Čtenářská sekce,  Meduňka

Meduňčiny praktické rady: Ošetření jizev v prevenci zdravotních potíží

Jizvy, míněno fyzické, jsou určitým způsobem nevratný proces. V konečné fázi je nelze zcela odstranit, ale můžeme správným ošetřením minimalizovat nejen jejich kosmetický dopad, ale i celkový vliv na zdraví člověka… Článek připravily MUDr. Zuzana Vančuříková, Mgr. Pavla Sakařová z 1. Školy tradiční čínské medicíny.

Jizva je důsledkem hojení kůže, podkoží a dalších struktur po narušení traumatem, operací, zánětlivým procesem atd. V tomto pohledu můžeme jako jizvy vnímat i pooperační a po zánětlivé srůsty uvnitř tělních dutin.
Po narušení tkání dochází v těle k hojení zraněných struktur ve třech základních fázích. První, zánětlivá fáze, je složitý proces za účasti krevních destiček, neutrofilních leukocytů a řady biochemických látek s cílem zastavit krvácení, zničit a eliminovat přítomné patogenní (škodlivé) mikroorganismy a odstranit přitom drobné cizorodé částečky, tedy ránu vyčistit.
Při druhé fázi, tzv. proliferační (proliferace= novotvorba), dochází k aktivaci a migraci leukocytů, monocytárních buněk, stimulaci fibroblastů (základní buňky vazivové tkáně), k uvolňování řady enzymů a dalších biologicky aktivních faktorů. Výsledkem této fáze je rekonstrukce tkání, vzniká tzv. granulační tkáň, tvořená vazivem a nově vytvořenými cévami (zvýšení prokrvení). Ve třetí fázi, která se nazývá remodelační, dojde ke stahování a zpevňování jizvy (jizva vyzrává 3-6 měsíců, někdy i déle, maximální pevnosti dosahuje po jednom roce). Při nekomplikovaném hojení kůže vznikne na povrchu patrná hladká, flexibilní (pružná), bledá a měkká jizva, která nenarušuje funkce těla a neomezuje pohyblivost. Pokud dochází k atypickému hojení, mohou vzniknout keloidní, hypertrofické a atrofické jizvy, jejichž charakteristika bude následovat.

Hojení jizev
Ovlivňuje jej řada faktorů. Patří mezi ně správné ošetření zranění, správná operační technika, ev. léčba vzniklých infekcí, rozsah, hloubka a typ poranění, kvalita pokožky a podkoží, což je ovlivněno řadou faktorů. Patří mezi ně genetické dispozice, věk, výživa pacienta, regenerační schopnost těla, dostatečná hydratace i psychický stav jedince. K faktorům, které zhoršují kvalitu hojení, patří infekce v místě zranění, místní alergická reakce, opětovné poškození místa tahem při pohybu, přítomnost cizích těles v ráně, léčba pacienta léčivy snižujícími imunitu, obezita, cukrovka, stavy, kdy je snížené prokrvení tkání (ischemie) atd.
Při netypickém, nesprávně probíhajícím hojení mohou z kosmetického z hlediska vznikat hypertrofické, keloidní, atrofické jizvy, z hlediska celkového stavu tzv. aktivní jizvy, které narušují fyziologii (správnou funkci) těla. Hypertrofické jizvy jsou tuhé, vyvýšené nad úroveň okolní pokožky, bývají zarudlé, ale kopírují hranice původního poranění. Často vznikají v místech, která jsou namáhaná pohybem např. v okolí kloubů nebo větším napětím kůže.  Důvodem je zvýšená produkce kolagenu (vaziva) a narušení průběhu remodelační fáze. Při správném ošetřování (někdy i spontánně) se časem pozvolna upravují (horizont 6-18 měsíců).
Keloidní jizvy jsou vyvýšené, často červeno-fialově zbarvené, a svým rozsahem překračují hranice původního poškození tkáně. Důvodem je nerovnováha v metabolismu pojivové tkáně, často podložená geneticky. Atrofické jizvy jsou pokleslé pod úroveň ostatní kůže, bývají výsledkem zánětlivých stavů, jako je akné či plané neštovice, kdy dojde k narušení správné produkce vazivové tkáně a tím i ke špatné obnově povrchu kůže.
Prevence vzniku těchto kosmeticky obtěžujících jizev je tedy správné ošetření úrazů a operační technika, léčba ev. infekcí, správná výživa a režimová opatření s vynecháním aktivit, které způsobují napětí v místech jizvení. K prevenci dále patří aplikace náplastí, gelů s obsahem silikonu (urychlení hojení a vyzrávání jizev), promazávání mastmi například s obsahem výtažků z cibule, zeleného čaje, měsíčku, jitrocele, aloe vera, s vitaminem E, s heparinem, alantoinem aj. Cca týden až dva po odstranění stehů se doporučuje začít provádět pravidelně tlakové masáže – 3x denně po dobu asi 10 minut opakovaně stlačovat jizvu proti její spodině do vyblednutí a následně povolit. Takto pracujeme po celé délce jizvy po dobu 1 až 2 měsíců, lze aplikovat i tlakové obvazy. Pokud připojíme podávání homeopatických preparátů, určitě neuděláme chybu. Arnica montana 9CH je lékem úrazů, zlepšuje vstřebávání krevních podlitin, snižuje bolestivost, má regenerační účinky, Staphysagria 9CH je lékem řezných ran (včetně císařského řezu, nástřihu hráze při porodu), kombinace Graphites 15CH a Thuya 15CH bývá užívána jako prevence vzniku keloidů, Pyrogenium 9 CH jako prevence zánětlivých komplikací.

Kryoterapie, akupunktura, byliny a další postupy
Z dalších terapeutických možností nabízí západní medicína několik více či méně účinných postupů. Z léčiv se užívá lokální i injekční aplikace kortikosteroidů, bývá však účinná jen částečně a může mít za následek změny pigmentace kůže a její atrofii i místní rozšíření žilek. Také se mohou využít i další farmaceutické přípravky jako interferon, bleomycin a botulotoxin.
K ovlivnění nefyziologických jizev se dále užívá kryoterapie (zmrazení patologické tkáně tekutým dusíkem), která má lepší výsledky než prostý chirurgický zákrok. Poměrně příznivé účinky má laserová terapie, která má na rozdíl od radioterapie minimální riziko vzniku nežádoucích účinků. U jizev po akné je často doporučen chemický peeling.
Z nestandardních postupů se vedle homeopatie užívá s velmi dobrým účinkem lokální akupunktura (opich okolí jizvy akupunkturními jehlami tzv. sluníčko) i celková. Celotělová akupunktura má za úkol harmonizovat oběh energie a krve, uvolnit stagnace a blokády vznikající i ve vzdálených částech těla. Tento postup může pozitivně ovlivnit hojení jizvy, bolesti a svědění, ale také ulevuje od bolesti, která s poraněním zdánlivě nesouvisí, i od jiných potíží, často řazených mezi psychosomatická onemocnění. V neposlední řadě jde také o emocionální nadstavbu. Alternativou akupunktury může být použití ladiček, tejpování jizvy (klasické i cross taping) či baňkování v jejím okolí. Zajímavou metodou je použití tzv. horké role, kdy se využívá velmi horkého mokrého ručníku stočeného do role k výraznému zahřátí a tím i prokrvení nejcitlivější části aktivní jizvy – metoda prof. Brüggera.
Pokud se rozhodneme podpořit hojení bylinnou léčbou, čínská medicína doporučuje byliny (zevně i vnitřně), které působí protizánětlivě a odstraňují jedovatosti, zastavují krvácení,ovlivňují bolesti, napravují tok čchi a krve, podporují jizvení ran (huanglian, bingbian, dahuaangjing, xuanmingfen, qingdai, tianqi.).
Čím dříve se rozhodneme pro systematickou péči o jizvu, tím lépe. Hodnocení úspěchu ošetření je dobré provést po třech měsících péče a dále jizvu sledovat. Jednak je důležité zhodnotit stav vlastní jizvy a také aktivitu jizvy, která se může projevovat i na vzdálených místech na těle. Poté je dobré stanovit ev. další individuální plán postupu. Důležité a zásadní pro pacienty je, že se značným terapeutickým efektem lze ošetřovat i velmi staré jizvy.

Koupit Meduňku