Čtenářská sekce,  Meduňka

Také vás bolí hlava a záda? Co s tím?

Bolesti hlavy, krční páteře a zad zná bohužel většina z nás takřka důvěrně. Příčiny těchto problémů mohou být různé, ale jedním z hlavních důvodů bývá náš současný uspěchaný a nepříliš zdravý životní styl. Nad bolestmi hlavy a zad se v následujícím článku zamýšlí primář MUDr. Jan Milánek a nabízí i některé praktické rady pro zlepšení stavu.

                                     

Jak na bolesti hlavy a krční páteře?

Nejprve se budeme zabývat bolestmi hlavy či krční páteře, které nás sice dokážou   pěkně potrápit, ale většinou kvůli nim hned lékaře nevyhledáváme a doufáme, že to „nějak samo přejde…“ Co můžeme v takovém případě udělat pro prevenci a jak si pomoci vlastními prostředky?  

Pozor na cévy!
Nejprve si ověřte, jestli máte v pořádku cévy, civilizační choroby totiž velice „omládly“ a v současnosti se například i osteoporóza vyskytuje už u čtyřicátníků. Nabízím pár zcela jednoduchých, ale účinných cviků (ostatně platí, že genialita tkví v jednoduchosti), které může cvičit každý bez ohledu na věk.
Nejprve začněte opatrně otáčet hlavu doleva-doprava-doleva, přičemž ramena, krk a záda jsou v klidu, lopatky jsou u sebe, hlava rovně, jakoby jste byli „v pozoru“. Slyšíte praskání či „chrastění“ v krku? Pokud ano, pak vězte, že pokud zatím bolestmi netrpíte, za pár let se bohužel téměř jistě objeví. Budete mít stažený krk i svaly, důsledkem je pak migréna, vysoký krevní tlak, bolesti hrudníku a zad. Zmíněné „chrastění“ nebo jiné podobné zvuky jsou dokladem toho, že se v kostech začínají ukládat soli, mezikloubní maz je doslova vysušený, cévy jsou zanesené toxiny a začínají se v nich ukládat také soli a cholesterol. Cévy a kosti začnou vápenatět ukládáním vápníku do cholesterolových plátů – tedy začnou doslova kamenět. Zpočátku neucítíte nic, ale za 20-30 let se člověk může stát absolutně sklerotickým a navíc i nehybným. Opravdu nechci nikoho děsit chmurnou předpovědí budoucího stavu, jen upozorňuji, že nejlepší léčbou je – prevence!
A s prevencí civilizačních chorob je dobré začít co nejdříve.


Zacvičte si!
Následující jednoduché cviky vám napomohou nejenom prokrvit hlavu, ale i uvolnit stažené a zkracující se trapézové svaly a další svaly v oblasti krční páteře. Potřebujeme to, protože většinu času žijeme s hlavou v předklonu.

1. Otáčejte hlavou doprava-doleva každý den minimálně 20-30krát. Opakujte tento cvik nikoliv pouze měsíc, ale po celý život. Platí, že co se hýbe, to žije!

2. „Pište“ hlavou abecedu. Tento cvik dělejte pomalu, zejména to platí pro starší lidi, aby si neublížili, protože mají stažený krk a ramena. Už v polovině abecedy se vám ve většině případů od bolesti hlavy a krční páteře uleví, ale abecedu dokončete. Můžete provádět i 2x denně.

3. Opatrně tahejte sami sebe za vlasy, napomáhá to přílivu krve do hlavy a zásobuje mozek a kořínky vlasů živinami a kyslíkem. V letních měsících si můžeme omývat kštici nálevem z čerstvých spařeným pálivých natí kopřiv. (Pozor na oči, tato pálivá voda se do nich nesmí dostat!) Navíc to pomáhá k bujnému růstu vlasů, pokud jsou ve vlasové pokožce ještě vlasové cibulky.

4. Prsty hlaďte a masírujte pokožku hlavy na spáncích, na ušních boltcích a lalůčcích, za ušima, dále masírujte svaly krku pod zátylkem a opět za ušima, protože tam vcházejí cévy do mozku. (Docílíte tím i zlepšení paměti, pokud toto cvičení budete provádět alespoň 3x denně po dobu několika let.)

5. Cvičte cvik „Drákula“. Rozpažte obě horní končetiny tak, abyste s hlavou v sedě na židli vytvářeli podobu kříže, roztáhněte maximálně prsty obou rukou od sebe, vytřeštěte obě oči, otevřete naplno ústa a vyplázněte jazyk. Oba ramenní klouby při výdechu směřujte směrem dozadu, vždy přidávejte další pohyb dozadu obou horních končetin, a to pouze při výdechu! Cvičte i několikráte denně podle potřeby. Když tento cvik správně provádíte, máte pocit, že vám někdo doslova tlačí kolenem mezi lopatky, a často to ve vás doslova křupne či zachrastí, a to je dobře! Rovnáte si takto ohnuté obratle na svá původní místa, což zabraňuje i bolestem hlavy, zejména u lidí, kteří sedí a pracují s hlavou ohnutou převážně v předklonu.
Tyto cviky můžete provádět i v zaměstnání během pracovní doby, strávíte tak sice pár minut, ale výsledkem bude zlepšení vašeho celodenního pracovního výkonu. Pokud budete tyto cviky cvičit (i mimo zaměstnání) přibližně 20-30 minut denně, uděláte maximum pro omládnutí cév, mozku i psychiky a zpomalíte přirozený proces stárnutí, dokonce se vám zlepší paměť a psychická kondice.
Přeju hodně zdaru při cvičení!

Ach, ta záda…

Na bolesti zad si stěžuje téměř 90 % lidí a člověk, kterého se tento problém netýká, je spíše výjimkou. 
Pokud vás bolesti zad trápí dlouhodobě a opakovaně, neodkládejte návštěvu nejbližšího rehabilitačního oddělení, kde vás lékař vyšetří, zjistí příčinu bolestí a předepíše účinnou fyzikální léčbu, případně provede i speciální mobilizace a manipulace páteře. Většinou se člověku po takovémto cíleném léčebném zákroku ihned uleví, i když mírnější potíže mohou nějaký čas přetrvávat, protože tkáň v místě bolesti mohla být pohmožděna, změněná následným obranným otokem či jinými až zánětlivými změnami.
Asi 5 % problémů  s páteří bývá způsobeno posunem  neboli výhřezem meziobratlové ploténky, u starších lidí bývají asi z 50 % příčinou problémů zkostnatělé výrůstky na tělech obratlů, které dokáží při určitém pohybu páteře nepříjemně tlačit do nervových kořenů vycházejících z míchy, a to je  velmi bolestivé. Ostatní bolesti páteře mohou být důsledkem dlouhodobých špatných návyků, nevhodného navyklého způsobu sezení,  příčinou bývá i stres a především ochabování a zkracování páteřního svalstva. Bolesti v zádech jsou léčebně a řešitelné, ale důležité je začít s řešením včas.

Další příčiny
Kromě zmíněných příčin bolestí v zádech se mohou vyskytovat i mnohé další, např. ploché nohy, kladívkovité prsty, vbočené palce, kuří oka, zkrácené stehenní svaly a ohybače nohou, dále ochablé břišní svaly, ztuhlé kyčelní klouby, bolavá kolena a hlezna, chátrání kosterního aparátu a osteoporóza, jejímž důsledkem může být i snadný vznik zlomenin především v oblasti krčku stehenní kosti (zejména u starých lidí).
Podle odborníků bolesti v oblasti krční páteře až v 90 % způsobuje prožívaný stres. Stres může být psychický, chladový, ale i vzniká i přetěžováním krční páteře, např. když malé děti nosí do školy těžké tašky s učebnicemi a zatěžují tak jen jedno rameno. 

Náprava stavu
Co můžeme udělat pro to, abychom svým zádům a krční páteři ulevili? Nenosit jednostranně těžká břemena a dát  si nákup raději do batohu, rozložená váha je pro naše záda mnohem příznivější. Navštivme pedikúru a věnujme pozornost prstům na nohou, s lékařem – ortopédem vyřešme plochou nohu speciální vložkami do bot.
Naučme se dýchat správně, tedy hluboce do břicha. Hluboký vdech a výdech nám důkladně promasíruje nejen zažívací orgány, ale i celou páteř! Zkuste si uvědomit zdvihání a klesání oblasti břicha při každém vdechu a výdechu.
Zádové svaly bývají většinou přetíženy, a tak je dobré je uvolnit, protáhnout, snažit se udržovat vzpřímenou pozici, a to i v sedě, třeba i doma u televizoru! Dejte si televizor do výšky alespoň 150 cm a budete se na obrazovku dívat s hlavou vzpřímenou. Když se denně projdete venku a prodýcháte se, okysličíte si mozek a podpoříte látkovou výměnu i v oblastech bolavých svalů kolem páteře. Hluboké prodýchávání napomáhá také zabránit nočním křečím, které se mohou vyskytnout jak v oblasti bolavých svalů páteře, tak i v oblasti lýtek nohou.

Jak na prevenci?
Při náhlém vzniku bolestí v zádech je vhodné aplikovat na místo bolesti teplo a najít tzv. úlevovou polohu, abychom bolest zbytečně nevyprovokovávali. Doporučuji co nejdříve  vyhledat odborného lékaře a nespoléhat na to, že se to „nějak samo uvolní“ a bolest sama přejde. Najděte si čas na pravidelné denní cvičení, zkuste si uvědomit své dosavadní špatné pohybové návyky a cíleně je změnit. Pokud máte sedavé zaměstnání, podle možností se projděte i v práci a změňte polohu těla. Sedíte správně a máte vyhovující židli, přizpůsobenou právě vám? A hlavně – umíte správně stát, tedy zatěžujete rovnoměrně obě nohy? Když musíte stát ve frontě, pak se pohupujte z paty na špičku nohy a naopak, tak si navíc i rozproudíte krev v obou dolních končetinách.
Při krutých bolestech zad neodkládejte návštěvu odborného lékaře, nechcete přece, aby vaše dlouhodobě zanedbávané problémy se zády bylo nutné řešit operací. 
A pamatujme, že prevence dokáže zázraky!

                                                                       MUDr. Jan Miklánek

Koupit Meduňku