PŘIPRAVIT, POZOR, TEĎ!! Únorová Meduňka je na startu!
Milí přátelé, každá dobrá zpráva se hodí, a věříme, že dobrou zprávou pro vás je to, že právě vychází únorové číslo Meduňky! Už na vás čeká na stáncích PNS, v trafikách, v obchodech, možná ji máte předplacenou, a tak už brzy bude ve vaší schránce (a pokud ji ještě předplacenou nemáte a rádi byste měli, je to snadné = stačí se podívat na www.obchodmedunka.cz). A pro ty z vás, kteří preferují elektronickou verzi, ji máme také – viz – emedunka.cz
Tak ať se vám nové číslo hodně líbí a je vám k užitku!
Věříme, že vám k užitku bude, protože hlavní jsme nazvali PRO ZDRAVÝ MOZEK. Mozek je podivuhodný, až zázračný orgán, vykonávající obrovské množství různých úkonů. Věda se jeho studiem intenzivně zabývá, ale zdaleka ještě neodhalila vše. Říká se, že mozek většina z nás využívá jen na pár procent a že kdybychom ho uměli využívat ve větší míře, „strčili bychom do kapsy“ nejrůznější chytré přístroje a nejen to. „Badatelé v posledních deseti letech uvádějí, že lidský mozek má paměťovou kapacitu kolem milionu gigabytů (GB), “ uvádí ve svém článku Tajemství lidského mozku prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc. A připomíná dál, že naše fleška má kapacitu několika GB. Jestliže si porovnáme zásobní kapacitu našeho mozku s digitálním videozáznamníkem, pak by prý milion GB znamenal tři miliony hodin televizních pořadů, které by člověku postačily na nepřetržité sledování televize po 300 let. Uvedená čísla převzala autorka ze zahraničních vědeckých časopisů. Tento šokující odhad by ve svém důsledku znamenal, že lidský mozek má kapacitu uložit veškeré informace obsažené v internetu. Otázkou zůstává, zda a jak je lidská mysl schopná tyto informace otevřít a použít…
Také vám nabídneme zajímavou odpověď na otázku, proč dochází ke vzniku stařeckých demencí – nad tím se ve svém článku nazvaném Proč naše mysl degeneruje? Zamýšlí známý alternativní lékař a MUDr. Tomáš Lebenhart. Mozek je úžasný orgán, ale je také velmi citlivý, a je potřeba se mu věnovat, chránit ho, poskytovat mu dobrou výživu a vhodné podněty, přiměřeně ho zatěžovat atd… a právě tomu se ve svém článku věnuje MUDr. Ludmila Eleková… Od Lídy Charvátové se zase dozvíte, jak je možné trénovat paměť a k čemu je to dobré. Lída to dobře ví – sama se touto činností aktivně zabývá. A které byliny podpoří naši paměť a vůbec mozkovou činnost a kognitivní funkce? Poradí nám bylinář Martin Kolár… Nabídneme i pohled západní a východní medicíny a také infima ce o tom, jak probíhá terapie po cévní mozkové příhodě…O tom všem píší ve svých článcích naši skvělí autoři. Poté, co si pročtete téma tohoto čísla, budete jistě svému mozku rozumět o trochu více a budete také vědět, čím ho podpořit.
V novém čísle najdete také zajímavý titulový rozhovor – s MUDr. Viktorijí Biljakovou CSc. jsme si povídali o metodě Su Jok. Že o Su Jok nic nevíte? O důvod víc si koupit únorovou Meduňku, protože tato metoda si pozornost jistě zaslouží. Je to diagnostická a bezléková léčebná metoda, která dokáže zmírnit bolest, poradí si s akutními i chronickými stavy, a co je velmi sympatické – má co nabídnout každému zájemci.
„Su Jok má několik úrovní,“ vysvětluje doktorka Biljaková, „a na těchto různých úrovních je možné člověku pomoci řešit jeho zdravotní problémy podle toho, jakou úroveň je schopen pochopit a akceptovat.“ MUDr. Viktorija Biljaková se medicíně věnuje 50 let, z toho Su Jok studuje a praktikuje 27 let – tedy téměř po celou dobu jeho existence. Tradice Su Jok se totiž nepočítá na tisíciletí, ale na desetiletí – oficiálně vznikl v roce 1980 přednášky profesora Park Jae Woo začaly v roce 1993. A usměvavá paní doktorka Viktorija byla většinu času u toho…
Jsou i další zajímavé články mimo hlavní téma – tzv. vnitřního dítěte a práce s ním se týká článek astropsycholožky a terapeutky Mgr. Marie Plochové Hlávkové, o elekrosmogu a riziku sítí G5 píše v dalším dílu svého seriálu Největší biologický experiment Ing. MgA. Marek Kopčaj, jak můžeme pomocí bylin zharmonizovat svůj žilní systém radí MgA. Zdeňka Vaculík Erlebachová (a nabízí také konkrétní recepty na osvědčené bylinné směsi), na vietnamskou kuchyni zvenčí nahlíží naturopatka Ing. Iveta Kulhánková, a v článku nazvaném 2012 a 2021 – jak to spolu souvisí a co nás čeká se jeho autor Milo Mahdall zamýšlí nad současným děním a jeho smyslem… A ještě mnoho a mnoho dalších fundovaných a užitečných informací obsahuje nové číslo Meduňky, tak neváhejte a pusťte se do čtení!
Únorová Meduňka je tady pro vás!
Vaše redakce