Proč nás bolí záda a klouby?
Tuto sugestivní otázku klade v úvodu svého nového seriálu V ŘÍJNOVÉ MEDUŇCE naše spolupracovnice a autorka MUDr. Ludmila Eleková – a bude na ni hledat odpovědi a vysvětlovat, proč jsou bolest zad a kloubů, artróza, osteoporóza, zaněty šlach a další problémy pohybového systému téměř civilizační epidemií a týkají se skoro každého, a také co proti tomu můžeme dělat. Paní doktorka píše velmi fundovaně, a přitom čtivě a srozumitelně, a tento seriál opravdu vřele doporučujeme vaší pozornosti – ostatně jako i celou říjnovou Meduňku, kterou stále zakoupíte ve stáncích PNS, v obchodech nebo na emedunka.cz
Pokud se chcete zbavit problémů s pohybovým systémem, je nutné nejdříve pochopit, co je špatně a jaké jsou příčiny, a pak se podle toho zařídit – a právě v tom vám nový seriál může pomoci…
Milí čtenáři, začínáme nové téma, budeme se věnovat pohybovému systému a problémům s ním spojených. Toto téma se týká téměř každého, patří sem totiž bolesti zad, kloubů, skolióza, osteoporóza, artróza, záněty šlach apod. Pacienti s těmito potížemi představují podstatnou část klientely praktických lékařů. Náklady na léčbu a počet prostonaných dnů jsou vysoké, léky na bolesti pohybového systému patří mezi nejčastěji předepisované a nejčastěji prodávané (pokud jsou volně prodejné).
Co se s našimi těly děje? Proč nás tolik bolí? Proč nám odcházejí záda a klouby?
Příčiny a možnosti léčby
Obvyklé zdůvodnění je, že žijeme déle a stihneme se opotřebit. V minulosti měli problémy s pohybovým systémem zejména lidé fyzicky pracující. Dnes sedíme převážně v kanceláři, ale ve středním věku jsme na tom mnohdy hůře než naše udřené babičky. Druhým často uváděným důvodem je vyšší výskyt obezity – nosíme víc kilogramů, klouby se rychleji opotřebí. Sportovci mívají také předčasně opotřebené klouby a vazy a je to často důvodem konce jejich kariéry. Jenže výskyt artrózy a dalších problémů s pohybovým systémem v posledních desetiletích stoupá tempem, které nelze vysvětlit prodloužením života (o tolik se zase neprodloužil), ani vyšším výskytem nadváhy. Obezita je samozřejmě nezávislým rizikovým faktorem pro artrózu, ale nikoli pouze pro artrózu nosných kloubů, u nichž by se to dalo alespoň částečně vysvětlit jejich nadměrným zatížením. Obezita zvyšuje výskyt artrózy i v kloubech ruky, což nadměrným zatížením vysvětlit nelze. Prodloužení věku také není hlavním faktorem, protože poškození kloubů se stále častěji projevuje i u mladších lidí, kteří je při svém životním stylu nemohli nijak zvlášť opotřebit.
Bohužel přístup konvenční medicíny zdraví našich kloubů a zad vůbec nepodporuje, pokud ho přímo nepoškozuje. Řeší pouze akutní potíže a bolest, téměř nikdy příčinu. Co vás čeká, když přijdete k lékaři s bolestmi v zádech? Obvyklý postup je injekce protizánětlivého léku, nesteroidního antirevmatika nebo dokonce kortikoidů. Kromě injekcí vám bude doporučeno tytéž léky užívat ústně. Uleví vám to? Samozřejmě že ano. Bolesti ustanou, nebo se zmírní. Je to dobře? Co vám vaše bolest chtěla sdělit? Jaký signál jste si vypnuli? Bolest brání v pohybu, který nemáte dělat, protože část těla je poraněná, poškozená. Když si vezmete prášek nebo si necháte píchnout injekci, bolest ustane a vy můžete dělat, co byste dělat neměli. Je prokázáno, že lidé, kteří řeší bolesti kloubů léky, mají po letech klouby v horším stavu než ti, kteří léky nebrali.
Pokud jde o bolest kloubu kvůli artróze a vy s ní skončíte na ortopedii, dostanete nejspíš injekci kortikoidů přímo do kloubu. Pacienti to mají rádi, protože účinek bývá rychlý a mnohdy docela dlouho vydrží. Ovšem váš ortoped vám již neřekne, že je to vyhánění čerta ďáblem. Je prokázáno, že kortikoidy stav kloubní chrupavky zhoršují, při obstřiku vyměníte dočasnou úlevu za dlouhodobé poškození. Injekce kyseliny hyaluronové jsou podle studií z hlediska obnovy chrupavky na nic.
Další možností je operace. Artroskopie kolene a jiných kloubů může být užitečná v případě, že příčinou problémů jsou kousky poškozené chrupavky nebo menisku. Jejich odstranění zabrání dalšímu poškozování. Když je kloub hodně poškozen, medicína nabízí pouze jeho výměnu za umělý. V případě vyhřezlých plotének mezi obratli operace odstraní vyhřezlou část a vyčistí prostor v míšním kanálu. Řekli byste, že pokud byla příčinou potíží pacienta vyhřezlá ploténka, která tlačila na nerv vycházející z míchy, po jejím odstranění operací by se mělo každému ulevit. Bohužel ne, výsledky nebyly nijak oslnivé a ochota neurochirurgů operovat tyto stavy značně ochabla. Statistická úspěšnost klasické operace vyhřezlé ploténky je cca 50 %…