítě, dráty elektrické sítě a další zařízení emitují elektrickou a magnetickou složku vlnění o různých frekvencích, které ruší mnohem jemnější elektromagnetické signály naší DNA. Ruší tak v podstatě kód života. Zvláště digitální signál, který nemá plynulé přechody křivky, ale skokově mění amplitudu vlnění (hranatá vlna), je pro tělo velkou zátěží.
Tvary a proporce
Celý vesmír, živá i neživá příroda, má tendenci se organizovat do pravidelných geometrických útvarů, které jsou symetrické. Zákonitosti růstu se řídí proporcemi, které se od starověku vyjadřují jako božské. Každá významná stavba historie, zvláště pyramidy a chrámy, byly stavěny jako obraz těchto božských zákonitostí a umožňovaly tak hlubší sepětí materiálního a spirituálního světa. I v našem obydlí můžeme tyto zákonitosti praktikovat. Většina našich staveb je tvořena obdélníky. Ideální poměr jejich stran by měl být 1: 1,618 (např. dům o rozměrech 8x13m je tomu velmi blízko). Tento poměr je nazýván zlatý řez a je považován za nejvíce harmonický. Může se projevit v poměru stran domu nebo v poměru stěny fasády a rozmístění oken. Rovněž místnosti mohou mít půdorys v tomto poměru, ale zde již spolupůsobí jednotlivé předměty vybavení, takže je vhodné zaměřit se i na ně. Stoly nemusí být jen obdélníkové, ale příznivě působí i tvary kruhové, popř. eliptické. Geometrické vlastnosti prostoru ovlivní také výrazná mandala na stěně nebo velký lustr. Nepříznivé tvary místností se pak dají upravovat nábytkem, japonskými závěsy nebo jinobarevnou plochou stěny. Obecně se dá říci, že menší množství ozdobných předmětů dá více vyniknout jednoduché geometrii stavby nebo místnosti. O tom je zenový přístup. Nevyhovuje však každé povaze.
Barvy kolem nás
Párkrát se mi stalo, že zájemce o úpravy bytu dle feng šuej definoval své zadání jako výběr vhodných barev. Ano, barvy jsou důležité – vždyť většinu informací o světě získáváme zrakem, ale pokud máte problém v některé z předchozích oblastí, pak pouze barvami se vaše obydlí nevyladí. Vždy posuzujte, jak velký problém řešíte, co vaše zdraví ovlivňuje nejvíce a na to se zaměřte. Postupujte od celku k detailu. Barevné řešení pak nechte na závěr na doladění celkové harmonie.
Nehmotné zdroje potíží
Člověk je bioenergetická jednotka, jeho osobní energie jsou ovlivněny tím, odkud pochází, co převzal od svých předků, co zažil v dětství a čím prošel v minulých životech. Z toho všeho se vytvořily informační soubory jeho názorů, zkušeností a přesvědčení, která z něj spolu s jeho charakterem a emocemi vytvářejí jedinečnou bytost. Osobní energie každého jedince se dá vyjádřit velmi konkrétní vibrací a na základě této vibrace člověk vyhledává místa k životu a vztahy s takovými lidmi, s nimiž má vibraci podobnou nebo téměř shodnou. Z toho, kde žije a jak má vybavený byt, se dá docela dobře odhadnout, jaký má vztah k sobě, jestli si sebe váží, má se rád a které oblasti jeho života jsou nebo nejsou v harmonii. Tím se hodně zabývá feng šuej. Přes úpravy prostředí podle určitých pravidel se vytvářejí změny v životě člověka, které vedou k jeho lepším vztahům, větší prosperitě a zdraví. Stejně tak se prací na sobě, změnami vztahů, léčením starých traumat můžeme dostat do stavu, kdy cítíme, že změna prostředí je nezbytná. A je jedno, jestli jde o úpravy stávajícího bytu tak, aby se dostaly do souladu s novou osobní vibrací nebo o vyhledání bytu v jiné lokalitě.
Vztahy v rodině a se sousedy
Celý lidský život se odvíjí od vztahů. Jedním z nejdůležitějších je vztah k sobě, který vznikl na základě rodičovských projevů lásky či nelásky v dětství. Z těchto primárních vztahů vzniká vnitřní obraz o sobě a je zásadním pro to, co se v dalším životě děje. Pokud je vztah s rodiči nezdravý a v podvědomí člověka je zapouzdřena řada zranění dětské duše, přenáší se tento problém i do dospělosti. Všechny vztahy v dospělosti jsou obrazem vztahů s matkou či otcem a vztahem k sobě. Omezuje vás někdo uvnitř vaší rodiny, uráží vás a nebere na vás ohled? Nebo máte hlučné sousedy, kteří vás ani nepozdraví, ale neustále narušují váš soukromý prostor? Dostáváte se proto neustále do konfliktů nebo se tím užíráte uvnitř? Neustálá konfrontace vede k zásadní ztrátě pocitu bezpečí, který by měl byt poskytovat. Vše toto se však nevyřeší jinak než vaší vnitřní proměnou. Berte tyto situace jako signály, které vás upozorňují na to, že uvnitř vás samotných je něco nezdravého. I když byste se přestěhovali, zase byste potkali ve svém životě někoho, kdo by vám dělal učitele na stejné téma. Proto než se rozhodnete k radikální změně místa k životu, proveďte nejdříve radikální změnu sebe sama. Člověk, který si váží sebe a zná svou hodnotu, si pak spontánně najde takové místo k životu, které ho podporuje.
Psychosomatické zóny
Každý byt, dům nebo každá čtvrť má svou vlastní energii, utvářenou především lidmi, kteří tam žijí. Do zdiva staveb i do věcí se vepisují všechny události, které se kolem dějí. Proto když se po někom nastěhujete do bytu, je nutné byt očistit od starých energií. Zvláště když víte, že z něj předchozí nájemníci odešli kvůli rozpadu rodiny, nedostatku financí, nemoci nebo smrti. Důležité jsou také společné prostory – pokud jsou zatuchlé, temné, hned za dveřmi vrazíte do zapáchajících popelnic, je i v domě něco zkaženého, nezdravého, co může ovlivnit váš život, přestože si svůj byt vyšperkujete. Usilujte také o opravu vlhkých a špinavých sklepů – to jsou kořeny domu a mohou ovlivnit i vaše spojení s energií země.
Energie věcí
Nejen samotný byt, ale všechny materiály, z kterých byl postaven, a věci, jimiž je zařízen, nesou informaci o své minulosti, o způsobu svého vzniku. Otiskují se do nich energie lidí, kteří je vyrobili a dopravili k vám. Některé tyto energie vyprchají samy, jiné jsou nabity dlouhodobě. V dnešní době spoustu věcí vyrábějí stroje, takže tyto předměty působí neosobně a nejsme schopni si k nim vytvořit vztah. Proto je klidně vyhodíme dřív, než by bylo nutné, a tak působíme negativně na životní prostředí.
Ručně vyrobené předměty v sobě nesou otisk svého tvůrce. Zvláště vyzařování uměleckých děl může zásadně ovlivnit dojem z interiéru a vaši náladu. Psychické rozpoložení autora a záměr, s jakým dílo vytváří, se přes ruce otiskuje i do jeho výrobků. Zvláštní je, že nejvíce oceňovaní umělci jsou často ti, jejichž díla jsou odpudivá, popírající krásu a působí spíš jako výplod psychopata. Taková díla se nehodí do bytu, který má podporovat lásku a souznění, ale ani na pracoviště.
Duchové a bytosti
Naše města se neustále rozrůstají a postupně zabírají i plochy, kde dříve byly louky a pole, mokřady či lesíky, tato místa byla obydlena různými bytůstkami. Jsou to bytůstky nehmotné, které jsou úzce spjaty s přírodou a pokud jim jejich domov vezmeme, mohou se stát zdrojem nevysvětlitelných jevů či problémů. Výrazněji na jejich přítomnost reagují děti – mohou víc plakat a trpět děsivými sny a nespavostí. V tom případě je nutné těmto bytostem najít nebo vytvořit nový prostor pro život a porosit je o odpuštění.
Některé domy či lokality poutají duše zemřelých. Buď zde z nějakého důvodu uvízly a nemohou odejít nebo jde o místo, kde jsou průchody do astrálních rovin otevřené. Uvíznutým duším často pomůže jen usmíření, zrušení důvodu, proč zde zůstaly a pomoc archanděla Azraela, aby mohly odejít tam, kam patří. Horší je to na místech bitev nebo pohřebišť – mnohdy jde o místa zapomenutá a překrytá novější výstavbou. Průchody do jiných dimenzí a přítomnost temnějších sil najdeme často v mapách jako vlčí jámy, čertovy skály nebo jako zvláštní názvy ulic. Pokud se v domě dějí divné věci, často pomůže svěcená voda, ale každý případ je nutno posuzovat individuálně a v širším kontextu.
Závěr
Lidské tělo má neuvěřitelnou schopnost adaptace. Po řadu let je schopno snášet faktory, které je oslabují, aniž by se to nějak na zdraví projevilo. Pak přijde v životě člověka stresová událost a vše se sesype. Emocionální traumata totiž zásadním způsobem oslabují energetický systém člověka a pak se projeví i to, co léta ubíralo tělu na síle po kapkách. Věnujte proto pozornost prostoru, kde žijete a naplňte představu o bytě jako místu, které vás podporuje, v němž vládnou laskavé vztahy a v němž se zdraví a vitální dožijete vysokého věku.