Tentokrát dámské téma (ale nejen pro ženy): Ženy a jejich potíže při milování
MUDr. Rudolf Zemek, zkušený lékař zdatný i v oblasti alternativní medicíny, připravil před časem pro čtenářky Meduňky článek o nejčastějších ženských potížích v intimním životě a o možnostech nápravy stavu pomocí metod přírodní medicíny…
Slovo autora na úvod
Ženy prožívají sex jinak než muži. Mají schopnost pociťovat při milování poměrně dlouhou dobu intenzivní rozkoš. Intenzita slastného prožitku sice vlnovitě kolísá, ale převážně zůstává na dost vysoké úrovni. Výkyvy slastného prožitku „směrem nahoru“ se nikoli náhodou nazývají vrcholy. Cizí, ale už zdomácnělý výraz je nazývá orgasmem Při něm může žena upadnout do takřka extatického vytržení, kdy přechodně ztratí pojem o čase a okolí. Svým způsobem nakrátko částečně ztratí vědomí a prožije něco, co orientální národy nazývají nirvánou. Schopnost dlouhého intenzivního prožitku rozkoše jakoby byla neutralizována tím, že nemalá část žen trpí pravidelnými menstruačními bolestmi, bolestmi při porodu a občas i dlohodobými bolestmi, které komlikovaný porod zanechal. Ženy mají anatomicky více vstupních bran rozkoše než muži, ale mají s nimi různé potíže.Ty mohou radost ze sexu rušit a v někdy bohužel dokonce kalit i radost ze života.
V následujícím článku si přečtete přehled hlavních a nejčastějších příčin a stavů, které ženskou sexualitu ruší nebo znemožňují. Popisy léčebných postupů připojené k jednotlivým heslům jsou míněny jako standardně–medicínská léčba. Alternativně–medicínské postupy jsou uvedeny v samostatné kapitolce.
Trápení s pochvou
Převládají záněty (kolpitidy). Ty bývají způsobeny různými mikroby, jako je například méně známý haemophillus vaginalis nebo trichomonáda, ale jsou tu i známější pojmy jako virus oparu, střevní baktérie a nechvalně proslulá kvasinka candida albicans. Kolpitidy svědí nebo i vysloveně bolí a od určité intenzity činí milování skoro nemožným. K svědění přistupuje také poševní výtok (fluor vaginalis). Výtoky se liší barvou a také občasným zápachem. Normální (fyziologický) výtok bývá vodnatý, průhledný nebo bělavý a je bez pachu. Bělavý výtok s případnými vločkami bývá u kvasinkového zánětu, žlutavý až vysloveně žlutý u zánětu způsobeného koky, nazelenalý a trochu zpěněný až hnisavý u trichomoniázy, vysloveně hnisavý pak u infekcí chlamydiových – ty bývají spojeny s pálením při močení a bolestmi v podbřišku. Hnisavý nazelenalý výtok se zarudlým poševním vchodem a pálením při močení (algurií) provází kapavku. Hnědavý až zakrvavělý výtok mluví pro nadměrně krvácivou či přebujelou děložní sliznici (endometriózu) nebo pro zánět děložní sliznice (endometritis), při němž výtok navíc páchne. V krajním případě se může vyskytnout i výtok páchnoucí po stolici, pak se pomýšlí na chorobné spojení mezi pochvou a konečníkem (rektovaginální píštěl).
Léčení se řídí laboratorním nálezem a výsledkem vyšetření, které by mělo odhalit příčinu. Pokud se příčina najde, účinné léčení je možné. Nasazují se antibiotika, antimykotika nebo antivirotika, a to jak vnitřně, tak lokálně ve formě mastí, vaginálních globulí a čípků apod. Medicínskou léčbu by měla doplnit další opatření: omezit užívání šampónů, přestat nosit spodní prádlo ze syntetických materiálů, prát ho při teplotě 90 stupnů C a aspoň dočasně vynechat sladkosti všeho druhu. Při opakovaných výtocích a zánětech pochvy by se měl nechat vyšetřit a léčit i stálý partner, u něhož je třeba vyloučit chronický zánět předkožky (balanitis) a močové trubice (urethritis). Tím se zabrání opakovanému vzájemnému nakažení partnerů, pokud k němu dochází, mluví se o tzv. ping pong-efektu.
Svědění ženského přirození (pruritus vulvae)
Rozděluje na prvotní (primární) a druhotné (sekundární). Sekundárním se označuje svědění vzniklé na základě konkrétní či zjevné příčiny. Ke svědění vulvy přispívá dlouhé sedění, nošení úzkých přiléhavých kalhot, vyholování chloupků kolem přirození, parfémované vložky, přehnaná hygiena rozkroku spojená s nadměrně častým užíváním mýdel. To vše vede ke ztrátě tzv. ochranného kožního filmu a kůže se stává nadměrně citlivou vůči zevním vlivům. Z chorob jsou to zejména různé kožní nemoci jako opar (herpes genitalis), bradavičnaté květákovité výrůstky (condylomata acuminata), alergie, dále cukrovka (diabetes) a městnání žluči ve žlučníku a žlučovodech (cholestáza). V pokročilejším (postmenopauzálním) věku bývá příčinou nižší hladina pohlavních hormonů. Léčbu navrhuje odborný lékař, do jehož kompetence konkrétní potíž patří.
Potíže s vaječníky
Vaječníky velmi často postihuje růst větších či menších kulovitých dutin, tzv. vaječníkových (ovariálních) cyst. Cystičky nebo velké cysty mohou masivně postihnout oba vaječníky. Cystami prostoupené vaječníky se odborně jmenují polycystická ovaria. Některé cysty jsou vystlány krvácivou děložní sliznicí a občas se naplní hnědou tekutinou. Pak se mluví o tzv. čokoládových cystách. Vaječníkové cysty způsobují prakticky stejné potíže jako myomy v děloze. Cystami změněný vaječník se může „otočit“ na svém anatomickém závěsu a vyvolat silné bolesti břicha spojené s šokovým stavem, kdy je nutno akutně operovat. Léčení ovariálních cyst je, podobně jako u myomů, převážně operativní.
Trápení s dělohou
Dělohu (uterus) lze označit jako „masitý orgán“ umístěný hlubokoko v ženské pánvi. Jeho vnitřek je vystlaný prokrvenou až překrvenou sliznicí, která se jednou za měsíc odloučí a takříkajíc „vymění“. Už z tohoto popisu je zřejmé, že je tu nemálo bodů, které mohou způsobit problémy nejen s milováním, ale i s celkovým zdravotním stavem. Nejčastějšími obtížemi jsou tuhé kulovité nádorky (myomy) rostoucí ve stěně dělohy. Mohou růst rychle i pomalu, mohou zůstat malé, ale mohou dosáhnout i značných rozměrů a vyplnit svou hmotou část pánve. Podle to, která z uvedených situací nastane, působí myomy nejrůznější problémy. K těm patří pocit tlaku a bolesti v podbřišku napodobující koliku nebo porodní bolest, dále časté a bolestivé močení, hnědavý zakrvavělý výtok nebo nepravidelné mimomenstruační krvácení vedoucí v krajním případě až k chudokrevnosti (anémii). Někdy se myomy mohou projevovat jediným příznakem, a tím jsou bolesti v kříži, při nichž se má na gynekologickou příčinu vždy myslet. Obzvlášť velké myomy mohou tlačit na močovody a zapříčinit městnání moči s hrozícím selháním ledvin. Jsou ovšem známé případy skutečně velkých myomů, které po léta „rostly“, a přesto zůstaly bez jakýchkoli příznaků a přišlo se na ně náhodou. Z toho je vidět, že příroda je vskutku mocná čarodějka a že si s námi a s našimi orgány občas jen pohrává.
Léčení myomů je většinou chirurgické. Tím jsou myšleny zákroky jako je výškrab dělohy (kyretáž) nebo její kompletní odstranění (hysterectomie). Odstranění dělohy je krajní řešení a provádí se až při výrazných zdravotních problémech. Samotný růst myomů je jinak prakticky neovlivitelný.
Předmenstruační a menstruační bolesti
Je to dost častá potíž. Před menstruací se u ženy objeví předrážděnost, napětí v prsou a bolestivé bradavky, zácpa, přechodné zvýšení tělesné váhy a kolísání krevního tlaku se sklonem k jeho zvýšení (premenstruální syndrom). Objevují se také bolesti v kříži a v neposlední řadě intenzivní bolesti hlavy. Všechny jmenované trable ženinu chuť na sex potlačují nebo dokonce vyvolávají vůči sexu odpor.
V té souvislosti upozorňuji ještě na jednu potíž, a tou je migréna vázaná na sex. Ženy trpí migrénou i tak dost často, ale některé z nich mají tu smůlu, že jejich migrénové záchvaty jsou vázány na sex nebo přímo na orgasmus.
Léčení menstruačních bolestí je převážně symptomatické, podávají se léky proti bolesti (analgetika) a léky uvolňující napětí (spasmolytika).
Zánět vnitřních ženských orgánů (adnexitis)
Převážně jde o zánět vaječníků (oophoritis) nebo vejcovodů (salpingitis) nebo obojího (salpingo-oophoritis). Zánět postihuje ženy v produktivním věku a ženy sexuálně aktivní. Vznik adnexitidy usnadňuje nitroděložní tělísko, děložní myomy a polypy, menstruace, stavy po potratech, šestinedělí atd. Vlastní příčinou jsou mikroby všeho druhu, které se do vejcovodů a k vaječníkům dostanou z pochvy. Mluví se o tzv. vzestupné infekci.
Příznaky: silná bolest v podbřišku, zvýšená teplota, schvácenost, nevolnost provázená nucením na zvracení a na močení, někdy i úporná zácpa. Protože zánět respektive jeho příznaky se mohou vyskytnout i pouze jednostranně, je třeba myslet i na jiné choroby. Tím je myšlen především zánět „slepého střeva“ (appencicitis). Záměna akutní appendicitidy s akutní adnexitidou může být závažná. Totéž platí pro mimoděložní těhotenství, které zrovna jako předchozí dvě nemoci může „bolet“ jen na jedné straně podbřišku. Když tato potíž postihne postarší nebo naopak velmi mladou ženu, na mimoděložní těhotenství se pomýšlí spíše zřídka. Přehlédnutí nebo záměna diagnózy může mít i zde vážné následky.
Pak jsou tu ženy, u nichž se adnexitidy – často ve spojení se záněty močového měchýře (cystitidy) – opakují rok co rok nebo „jejich“ adnexitida přejde do chronického stádia. Bolesti v podbřišku jsou pak střídavě přítomny stále a sex v tomto stavu může být i dost bolestivou záležitostí. Tělesná láska je spojená se zvýšeným prokrvením pohlavních orgánů. A ty, když jsou chronicky zanícené nebo podrážděné, při milování často bolí a radost ze sexu kalí.
Léčení těžkých akutních adnexitid zahrnuje i léčbu operativní, lehčí a chronické průběhy se léčí antibiotiky a analgetiky. Opakované adnexitidy mohou způsobit neprůchodnost vejcovodů, a tím pádem neplodnost.
Nepravidelná a bolestivá menstruace
Problémy s nepravidelným a případně bolestivým krvácením z pochvy jsou velmi různorodé. V zásadě platí, že všechny odchylky od pravidelného menstruačního „normálního“ krvácení musí být důsledně gynekologicky vyšetřeny, objasněny a podle možností zaléčeny. Krvácení, pokud je časté a nemusí být ani bolestivé, může radost ze sexu a ochotu k němu značně rušit, někdy ze strany ženy, jindy ze strany partnera. Krvácení bývá sexuálními hrátkami i vyprovokováno, což zase vede k opatrnosti a obavám ze sexuálních aktivit.
Bolesti hluboko v pánvi
Část žen trpí bolestmi v podbřišku a v pánvi, aniž by se někdy přišlo na jakoukoli uchopitelnou a léčitelnou příčinu, kterou je ovšem třeba řadou předchozích vyšetření spolehlivě vyloučit. Bolesti tohoto typu se přisuzují zvýšenému městnání krve v ženských orgánech nebo se uvažuje o duševních (psychogenních) faktorech, které tuto nejasnou potíž udržují. Něco jako „chronické překrvení“ je možné. Vyplývá to mj. nepřímo i z pozorování, že většině těchto žen teplé sedací koupele a teplo na spodní část těla nedělá dobře, protože teplo podobně jako sexuální aktivita zvýší prokrvení v zřejmě již tak dlouhodobě překrvené oblasti. Postižené ženy nezřídka trpí bolestmi v kříži. Ty mohou být způsobeny mj. i špatným postavením dělohy (retroflexí nebo anteflexí uteru).
Léčení spočívá v psychoterapii, v občasném užívání prášků na uklidnění nebo i nízce dávkovaných antidepresiv. Dlouhodobé užívání analgetik a spasmolytik se nedoporučuje.
Co ještě může vadit
Patří sem hemoroidy, nerozpoznaná či neléčená tříselná kýla, chronicky zvětšené tříselné mízní uzliny a také artróza kyčelních kloubů (coxarthrosis). Léčení probíhá u příslušného odborného lékaře. Zvláštním průvodním problémem může být i nadměrné vylučování poševní tekutiny při styku. To může rušit ženu samotnou nebo jejího partnera nebo oba. Některým ženám, i mladším a jinak zcela zdravým a kontinentním, při orgasmu občas unikne trochu moči. Pak je to otázkou tolerance obou partnerů vůči tomuto jevu, zda dokážou být „nad věcí“, pomoci může mj. citlivé sexuální poradenství schopné pojmenovat věci pravým jménem a přitom neurazit ani nevylekat.
Když chybí orgasmus
Úplná nemožnost dosáhnout orgasmu se odborně nazývá anorgasmie. Tento odstavec se týká žen, které mají sex rády a po orgasmu touží, ale během styku ho zažijí jen zřídka nebo vůbec. Nepojednává o frigidních ženách, které netouží po sexu jako po takovém. Zde je třeba dodat, že existují nejen ženy, ale i muži, kteří sex prakticky nepotřebují nebo ho aktivně nevyhledávají. Některé ženy nemožnost dosáhnout orgasmu pociťují jako celoživotní trápení a pokud jim partner dává najevo svou touhu po ženském orgasmu, jejich trápení se ještě zvětší. Příčina nemožnosti dosažení ženského orgasmu není jasná. Samotná podstata ženského orgasmu ovšem také není zcela objasněná, jen v některých vybraných případech nebo situacích lze o konkrétním důvodu anorgasmie uvažovat. Každopádně sem patří stavy po porodu, kdy některé ženy (přechodně nebo až definitivně) ztrácejí touhu se milovat. Dalším poměrně spolehlivě objasněným důvodem ženské anorgasmie je deprese ve smyslu psychiatrického onemocnění. Ztráta zájmu o sex a ztráta – dříve běžné – schopnosti dosažení orgasmu může být poměrně spolehlivou známkou nástupu deprese jako skutečné nemoci.
O léčení respektive o „pomoc“se snaží gynekologové spolu se sexuology, endokrinology, případně s psychology či dalšími odbornými lékaři. Každopádně se musí vyloučit organická nebo hormonální (léčitelná) porucha. Někdy se ženám pomůže, někdy ne.
Různá doporučení
Část žen s chronickými gynekologickými a sexuálními potížemi trpí komplexem příznaků, k nimž patří nízký krevní tlak, sklon k věčně studeným nohám nebo i rukám, časté nucení na močení, případně i bledý kolorit kůže.Tyto ženy by se měly úzkostlivě vyhýbat delšímu prochladnutí, k němuž dochází třeba při cestování nevyhřátými dopravními prostředky nebo při čekání na tyto prostředky v chladu, větru a vlhku. Prochlazení a následné „nachlazení“ zpravidla zhorší stávající potíže a radost ze sexu je pryč. Pomoc spočívá v horkých koupelích, v saunování a ve velkém příjmu tekutin. Ten by měl být zajištěn i přes to, že některým ženám není příjemné často chodit „na malou“. A pak tu máme ještě téma oblékání. Vím, že příkazem dnešní doby je vypadat sexy. Přesto by se ženy měly oblékat tak, aby se vyhnuly pocitům chladu. Prochladnutí „od nohou“ může vyvolat chronickou, málo bolestivou a často neléčenou adnexitidu s následnou neplodností. Část neplodností jde na vrub minisukní a sexy módy.
A ještě něco. Ženy by si měly (pokud to jde) všímat i toho, zda jejich partner dbá na hygienu vlastního rozmnožovacího ústrojí, které bývá nezřídka (i opakovaně) zdrojem nákazy.
Možnosti alternativní medicíny
Alternativní medicína má svůj význam, pokud jsou ostatní standartní způsoby léčby neúčinné nebo v případě, že standardní medicína pro danou potíž ani nenašla účinné léčení, ani nestanovila žádnou konkrétní diagnózu.
Co alternativní medicína nabízí? U menstruačních bolestí a premenstruálního syndromu lze zkusit užívání vitaminu B-6, omega-6-kyseliny a pupalkového oleje.
Pomohou i sedací koupele v odvaru z meduňky nebo bahenní či rašelinové zábaly. Důležité je naslouchat svému tělu a pokud ženě tato opatření „nedělají dobře“, přestat s nimi.
Při dlouhodobém vynechání menstruace (amenorrhoe) je možné zkusit zinek v běžném denním či obdenním dávkování (asi 10-40 miligramů denně). Pomoci mohou výtažky z mochny husí nebo z rostliny cimifuga racemosa (německý přípravek Remifenin), ovšem vždy po konzultaci s odborníkem.
U bolestí a pocitu tlaku a plnosti v pánvi z nejasné příčiny (pelvipathia vegetativa) zkusit přikládat hořčičné placky na křížovou krajinu. To přispěje k výraznému reflexnímu prokrvení ženských orgánů, což někdy značně uleví.
U poševního výtoku zkusit užívat čaj z řebříčku, dále čaj z hluchavky bílé, odvar z ní je možné užívat k výplachům pochvy. K výplachům se hodí také odvar ze slézu lesního.
Je možné zkusit pochvu vyplachovat kvalitním acidofilním biomlékem
Další možností je zvýšit imunitu léčbou vlastní krví (autohemoterapií). Ta spočívá v odebrání malého množství žilní krve a vstříknutí této krve obratem do svalu, zhruba jedenkrát týdně po dobu asi půl roku.
Poznámka: Užívání nějakého alternativního léku, stopového prvku nebo potravinového doplňku doporučuji nejdříve konzultovat s gynekologem, sexuologem, endokrinologem či dalšími odbornými lékaři.
U většiny chronických ženských problémů pomohou cílené masáže bederní či bedrokřížové oblasti. Dokonce i prokázané chronické adnexitidy někdy zareagují na rozvolnění zablokovaných sakroiliakálních kloubů. A nejen to. Jsou popsány a doloženy případy, kdy baňkování, akupunktura a cílené léčebné masáže podmínily vyléčení neplodnosti a přispěly k narození dětí ženám, které se dlouho nemohly otěhotnět. Léčbě vzdorující bolesti a napětí v prsou často dobře reaguje na rozvolnění hrudní páteře. Když „zaberou“ masáže a podobné postupy, je to štěstí — do těla není třeba přivádět léky.
Slovo na závěr
Zmíním se ještě o roli únavy v sexu. Osobně se (na rozdíl od části odborníků) domnívám, že stres v práci, existenční nejistota a pozdní návraty z práce vedou u obou pohlaví ke ztrátě chuti spontánně začít intimní hrátky. Problémy mohou nastat i v případě, že jeden z partnerů je „věčně unavený“ a druhý (subjektivně) „věčně odpočatý“, takříkajíc stále při chuti. Výrazná asymetrie v oblasti touhy milovat se pak může vést k celkovému ochlazení vztahu a v nejhorším případě i k rozvodu.
Zpět k ženám. Potíže žen s prožitkem slasti při milování jsou každopádně hůře diagnostikovatelné než u mužů. Mužské problémy se sexem ve většině případů spočívají v poruše erekce, což je „viditelný a hmatatelný“ fyzikální problém. U žen tomu tak není. Určitá část žen – i těch, které pravidelně dosahují orgasmu – není schopná dosáhnout tzv. „sexuální satisfakce“, což je stav, kdy se dotyčná po milování cítí „kompletně spokojená“, tedy tělesně i duševně. A to je stav, kterýnení možno objektivně posoudit. Štěstí těchto žen je do velké míry v rukou citlivého a něžného partnera, jenž se aktivně snaží ženě k tomuto stavu dopomoci. Pánové – je to i na vás!