Pražský kongres se zařadil mezi nejvýznamnější celosvětové akce
Ve dnech 15. – 17 září 2023 se uskutečnil 3. Mezinárodní kongres zdraví 2023 Praha. Sledovalo jej téměř 2000 diváků z 55 zemí světa, z toho 370 osobně. Na kongresu bylo zveřejněno více než 140 prezentací z oblasti TCIM (tradiční, komplementární a integrativní medicíny) i medicíny EBM (medicíny založené na důkazech). Záznam z kongresu je přístupný zdarma na www.mkz2023praha.cz až do roku 2025, kdy se uskuteční 4. ročník kongresu.
CÍL KONGRESU – SLOUŽIT LIDEM
Mezinárodní kongres zdraví 2023 Praha se stal místem sdílení informací od odborníků z celého světa pracujících v oblasti podpory zdraví a zdravotní péče. Propojil oblast medicíny EBM (Evidence-Based Medicine) a TCIM (tradiční, komplementární a integrativní medicíny). Do České republiky bylo přineseno mnoho relevantních a odborných informací, vznikl prostor pro mezioborovou komunikaci. Nejde o nahrazování jednoho oboru druhým, ale o vzájemnou spolupráci s ohledem na prospěch potřebných. Již zakladatel klinické medicíny Hippokrates,jehož přísahu ctí každý lékař, uvádí: „Jediným velkým lékařským uměním je vyléčit pacienta a je lhostejno, jakým způsobem se to podaří.“
„Medicína EBM i TCIM slouží lidem tam, kde je daný obor možno vhodně uplatnit pro podporu zdraví, zlepšení kvality života, snižování nemocnosti a k lepší osvětě v oblasti komplexní zdravotní péče. Společným cílem nás všech, kteří aktivně pracujeme v oblasti tradiční, komplementární a integrativní medicíny, je přinést relevantní informace pro širokou veřejnost a otevřít prostor pro dialog v odborných kruzích. Zdraví nezná hranic, hledejme tedy, co nás spojuje,“ říká hlavní organizátor projektu, ředitel Institutu pro TCIM, pan Tomáš Pfeiffer.
ČESKO VERSUS CIZINA
V zahraničí jsou obory TCIM přednášeny na řadě univerzit, užívány v léčebné praxi v duchu usnesení Světové zdravotnické organizace, WHA, Rady Evropy, NATO a dalších, které shodně doporučují výzkum a zařazení TCIM do národních zdravotních systémů. Přezkumy studií účinnosti TCIM v uznávané celosvětové medicínské databázi Cochrane ukázaly ve 24,8% pozitivní účinky nebo možné pozitivní účiny 12,4%, často s menšími vedlejšími účinky léčby. (více viz:https://www.itcim.cz/srovnani-ucinnosti-a-bezpecnosti-cam-a-mediciny-obecne)
Jako velmi významný a nezanedbatelný je brán fakt, že metody TCIM mají mnohem nižší nákladovost než konvenční medicína. ( https://www.itcim.cz/cam-z-ekonomickeho-hlediska-potencial-snizeni-nakladu-na-peci)
V prestižních medicínských databázích je více jak 18.000 studií RCT širokého spektra oborů TCIM. Znamená to, že termín Evidence based dnes již neplatí pouze pro medicínu.
Medicíny je třeba si velmi vážit, cílem je nabídnout ke spolupráci to, co je prospěšné, není to soutěž, ale společná věc. Vývoj jde neustále kupředu a na to je třeba brát zřetel i ve zdravotnictví.
Hlavní téma – tím je svobodný přístup ke zdraví každého z nás ve svobodné společnosti.
ZAJÍMAVOSTI
Třídenního kongresu se zúčastnily osobnosti ze čtyř kontinentů. Probíhal prezenčně i online, aby byl co nejvíce dostupný zájemcům po celém světě. K dispozici byly 3 paralelní kongresové sály, z toho jeden online. V hlavním sálu probíhalo simultánní tlumočení do tří jazyků češtiny, angličtiny a němčiny. Lidé mohli pokládat své dotazy přímo v sále i prostřednictvím chatu. Vysílalo se ve Full HD kvalitě a záznam v sálech1 a 2 ve 4K kvalitě obrazu. Na internetu je k dispozici virtuální podoba kongresu, také online stánky s možností chatu s návštěvníky. Kongres byl nonprofitní, na přípravě se podílelo mnoho dobrovolníků.
OHLASY Z CELÉHO SVĚTA
Byla to úžasná konference na špičkové úrovni, s přednáškami na vysoké vědecké nebo odborné úrovni, které nám pomohou nasměrovat cestu. Prof. Dr. rer. nat. Katharina C. Wirnitzer – Rakousko, sportovní vědkyně a docentka sportovní vědy a didaktiky
Děkujeme za velmi úspěšnou organizaci 3. světového kongresu zdraví 2023 Praha. Bylo mi potěšením se zúčastnit a vést smysluplné hovory. Prof. Valdis Pirags, MD – Lotyšsko, ředitel Mezinárodního institutu pro indická studia a profesor medicíny na Lotyšské univerzitě
Bylo mi opravdu potěšením a ctí být součástí kongresu. Je těžké si představit, kolik práce a úsilí jste vy a vás tým udělali. Váš institut je také velmi speciální místo a předpokládám, že „jeskyně“ je světovým unikátem. Ralf Dissemond – Německo, německým státem registrovaný CAM – praktik (alternativní lékař)
Rád bych vám všem vyjádřil svou vděčnost, obdiv a úctu k úžasnému kongresu, který jste zorganizovali. Odvádíte skvělou práci v oblasti alternativní a doplňkové medicíny a jsme vám za to vděčni. Prof. Dr. Bruno Renzi – Itálie, ředitel MCPHI – Mezinárodní Maharishiho univerzita kompletního zdraví
Prof. Dr. Kuldeep Kumar Pandey, MD, PhD – Indie, Profesor a vedoucí katedry Sangyaharan fakulty ájurvédy, Ústav lékařských věd, Banaras Hindu University
Těším se na naši spolupráci a budoucí společnou práci.
Nandu Goswami, MD, PhD, MME – Rakousko, vedoucí Oddělení fyziologie na Lékařské univerzitě ve Štýrském Hradci
Oceňuji možnost zúčastnit se dialogu na toto nejdůležitější téma.
Sarah Lascano – USA, Ray Zen Energy, LLC
Děkuji za možnost on-line se účastnit tak velkolepé akce, jako byla vaše konference. Vedle nesporné a skvělé odbornosti mě uchvátil hlavně srdcařský přístup všech přednášejících, byli úžasní… Jejich 15 minut bylo pro ně jistě šibeničních a stresujících, ale díky tomu plynula konference v rychlém sledu a bylo velmi živá a zábavná, i když bych každého z nich dokázala poslouchat 2x déle -minimálně. Mgr. Vedralová, divák
Kongres postavil Prahu na roveň Londýna, Barcelony, Říma – kde proběhl ve dnech 20.- 23. září celosvětový kongres World Congress on Integrative Medicine and Healthza účasti lékařů a vědců z celého světa. Pan Tomáš Pfeiffer zde prezentoval svůj obor Biotronika.