Živá voda – jenom v pohádkách?
Tento článek připravil pro Meduňku před lety MUDr. Pavel Nývlt. Věříme, že vás, milí čtenáři, mohou tyto informace zaujmout i v současnosti…
Voda – zázrak přírody?
Uvědomili jste si někdy, jak významný okamžik prožíváte pokaždé, když k ústům pozvedáte sklenici vody? Napadlo vás už, že voda je zázrak přírody, který si zaslouží naši pozornost?
Život bez vody je totiž naprosto nepředstavitelný. Voda je všude kolem nás, je neodmyslitelnou součástí přírody i nás samotných. Lidský organismus je ze 70% tvořen vodou, voda se nachází v každé buňce, je i základní složkou krve – tvoří 90% krevní plazmy. Není divu, že voda přitahovala zájem myslitelů už v antických dobách.
Thales Miletský, jeden z významných řeckých filozofů, považoval vodu za pralátku, ze které pochází celý hmotný svět a z níž následně vzniká všechno ostatní. Až později byly k vodě doplněny další živly; tedy oheň, země, vzduch.
Jedním z nejvýznamnějších lidí, kteří se zaměřili na výzkum této životadárné tekutiny, byl Vincenc Priesnitz. Už v 18.století si uvědomoval, jak obrovské možnosti představuje využití vody k léčebným účelům. Priesnitz žil ve slezské části Jeseníků, v oblasti, kde se dnes nacházejí lázně Jeseník. Je zakladatelem přírodního léčitelství, prosazoval léčbu prací, čerstvým vzduchem a čistou horskou vodou, čímž položil základy hydroterapie. Poznatků shromážděných tímto vědcem před téměř dvěma sty lety využívají dodnes miliony lidí, kteří se vydávají do lázní a doufají, že jim od jejich obtíží pomůže sama příroda.
Voda a její vlastnosti se staly předmětem zájmu Wilhelma Reicha, žáka a spolupracovníka Sigmunda Freuda. Reich při svých výzkumech objevil energii, která prostupuje celým vesmírem a představuje základní složku života. Tuto energii považoval za prahmotu i za praenergii a nazval ji orgon. Wilhelm Reich byl přesvědčen, že největší koncentrace orgonu je právě ve vodě. Vynalezl tzv. orgonové akumulátory a úspěšně je využíval při léčbě duševních onemocnění a rakoviny.
Dalším významným badatelem, který spojil svůj život s vodou a jejím zkoumáním, byl Victor Schauberger, zakladatel implosivní technologie. Schauberger studoval fenomén vírů v kapalinách a zjistil, že příroda k výstavbě využívá klesající teplotní gradient (KTG) a při rozkladu se opírá o vzrůstající teplotní gradient (VTG). Poukázal na to, že naše moderní technologie využívají pouze VTG a setkávají se tedy s velkým odporem ve formě tření.
V současnosti se výzkumu vody věnuje japonský vědec Masaru Emoto, jehož objevy fascinují svět. V krystalech vody objevil společný kód, který lidé hledají odedávna. Zjistil, že voda věrně zrcadlí vše, co se odehrává v naší mysli, a probouzí podvědomou paměť.
Emoto zkoumal vliv informace na pevnou hmotu, kterou v jeho případě představovala voda v pevném skupenství. K vodě vysílal pozitivní energii ve formě modlitby a následně fotografoval vzniklé krystaly ledu. Ukázalo se, že krystalická mřížka vody se liší podle toho, jaké signály voda přijímá.
Zjistil, že voda je nosičem informace. Ta může být pozitivní nebo negativní. Vzhledem k tomu, že většina našeho organismu je tvořena vodou, je pochopitelné, že naše tělo reaguje na informaci nesenou vodou, kterou pijeme. Jestliže z vody dostaneme pozitivní informaci, staneme se zdravějšími. Pokud z vody přijmeme negativní informaci, zapůsobí to přesně naopak – onemocníme. Výsledků svého bádání využíval i při léčbě. Sestrojil přístroj, pomocí kterého lze změřit „hado“(jemnohmotnou energii) nemocného, a také připravit vodu, jejíž hado dokáže napravit abnormální vibrace v těle nemocného.
Vodu můžeme označit nejen za nosič informace, ale za nositele života vůbec. První známky života se v dávných dobách objevily ve vodách pravěkého oceánu. I současný život je bez vody naprosto nemožný. Voda je výjimečná i z fyzikálního hlediska, je nenahraditelná ve všech oblastech života i průmyslu. K vlastnostem vody patří její pohyb, schopnost rezonance, mikro-clustery v ní obsažené, krystalizace vody, která sehrála významnou roli i ve výzkumech výše zmíněného Masaru Emota, a také schopnost měnit skupenství.
Voda ve formě kapaliny je jakýmsi hybridem mezi pevným a plynným skupenstvím. V plynné podobě jsou molekuly samostatné a volně se pohybují. Oproti tomu v pevném skupenství jsou molekuly spojeny pevně a tvoří krystalickou mřížku. Voda ve formě kapaliny obsahuje obojí, tedy jak volné molekuly, tak i jejich shluky v podobě tekutých krystalů. Právě neustálá výměna, k níž dochází mezi oběma skupinami, je podstatou aktivity vody, která se ale navenek nijak neprojevuje.
Aktivita vody je věc, kterou využíváme v každodenním životě. Například tehdy, když si horkou vodou zaléváme čaj. Voda s vyšší teplotou totiž snadněji přijímá látky, které jsou v ní rozpuštěné a dokáže jich pojmout větší množství. Toho využívá i náš organismus, který se při horečce zahřívá, čímž zvyšuje svou aktivitu a může pak lépe bojovat s nemocí.
Aktivitu vody můžeme ovlivnit nejen ohřevem. K důležitým faktorům patří její zhušťování, zpomalování, změny Ph, změny obsahu kyslíku, rezonanční princip, zeta potenciál, pohyb a způsob proudění.
Voda ve Feng Shui
Význam pohybu vody si uvědomovali už staří Číňané, kteří jej obsáhli v učení Feng Shui. Feng Shui je jedním z osmi pilířů taoistického učení a jeho název by se dal přeložit jako „umění vody a větru“ (feng – vítr, shui – voda). Tyto dva pojmy neznamenají pouze označení dvou přírodních sil, jsou i hmatatelnými projevy životní energie. Vítr uvádí vodu do pohybu, vyvolává tak tření, díky němuž vzniká elektromagnetické pole. Toto elektromagnetické pole soustřeďuje kyslík a kosmickou energii a je příčinou toho, že kolem proudící vody je vždy více energie než u vody stojaté.
Feng Shui nás učí, jak být v harmonii se vším, co pochází z našeho prostředí a to, jak všechny tyto věci sladit s člověkem. Zabývá se i barvami v našem okolí. Už dávní čínští myslitelé vypozorovali, že barvy ovlivňují náladu a rozpoložení člověka. Věděli, že červená barva dodává energii, sílu a podporuje aktivitu. Všimli si toho, že modrá barva má uklidňující účinek. Zelená se na základě svého působení stala symbolem dostatku, růstu a rodiny. S rodinou je spojena i růžová barva symbolizující také lásku a sňatek. Důležitá je i optimisticky působící oranžová a žlutá, která stimuluje a dodává energii.
To, že barvy mají různou energii a odlišný vliv na okolí, o mnoho staletí později potvrdili i fyzikové. Došli k závěru, že jednotlivé barvy mají různou vlnovou délku. Okem neviditelné vlny se šíří do okolí a díky rezonančnímu principu se mohou šířit i ve vodě.
Tento poznatek využívám při léčbě – volbou lahve nebo sklenice vhodné barvy můžeme vodě dodat potřebné vlastnosti a léčba je pak výrazně efektivnější. Já sám obvykle piji vodu z červené lahve, protože tato voda obsahuje mnohem více energie, než kdybych ji pil ze sklenice jiné barvy.
Mezi velmi podstatné vlastnosti vody patří tzv. zeta potenciál, což je termín běžně užívaný v chemii koloidů. Zeta potenciál zajišťuje, aby malé minerální nebo organické částice v kapalině zůstaly oddělené. Ve fyzice jsme se učili, že částice se stejným nábojem se odpuzují a částice s opačným nábojem se přitahují. V ideálním systému, jakým je lidská krev, si přejeme, aby jednotlivé částice měly stejný náboj. Pokud ho mít nebudou, budou se shlukovat a vznikne formace mnoha částic, což nakonec může narušit fyziologické proudění krve. Stručně řečeno, čím vyšší je zeta potenciál, tím lépe se jednotlivé částice v kapalině udržují oddělené. Při zvýšení zeta potenciálu dochází ke změně chování erytrocytů, které zásadním způsobem ovlivňují kvalitu krve.
Touto problematikou se zabývá i Thomas Riddick, průkopník v chemii koloidů, který tvrdí, že zeta potenciál je základní přírodní zákon, bez něhož by život vůbec nemohl existovat. Vysoký zeta potenciál neboli negativní elektrický náboj částic vstupujících do krevního řečiště může přispět k tomu, že krevní částice buňky zůstanou oddělené. Pokud jsou krevní buňky oddělené, je celkový povrch buněčných membrán maximální a nastává tedy nejlepší situace pro okysličení a transport plynů i do všech ostatních elementů.
Nízký zeta potenciál může být příčinou řady zdravotních problémů. Při mikroskopickém vyšetření se často setkávám s „lepivou“ krví. Jedná se o krev, v níž červené krvinky nemají stejný náboj, shlukují se do větších útvarů a brání tak správné funkci krevního oběhu. Řešení bývá obvykle překvapivě snadné – stačí pít upravenou vodu.
Voda, kterou běžně pijeme, je označována jako zdravotně nezávadná. Ale znamená to, že je zdravá? Zdravotně nezávadnou je voda neobsahující patogenní mikroorganismy, dále by neměla obsahovat těžké kovy, ionty železa, mangan, dusičnany a dusitany, které se na řadě míst v důsledku intenzivní zemědělské výroby dostávají do půdy a dál do podzemních vod.
U pitné vody se sleduje i její barva, zápach, zakalení a Ph.
Právě Ph je třeba upravit, pokud chceme pít skutečně zdravou vodu. Běžně se k nám dostává voda s neutrálním Ph, které ale není pro lidský organismus optimální. V ideálním případě bychom měli pít zásaditou vodu s Ph 9,5.
Léčení vodou
Na základě úpravy vody jsem vyléčil řadu nemocných. Jedním z nich byl muž ve věku 37 let s diagnózou dny. Stěžoval si na typické bolesti kloubu palce u nohy, zjistil jsem vysokou hladinu kyseliny močové. Po použití vody s vysokým Ph bolest do 30 minut zmizela a už se neopakovala. Vodu pije stále, hladina kyseliny močové se vrátila do normálu.
Dalším příkladem může být 65letý muž, který trpěl fibrózou plic. Ve chvíli, kdy mne navštívil, byl ve velmi vážném stavu a trápila ho těžká dušnost. Úprava stravy a vydatné popíjení vody s vysokým oxidačně-redukčním potenciálem vedlo ke zvýšení zeta potenciálu a k rychlému okysličení tkání.
Za zmínku stojí i případ ženy ve věku 57 let, kterou trápily ledvinové kaménky potvrzené rentgenologickým vyšetřením a opakující se ledvinové koliky. Díky používání vody s vysokým oxidačně-redukčním potenciálem se jí kaménky samovolně rozpustily. Žena je v současnosti bez potíží, RTG přítomnost kaménků v ledvinách vyloučil.
Posledním případem, který bych chtěl popsat, je 97letá žena s diagnózou stařecké demence. Po pouhém týdnu, kdy pila vodu se změněnou strukturou, došlo k návratu paměti, zlepšila se orientace i spánek, vrátila se chuť k jídlu. Po dvou týdnech se výrazně zlepšila inkontinence moči. V současné době je žena orientována, v dobré náladě.
Ve tvářích nemocných, kterým doporučím pití upravené vody, často vídám nefalšovaný údiv. Vždyť koho by napadlo, že řešení může být tak prosté a stačí pít vodu s jinou strukturou, s jiným Ph. Opravdu už není třeba se dále trápit, není nutné podstupovat nepříjemné procedury? Stačí dělat jednu z těch nejběžnějších věcí? Skutečně stačí pít vodu?
Přestože toho o vodě víme už poměrně hodně, stále jsme neodhalili všechna její tajemství. Některá z nich nám zůstanou skrytá ještě velmi dlouho, ale kdybychom využili to, co o vodě víme už dnes, znamenalo by to naprostou revoluci ve zdravotnictví, ekologii a energetice. Ale ani jeden stát není schopen tak náhlé změny myšlení. My však žijeme v nejlepším možném světě, kde forma určuje obsah. Forma je naše vědomí, obsah je naše činnost. Záleží pouze na nás samotných, jak bude náš život vypadat.
MUDr. Pavel Nývlt, N.D.