Čtenářská sekce,  Meduňka

Tentokrát (hlavně) pro muže: Benigní hyperplazie prostaty aneb Nemoc moderního muže

Článek o jednom z častých typicky „pánských“ problémů připravila pro Meduňku před časem klinická naturopatka Kateřina Boesenberg BHSc., ND.

Prostatická hyperplazie je benigní zvětšení prostaty vznikající jako důsledek stárnutí organismu. Při benigní hyperplazii prostaty se předstojná žláza muže zvětšuje následkem zvyšování počtu stromatických buněk. Zvětšená prostata tlačí na močovou trubici a spodinu močového měchýře. Ten se pak hůře vyprazdňuje, zmenšuje se jeho objem a zůstává v něm zbytková moč, která může způsobit v močovém měchýři i zánět. Dle statistik toto onemocnění postihuje devadesát procent mužů nad osmdesát let, ale mnoho mužů si začne obtíží s močením či erekcí všímat již po 40tém roku života.

Hlavní příznaky zvětšené prostaty jsou lehce čitelné. Zahrnují zvýšenou frekvenci močení přes den i v noci, nutkání na močení, pocit nedostatečného vyprázdnění močového měchýře a slabý či přerušovaný proud moči. Časté jsou i obtíže s erekcí a jejím udržení. Nejvážnější riziko však představuje infekce, z důvodu nedostatečného odvodu moči. Kvůli zvětšené prostatě zůstává v močovém měchýři zbytková moč, která výrazně zvyšuje riziko infekce nejen močového měchýře, která pokud není léčena, tak i ledvin. Je tedy dobré sledovat nejen kvalitu močení, ale i moč jako takovou. Jakmile má moč tmavou barvu (řekněme slabého černého čaje) nebo zapáchá, je potřeba vyhledat lékařskou péči.

DHT, 5AR a nebo moderní doba?
V důsledku stárnutí organismu dochází u mužů zhruba po 5. dekádě života k přirozenému snižování hladin testosteronu a zvyšování hodnot estradiolu, prolaktinu, LH, FSH. Testosteron, který vstupuje do prostatické buňky, je přeměněn na tzv. DHT (dihydrotestosteron), enzymem zvaným 5-alfa-reduktáza. DHT stimuluje buněčný růst a uvolňování prostaglandinů v buňce. Tyto prostaglandiny soutěží s testosteronem o receptorová místa. A poněvadž prolaktin zvyšuje absorpci testosteronu prostatou, konečným výsledkem je intra-prostatická koncentrace DHT. Zvýšení hodnot DHT je spojováno se zvýšeným rizikem právě prostatické hyperplazie, rakoviny prostaty i kardiovaskulárních příhod.
Podle lékařských příruček trpí zbytněním prostaty 50 – 60% stárnoucích mužů, avšak tyto změny lze v dnešní době vidět i u daleko mladších mužů. Enzym 5-alfa-reduktáza je totiž aktivován i kadmiem, jehož je nevíce v cigaretách, dále toxiny a pesticidy a stravou s vysokým obsahem saturovaných tuků. Postupně dochází k zatížení jater a metabolity cholesterolu (tzv. epoxy-cholesteroly), pesticidy a jiné toxiny se akumulují v tkáni prostaty a přispívají právě ke vzniku hyperplazie. Snížení cholesterolu a správná jaterní detoxikace se ukazují účinné při snižování příznaků BHP. K rizikovým důvodům vzniku BHP patří i zvýšená konzumace piva a nadměrný stres, kdy se zvyšují hodnoty prolaktinu v krvi, což příznaky hyperplazie také zhoršuje. Aktivita enzymu 5-alfa-reduktázy se dnes dá změřit genetickým testem. Pokud je tato alternativa pro vás moc složitá, lze její zvýšenou aktivitu předpokládat i pokud se v rodinné anamnéze objevuje hyperplazie prostaty nebo zvýšené hodnoty PSA (prostatický specifický antigen).

Strava a životní styl
Nejlepší terapií je jako vždy prevence. Zdravý životní styl s dostatkem pohybu zpomaluje stárnutí organismu, se kterým ke změnám dochází. Je dobré se soustředit přes den na dostatečnou hydrataci organismu a to nediuretickými nápoji. Nápojů s obsahem kofeinu pijte v množství max. 2 šálky denně. Zbytek tekutin by měla tvořit filtrovaná voda. Jako prevenci můžete popíjet v odpoledních hodinách i bylinný čaj. Po večeři již nápoje omezte. Nepřehánějte to s pitím piva, které má vliv na již zmiňovaný DHT a prolaktin.
Strava by měla být obecně protizánětlivá, což znamená konzumace dostatku zeleniny a ovoce a omezeně masných výrobků a potravin s obsahem jednoduchých cukrů (cukrovinky, bílé pečivo atd.). Z masa vybírejte spíše drůbež a ryby. Červené maso (včetně šunky a uzenin) omezte na 2x týdně. Denně do stravy zahrňte porci brukvovité zeleniny (brokolice, kapusta, zelí) a pravidelně vařte s česnekem, cibulí, zázvorem a kurkumou. S dostatkem zeleniny budete mít i dostatek vlákniny, která má v tomto případě dvě funkce. Za prvé čistící a detoxikační, za druhé na sebe vláknina nabaluje hormonální metabolity, které se do střev uvolňují a mohou způsobit zhoršení zánětu a tím i příznaky BHP.
Další funkční skupinou potravin pro zdravou prostatu jsou potraviny s vyšším obsahem lignanů. Mezi ně patří lněná semínka, sezamová semínka, slunečnicová semínka a opět brokolice a kapusta. Nesmíme zapomenout ani na dýňová semena, která obsahují vysoké hodnoty zinku. Zinek a selen jsou hlavními minerály nezbytnými k udržení zdravé prostaty. Z výše vyjmenovaných semínek si udělejte mix a denně snězte 2 lžíce (jen tak na svačinu, do jogurtu, do kaše, na salát, do polévky).

Doplňky a byliny
Mezi nutrienty, které udržují zdravou prostatu patří zinek, selen, omega 3 mastné kyseliny, melatonin, betakaroten, vitamin D3 a vitamin C. Tyto nutrienty můžete konzumovat formou doplňků a nebo formou funkčních potravin, které je obsahují ve zvýšeném množství.
GLA a byliny Serenoa repens (Saw palmeto), Sabal serrulata a Vrbovka malokvětá mají významný efekt na potlačení aktivity 5-alfa-reduktázy a hrají důležitou roli nejen v prevenci vzniku benigní hyperplazie ale i rakoviny prostaty. Pracují přímo na úrovni regenerace prostatických buněk, DHT a již zmiňovaného enzymu. Jejich pravidelnou konzumací, dohromady s úpravou stravy a životního stylu, lze tyto nepříjemné obtíže plně kompenzovat.

PSA – prostatický specifický antigen
Krevní marker PSA, prostatický specifický antigen, by si muži nad 40 let měli nechat měřit každý rok. Zdravé hodnoty jsou mužů do 40 let pod 1,4, u mužů mezi 40 – 50 lety: < 2,0,  u mužů mezi 50 – 60 let: < 3,1,  u mužů mezi 60 – 70 let: < 4,1 a u mužů nad 70 let: < 4,4. Pravidelným měřením tohoto marktu se dá mj. předejít vzniku karcinomu prostaty, nejběžnější rakoviny mužů.

Pro zdravou prostatu pravidelně každý den konzumujte mix
50gr lněných semínek
100gr dýňových semínek
100gr para ořechů
30gr sezamových semínek
40gr kešu ořechů
30gr sušeného zázvoru
40gr kurkumy
10gr pravé skořice
špetka černého pepře
1 – 2 hřebíčky
Postup: Všechny ingredience rozemelte najemno. Poté uložte do tmavé sklenice do ledničky. Denně konzumujte jednu vrchovatou polévkovou lžíci. Spotřebujte do 14 dní.

Bylinný čaj pro zdravou prostatu
Serenoa plazivá 30 gr
Vrbovka malokvětá 30gr
Kopřiva kořen 20gr
Pampeliška list 20gr
Truskavec rdesno ptačí 20gr
Postup: Používejte 1 polévkovou lžíci směsi, zalijte ji 400ml vařící vody, nechte 15 minut louhovat, zceďte a během odpoledne teplý čaj popíjejte. Po 3 týdenním užívání, dejte 1 týden pauzu.

Koupit Meduňku