Jak správně pečovat o zuby?
Zuby jsou naší vizitkou a o svém nositeli mnohé prozradí. To samozřejmě není jediný důvod, proč se o své zuby starat – potřebujeme je každý den a za to, jak nám „slouží“, si péči jistě zaslouží. Článek o tom, jak se o své zuby starat v dětsví i v dospělosti, připravila před časem pro Meduňku dentální hygienistka Lenka Rusinková.
O zubech a zubní hygieně se už popsaly doslova stohy papíru, zejména v posledních letech, bohužel se to na stavu chrupu dětí i dospělých u nás příliš neodráží. Výskyt zubních kazů, paradentózy, zánětů, mezer mezi zuby atd. stále stoupá. Kde hledat příčiny? Zřejmě v tom, že radami a informacemi z oblasti dentální hygieny se mnozí lidé vůbec neřídí a někteří dokonce stav svých zubů nepovažují za nijak zvlášť důležitý. K zubní hygieně používají pouze zubní kartáček a pastu, a můžeme být rádi, když si zuby čistí dvakrát denně. Jenže ústa jsou vstupní branou do organismu a to, co máme v ústech, máme i v těle. Málokdo si například uvědomí, že kaz je infekční onemocnění a zánět dásně způsobuje zvýšené riziko infarktu. Mnoho léků má nepříznivý vliv na zuby a dásně, a proto je velice důležité pravidelně navštěvovat zubního lékaře a dentální hygienistku, kteří vám všechno vysvětlí.
Dětské zoubky
Základ zubů dítěte se tvoří v těhotenství, tehdy je pro matku důležitá správná výživa a péče o zuby. Dítě se převážně rodí bez zubů a první zoubek se prořezává kolem 4-6 měsíce. Zoubky dítěte by se měly čistit hned poté, co se prořežou. Tyto zoubky stačí čistit návlekem na prst (tzv. prstáčkem), gázou či plínkou. Když je zubů více, je vhodný měkký malý zubní kartáček pro věkovou skupinu 0-3 roky. Do dvou let je vhodné používat pastu bez fluoridů, jestliže dítě ještě neumí vyplivovat, doporučuji žádnou pastu na kartáček nedávat.
Od dvou let je vhodné použit pastu s obsahem fluoridů a štětiny kartáčku pouze potřít pastou. Kontrolujte, aby dítě pastu nepolykalo. Od šesti let používejte množství pasty velikosti hrášku. Po čištění, které dítě provádí samo, je nutno zoubky dočistit. Dočišťovat je vhodné do 9 let věku dítěte. Názor rodičů, že o dětské zuby není třeba příliš pečovat, protože na jejich místě vyrostou zuby stálé, je zcela chybný! Rodiče jsou zodpovědní za ústní hygienu svých dětí, proto by první návštěva u zubaře měla proběhnout v období kolem jednoho roku ditěte a pak je dobré zajít každého půl roku na prevenci. První návštěva zubaře je důležitější pro rodiče než pro dítě – dozvědí se vše potřebné.
Stav dětských zoubků už odmalička výrazně ovlivňuje způsob výživy dítěte. Doporučuji čistit dásně a zuby po každém kojení (alespoň plínou) a naučit dítě pít čistou vodu. Slazené nápoje a sladkosti, u většiny dětí tak oblíbené, představují pro zdraví zubů jeden z největších problémů.
Péče o zuby u dospělých
Základem ústní hygieny je pravidelná mechanická očista tvrdých tkání. Klasický kartáček by měl mít malou hlavičku a měkké, rovně střižené štětinky. Optimální frekvence čištění zubů je minimálně 2x denně (cca 2 minuty ráno a 4 minuty večer). Večernímu čištění bychom měli věnovat největší pozornost. Je důležité se při tomto čištění zaměřit také na mezizubní prostory. Metody čištění zubů jsou rozdílné u zdravého a u nemocného parodontu. Čištění zubů by nemělo být chaotické, mělo by mít svůj řád. Proto je důležitý individuální trénink pacienta přímo v ordinaci zubního lékaře nebo dentální hygienistky. Nedá se všeobecně říci, jak vy mělo správné čištění probíhat, je třeba ho přizpůsobit stavu zubů, svá specifika má čištění zubů u pacienta s ortodontickou vadou, paradentózou, s různými nemocemi. Samozřejmě závisí také na věku pacienta a na jeho manuální zručnosti.
Na čištění mezizubního prostoru používáme mezizubní kartáčky nebo zubní nit minimálně 1x denně po večerním čištění zubů. V prvních dvou týdnech používání často odrazuje krvácení, které se objevuje z mezizubí. Toto krvácení je nejčastěji způsobeno zánětem mezizubní papily (dásně), po odeznění zánětu (za cca 2 týdny pravidelného čištění) krvácení ustává. Pravidelné používání mezizubních kartáčků je stejně důležité jako čištění klasickým zubním kartáčkem. Výběr velikosti mezizubního kartáčku musí provést zubní lékař či hygienistka. Zubní nit je vhodné použít tam, kam se s mezizubním kartáčkem nedostaneme.
Součásti domácí péče jsou i zubní pasty. V současné době trh nabízí nespočetné množství značek a druhů. Musíme si však uvědomit, že pasta je jenom doplněk a není schopná sama o sobě zuby perfektně vyčistit. Nejčastěji kupujeme fluoridové pasty, kterých je na trhu asi nejvíce. V současné době se vedou rozsáhlé diskuse o používání a vlivu fluoru na člověka, ale zatím zúčastnění odborníci nedospěli k jasnému stanovisku. Proto doporučuji pacientům konkrétní zubní pastu vzhledem k jejich problémům. Na co ale upozorňuji, je složka SLS (sodium lauryl sulphate), nachází se ve většině zubních past, je to agresivní pěnidlo, které podporuje tvorbu aft v ústech a dráždí ústní sliznici. Dají se koupit pasty i bez SLS. Důležité je tak číslo RDA (abrazivita), která se nejčastěji vyskytuje u bělících past. Pokud je RDA do 100, můžete pastu v klidu používat, ale u vyšších čísel bych se obávala vysoké citlivosti zubů. Moje doporučení je zubní pasty střídat, já domů kupuji jednou pastu s fuoridem, pak bělíci s RDA 40-60, pak zase bez fluoridů, jindy na citlivé zuby a tak dokola. Ani nepreferuji jednu značku.
Dobrou pomůckou je škrabka na jazyk. Je rychlá a efektivní, dosáhne až na kořen jazyka, kde se nejčastěji vyskytují agresivní bakterie. Někteří pacienti jsou zvyklí používat také jednosvazkový kartáček, buď kvůli rovnátkům, nebo mají v ústech těžko dostupná místa, nejčastěji na zadních zubech, nebo za předními dolními zuby. Za předními dolními zuby se nacházejí vývody slinných žláz a pro zubní kartáček jsou to celkově dost těžko přístupná místa. Proto se tam také nejvíce tvoří zubní kámen.
Naši pacienti jsou hodně zvyklí na používání ústních vod, bohužel mnoho lidí se spoléhá více na ústní vodu než na zubní a mezizubní kartáček. Já jsem ústní vodu nikdy nepoužívala, nedělalo mi to dobře a nemám pocit, že by mi to chyběla… Mnoho běžných ústních vod obsahuje ve svém složení alkohol, který může dráždit měkké tkáně a vysušovat sliznice dutiny ústní. Proto svým pacientům, kteří jsou zvyklí ji používat, spíše doporučuji ústní vody bez alkoholu.
Elektrické kartáčky
Dalším palčivým a velmi diskutovaným tématem jsou elektrické zubní kartáčky. Domnívám se, že používání elektrického zubního kartáčku je velmi individuální záležitost. Když jsem žila před 20 lety v Anglii, bylo tam zvykem používat rotační elektrické kartáčky, tehdy jsem si řekla, že „to si do úst nikdy nedám“. Přešlo pár let, na trhu se objevil sonický kartáček a už osmým rokem ho sama používám. Takže pacientům doporučuji zvolit spíše sonický než rotační kartáček. Výhodou je, že čistí zuby jemnými vibracemi, a tudíž je šetrnější k zubní sklovině a dásním. Většina lidí si bohužel myslí, že elektrický kartáček pracuje za nás, a že bychom tudíž měli mít zuby vyčištěné lépe než klasickým kartáčkem. Jenže tak to není. S oběma druhy kartáčku lze vyčistit zuby jak dobře, tak špatně. Vždy záleží na výběru kartáčku a technice čištění, přičemž s obojím vám nejlépe poradí dentální hygienistka nebo zubní lékař.
Bělení zubů
Mít pěkný a zářivý úsměv je symbolem krásy a úspěchu, dodává nám to pocit sebejistoty a spokojenosti. A tak se nelze divit, že se bělení zubů stalo velmi populárním estetickým zákrokem. Je však velice důležité se o bělení poradit s odborníkem. Je zde hodně kritérií, která pacient musí splnit, aby se vůbec dalo bělení zubů provést bez komplikací a trvalých následků. V obchodech a na internetu je k sehnání velké množství bělících pomůcek (pásky, gely, bělící tyčinky…) za celkem příznivé ceny, avšak osobně je nedoporučuji. S takovými prostředky si můžete hodně ublížit a spokojenost ruku v ruce s krásným dlouhodobým výsledkem se nedostaví. V ordinaci se to dá skvěle a bezpečně vyřešit. V takovém případě se bělení zubů není třeba obávat a musím říci, že mám jen spokojené a přirozeně vybělené pacienty.
Zubní pasty a homeopatie
Vzhledem k tomu, že pro sebe i své děti často využívám alternativní léčbu včetně homeopatie, řešila jsem, jak je to s použitím zubních past, když užívám homeopatika. Často se setkávám s názorem, že v takovém případě je třeba používat speciální homeopatickou zubní pasta nebo pastu bez fluoridů, jinak se účinek homeopatik ztrácí. Konzultovala jsem tuto otázku s homeopaty a všichni se shodli na tom, že půl hodiny před užitím homeopatického léku a půl hodiny poté se nesmí nic jíst ani pít. A to je jediné omezení. Se zubní pastou to vůbec nesouvisí, proto když si ráno vyčistíte zuby klasickou zubní pastou, klidně v průběhu dne můžete užívat homeopatika.
Někteří homeopaté, i moji pacienti, také používají přírodní zubní kartáček Miswak. Je to dřevěná tyčinka ze stromu Salvadora Persica a jsou po ní krásné, zdravé a čisté zoubky. Mohu jen doporučit.
Zuby jsou naší vizitkou
I když budete používat na domácí zubní hygienu nejlepší pomůcky, vždy myslete na to, že pravidelná prevence u zubního lékaře a dentální hygienistky je nezbytná. Jenom tak budete mít jistotu krásných a zdravých zubů až do konce života. Zdraví svých zubů jsem ještě před dvěma lety podpořila rovnátky. Stále převládá názor, že rovnátka jsou pouze doménou dospívajících, ale pacientů nad 40 let věku s rovnátky stále přibývá a mnozí moji pacienti, stejně jako já, budou mít léčbu rovnátky brzy úspěšně za sebou. Vědí totiž, že zuby jsou naše vizitka a i malý problém, jako např. krvácení z dásní či křivé zuby, nedovolující perfektní očištění zubů, je dobré hned vyřešit. Vyhledal mne pacient a svěřil se, že už od vysoké školy, tedy asi dvacet let, trpí krvácením a dosud nenašel účinnou pomoc. Po komplexním vyšetření a RTG snímcích jsem stav vyhodnotila jako začínající paradentózu, avšak hlavní problém byl v tom, že pod dásní bylo velké množství zubního kamene, který pouhým okem vůbec nebyl vidět, a bylo možné jej tak přehlédnout. V průběhu asi 3 návštěv jsme zuby od kamene vyčistili a po 2 týdnech od prvního ošetření mi pacient volal, že krvácení dásní konečně ustalo! Následně jsme přesně nastavili vhodné pomůcky, včetně frekvence pravidelných návštěv. Nyní už to bude 6 let, co ke mě tento pacient dochází každé 4 měsíce, a musím říci, že problém s krvácejícími dásněmi se už nikdy neobjevil. Pacient má krásné a zdravé zuby a je nadšený – a já také.