Proč jsme nemocní? – část VIII.
Je tady další pasáž ze stejnojmenné knihy klinického psychologa PhDr. Petra Novotného. Autor v této publikaci i ve svých dalších knihách zkoumá vazby a souvislosti mezi psychikou a sociálním chováním člověka a vznikem různých nemocí…
Sedavý způsob života dnes představuje úplně něco jiného než před třemi dekádami roků. Fyzická a potažmo také duševní nehybnost se v podmínkách prudkého technického pohybu a rozvoje stala faktickou podmínkou k průniku do jiných dimenzí reality, z nichž jednu tvoří právě nereálnost. Neexistující a tudíž nefunkční jevy jsou přijímány se stejnou vážností, jakoby šlo o realitu. Fakt, že tyto jevy v realitě neexistují, prokazuje jejich proměnlivost a zvyšující se rychlost proměňování. Důkaz o tom, že jsou nefunkční, je právě jejich zdánlivý prudký pohyb ve vnějšku, který však navozuje faktickou nehybnost uvnitř našich niter. Tím, že se stáváme součástí (obsluhou) eletronických médií, tím vlastně vytváříme v těsné blízkosti reality naprosto imaginární svět, který se sice promítá v naší mysli, ale přesto nemá šanci ji vyladit. V tomto imaginárním světě se nedá žít ani umřít, a my v něm snad právě proto tvrdošíjně setrváváme, když jinde neumíme, nesmíme či nechceme, a přitom pro tento svět nejsme fyzicky ani psychicky disponováni, vždyť jsme ještě před dvaceti tisíci lety žili v jeskyních pod Medvědí skálou a lovili divokou zvěř.
V dnešním virtuálním světě je kamkoli stejně blízko a kamkoli stejně daleko. Snadno může být nahrazen jiným virtuálním světem, například hráčskou vášní, závislostí na počítači a televizoru nebo duševní chorobou. Stáváme se elektronickým médiem, hráčským stolem, efektem filmového thrilleru, supermanem, střílečkou z Vietnamu, herním automatem, kolonou automobilů na dálnici, křeslem zírajícím na televizor, nemocniční postelí ověšenou přístroji, na níž ochable odpadáme. Děje se toho příliš hodně, ale nic ve skutečnosti, nic uvnitř. Tělo je málem zbytečné, protože psychika je vyprázděná a nefunkční, veškerý reálný pohyb a vývoj ustal. Fyzický a zejména psychický pohyb téměř neexistuje, když totiž není kam, či nevíme kudy směřovat, když nejsou vytýčeny skutečné cíle. Náš lidský stroj se ještě nějakou dobu cizím prostřednictvím přesouvá, až se zanedlouho spontánně zastaví, a podle schematu: jak vně, tak uvnitř, pak psychický svět ničí či znehybňuje ten vymknutý, ten fyzický.
Perfektní osobní vzhled dostává stále častěji a důrazněji za úkol zalátat či zaplnit naše trhliny uvnitř. V jisté míře to tak bylo odjakživa a v jisté míře to tak bude vždycky. Nikdy se však nepoužívaly tak drastické prostředky k vylepšování individuálního vzhledu tak, jako jsou užívány dnes. Není to jen důkaz o technické vyspělosti, ale také o nebývalé propasti, která se rozeklenula mezi vnější a vnitřní lidskou podobou. Maskuje-li ego vskutku velký psychický rozpor a potlačuje-li silné psychické potíže, neváhá použít vskutku drastické prostředky.
Čím radikálněji se vylepšuje ve vnějšku (kosmetické operace obličeje, zvětšování a zmenšování prsů, hormonální léčba, odstraňování tukových vaků, transplantace vlasů, tetování, pearsing), tím hlouběji pociťovalo ego nespokojenost se svou vnitřní podobou.
Také slunce dostává za úkol vylepšit ego násilnicky aspoň ve vnějšku, a to přesto, že bývá varováno spáleninami kůže a opary. Už jsme se slunce naučili bát, ale přesto se na něm i nadále opékáme, když chceme být s minimálními zásluhami hezčí než jsme ve skutečnosti, a od ostatních tak být snadněji a lépe přijímáni než si zasloužíme, protože také barva kůže nás příznivěji či nepříznivěji představuje světu. Bojíme se slunce a svůj strach důsledně potlačujeme a bagatelizujeme, jenže on nezmizí, jen se transformuje do větší niterné hloubky, zde získá na brizanci a posléze s námi započne komunikovat po vlastní linii například melanomem, jenž se zjevuje jako důkaz naší skutečné vnitřní a důsledně ukrývané podoby, která však už zdaleka není kompatibilní s vyjevovaným vzhledem. Té vnitřní podoby, která měla být ve vnějšku důkladně přemalována vyplaveným pigmentem.
Melanom prokazuje, že jsme se při předchozích drastických opalovacích a i jiných drsných kamuflážních aktivitách až příliš zhurta, nedbale a prvoplánovitě vylepšovali ve vnějšku, aniž bychom pro odstranění velkých a nebezpečných psychických rozporů, díky nimž bychom se mohli ve vnějšku znelíbit a případně ztratit sympatie nejbližších, vskutku hnuli prstem.
Melanom demonstruje na kůži hrůzným způsobem nejen nadbytek slunce, ale především úlisnou licoměrnost ega (lstivé zakrývání psychických rozporů) a ukazuje jeho skutečnou vnitřní podobu, což ovšem zdaleka neznamená, že všichni, co se opalují, chtějí něco začmárat hnědým pigmentem.
Melanom však není jediným svědkem o existenci niterních, vesměs silně potlačených emočních konfliktů, není jediným důkazem o lstivých dezinformacích, jež nás mají lépe nabízet a prodávat ve vnějšku. Používáme totiž celou i řadu jiných postojů a strategií k vylepšování sebe sama ve vnějšku bez skutečného vylepšování uvnitř. Kůže je jako stvořená k předvedení snah o dosažení vývoje a vývojových cílů bez cesty.
Mnozí se k tomuto účelu nechávají tetovat a vylepšují se efektními symboly či krásnými obrázky, když už nejsou spokojeni s tím, čím se se stali, se svou skutečnou vnitřní (psychickou) podobou. Opálených, tetovaných, silikonovaných, pearsingovaných a i jinak na kůži vylepšených masově přibývá, protože masově přibývá snah o vytváření, představování a oceňování kvalit zejména ve vnějšku, a nikoli také uvnitř, jak bývalo zvykem, jak je to nezbytné k navození psychické stability. Více předstírané krásy vně, méně nezbytné (ladicí a harmonizující) krásy uvnitř, to je rozpor, který s černým humorem komentuje právě melanom, ale i mnohé jiné nemoci, z nichž některé jsou stejně nebezpečné.
A ruku v ruce se sluncem také počasí dostává stále častěji za úkol, aby posloužilo egu k navození harmonie bez nutných cest a bez zásluh. Média ovládající nejpočetnější vrstvy posluchačů málem nutí meteorology, aby předpovídali lepší počasí než lze nabídnout, protože slunce, azurová obloha a subtropické teploty začaly symbolizovat idealizovaně harmonický stav, který dostal za úkol otiskovat se okamžitě v psychice. I počasí se proměnilo ve zboží, samozřejmě jen to nejkrásnější. Krásné počasí nebo aspoň jeho předpověď dostává za úkol harmonizovat a stabilizovat psychiku, jenže nepříznivé počasí naopak s málem brutální rychlostí navozuje psychický nesoulad, špatnou náladu, podrážděnost a zvýšenou agresivitu, depresi nebo dokonce duševní choroby (viz kapitola o depresi) a nutkání k sebevraždám, zejména na konci zimy.