K zamyšlení: Bolest v zádech – chybný postoj k životu
Bolí vás záda? Bolesti v zádech patří v současné době k nejčastějším příčinám návštěvy lékařské ordinace. Fyzioterapeut Mgr. Pavel Kloud připravil pro Meduňku článek, v němž nabízí poněkud jiný pohled na tyto bolesti a potíže…
Náš vnitřní postoj k životu má přímou souvislost jak s tělesným zdravím, tak i s duševní vitalitou. Je načase, abychom pochopili, že bolesti v zádech mají svou příčinu ani ne tak v těle jako spíš na duchu a na duši. Jsou to naše myšlenky a pocity, které nemoc buď vyvolají, nebo naopak mají šanci nás uzdravit. To také znamená, že cokoliv, na co s jistotou víry myslíme, se nějakým způsobem musí projevit. Postoj k životu, pro který je příznačný strach, lhostejnost, negativismus nebo nerozhodnost, má za následek stres, špatné zdraví a zhoršení duševních schopností.
Bolesti v zádech bývají tím nejběžnějším varováním těla. Projevují se tehdy, když v našem pohledu na život převažuje negativní duševní postoj. V naší době trápí stres stále větší počet lidí. Fyziologická reakce na stres má biochemickou povahu a projevuje se v každé buňce. Věřím, že psychosomatické jsou všechny nemoci. Také při jakékoli běžné nehodě je ve hře psychika, třebaže určitě ne v takové míře jako při chorobách srdce, krevního oběhu či žaludku. Stále se musíme přizpůsobovat různým změnám v zaměstnání, v partnerském vztahu nebo ve společném životě. Když se to nepodaří, záda bývají první, která se ozvou bolestí, a je celkem jedno, v jaké je to části páteře. Z mých zkušeností vyplývá, že příčin bolestí v zádech, které lze pochopit na základě mechanistické koncepce školské medicíny, je asi jen 10 %. Podle některých výzkumů jsou k bolestem v zádech zvláště náchylní uzavření jedinci, kteří nedávají najevo své pocity. Jiné výzkumy uvádějí, že riziko bolestí v zádech se prudce zvyšuje, pokud je člověk silně nespokojen v zaměstnání, je terčem zlomyslností, šikany apod. K zjištění těchto příčin rozhodně nejsou potřeba drahá vyšetření.
Přetrvávající bolesti zad
Uzdravení je možné, pokud se opět naučíme vnímat své tělo, naslouchat mu a důvěřovat mu. Mnoho lidí nechce přebírat odpovědnost za své zdraví (stejně jako některé farmaceutické firmy za své výrobky) a jsou nadměrně závislí na vnějších autoritách. Určitě je dobré poradit se s lékaři nebo jinými školenými odborníky, když potřebujeme lékařskou pomoc, ale musí tady existovat rovnováha mezi cizí pomocí na jedné straně a sebevědomím a sebedůvěrou na straně druhé. Zdravotníky bychom měli považovat za průvodce, kteří nám pomáhají na naší cestě za zdravím. Většina civilizovaných lidí se však nenaučila vážit si svého těla, mít ho ráda a pečovat o ně. Jejich těla nedostatek této lásky a péče zrcadlí. Rozvíjení láskyplného a starostlivého vztahu k tělu vyžaduje čas a trpělivost.
Když se cítíme dobře a naplněni, je velice pravděpodobné, že jsme i fyzicky zdraví, přitažliví a plni života. Emocionální traumata, konflikty a blokády se vždy projevují tělesně. Jaký máme základní pocit identity a sebehodnoty, takový signál předáváme svému tělu. Cesta ke zdravému a hezkému tělu začíná už tím, že se člověk řídí přirozeným tokem energie, tedy vlastním tělesným rytmem. Znamená to spát, jíst, oddechnout si a pohybovat se tehdy, když si to tělo žádá. Naučit se mu důvěřovat. Sebeláska (nemyslím tím egocentrismus) je perfektní strava pro dokonalé tělo.
Odhalením a pojmenováním skrytých emocí se obvykle dostaví úleva. Když mne poprvé začala bolet záda, také jsem zpanikařil, navštívil různé specialisty a bylo mi diagnostikováno několik vážných chorob. Zakázali mi běhat a doporučili medikaci. Naštěstí mám kamaráda ortopeda (dnes je to slavný profesor), se kterým jsem začal intenzivně běhat, a po rozvodu mne záda přestala bolet úplně. Po vystudování VŠ léčebné rehabilitace jsem začal pracovat v oboru, ale výsledky byly neuspokojivé. Techniky RHB byly většinou neúčinné, protože nebyly zaměřeny na hledání příčiny, ale na okamžitou úlevu. Osobně mi při terapii pomáhá technika Dynamind, kterou jsem se učil na Havaji přímo od jejího autora Serge Kahili Kinga (popsána v jeho knize „Vyléčení pro miliony“, která u nás vyšla v českém překladu). Řeší totiž současně problémy duchovní, duševní i fyzické. Účinná je také práce se sedmi principy, pozitivní filozofie Huna (popsána v knihách od stejného autora „Huna“ a Městský šaman“), či technika Ho´oponopono. O této poslední technice u nás vyšlo dokonce několik knih.
Vyhřezlá ploténka? Vyčkat, ne hned operovat
Snad v žádném jiném oboru medicíny neexistují tak velké rozdíly mezi lékařským nálezem a tím, jak se člověk cítí, jako při bolestech zad. Konkrétně to znamená, že rentgenové snímky, vyšetření na CT a magnetické rezonanci odhalují u většiny lidí silné opotřebení, což ale nevypovídá nic o tom, jaké mají se zády potíže. Člověk ale chce vědět, proč má bolesti. Nějaké opotřebení najde lékař vždycky – pak má svoji diagnózu a pacient svoje vysvětlení. Nějaké zdůvodnění bolestí zad se najde koneckonců u každého.
„Moc pracuji, stále sedím, musím se často ohýbat, necvičím, jezdím všude autem…“ Následuje doporučení, aby se dotyčný šetřil, bral na sebe ohledy, ležel s neschopenkou, bral léky a je mu nabídnuta operace, což často vede k pasivitě a ztrátě motivace se plně uzdravit. Lidé se stávají pacienty v koloběhu nekonečného léčení. Takové chování vede k ochabnutí svalstva a k nedostatečnému zatěžování kostí. Platí ovšem, že kdo je aktivní, spokojený a činorodý, má z pohledu statistiky pevnější kosti a silnější svaly než člověk depresivní a málo aktivní. Připomínám pacientům přísloví „Veselá mysl – půl zdraví“.
Neblahý je také vliv stresu na centrální nervovou soustavu, která zodpovídá za řízení motoriky a svalového napětí. Je prokázáno, že právě stres a negativní emoce hrají při vzniku funkčních poruch pohybového systému hlavní roli. Bolest zad se často stává jakousi podvědomou únikovou cestou před problémy. Dalším záporné znaménko patří nevhodné stravě. Ta má vliv nejen na pohybový aparát, ale zároveň se projevuje sníženou imunitou, chronickou zácpou, průjmem či nadýmáním na základě kvasných procesů ve střevech. Důsledky nadměrného požívání uzenin, živočišných bílkovin, černé kávy a alkoholu se projevují téměř nečekaně migrénami, depresivní náladou, únavou, vyrážkami apod. Vyčištěním trávicího traktu lze celkový stav podstatně zlepšit. O této zdánlivě jednoduché proceduře je však dobré se vždy poradit s odborníkem.
Bolest v zádech je většinou doprovázena sníženou pohyblivostí ve funkčním segmentu páteře či kloubu. Blokády lehčího rázu si můžeme sami napravit pohybem nebo cvičením. Při blokádách těžšího stupně se vzápětí dostavují reflexní změny a napravení již vyžaduje odborný přístup. Příčin blokád je ovšem mnoho a často působí ve spojení s onemocněním vnitřních orgánů. Každá blokáda v pohybovém segmentu páteře je také provázena reflexními změnami v jeho okolí. Reflexně se změny objevují na kůži, v podkoží, svalech, fasciích (obalech svalů) a také je můžeme najít na chodidlech, kde je lze zmírnit tlakovou masáží. Ve své praxi také pracuji na mikrosystému plosky nohy tam, kam se postižené místo promítá. Ve svalech se blokády projevují zvýšeným napětím (spasmem), což je změna značně omezující pohyb.
Tělo totiž svého majitele chrání před dalším poškozením právě omezením pohybu v kloubu.
Lehčí blokády se většinou brzy upraví, zejména u mladých lidí, a mohou se projevit pouze krátce trvající lehčí bolestí. Pokud jde ale o výrazně bolestivé chronické stavy, je vždy vhodné vyhledat odborníka, který pomůže najít a pojmenovat příčinu bolesti a také doporučí vhodnou terapii.
Diagnostika a terapie
Důkladnou diagnostiku vždy začínám vyšetřením aktivního a pasivního pohybu, případně pohybu proti odporu. Posoudím postavení dolních končetin, pánve a páteře, a k tomu používám plantoskop, který také ukáže nestejnou délku obou dolních končetin, případně ploché nohy, vybočené kotníky a další poruchy. Palpací dále zkontroluji postavení pánve a případně si pomáhám laserovým paprskem v horizontální i vertikální rovině.
Vyšetření pomůže určit léčebný postup. Účinné jsou různé léčebné masáže, postizometrická relaxace a měkké mobilizační techniky. Jak to vypadá v praxi? Nejprve bolavá místa zad prohřeji tlakovou masáží pomocí baňky, v níž je vytvořen podtlak. Po intenzivním prokrvení masírované tkáně snadněji najdu nejen místa citlivější na tlak, ale i „zatvrdliny“, o nichž pacient často ani neví. Rozliším je od svalových křečí a tlakem prstů na jednotlivé body je rozmasíruji. Využívám také měkké mobilizační techniky a myslím přitom na všechny souvislosti, které vnikají mezi manifestací bolesti prostřednictvím svalového spasmu a ostatními orgány. Tlakovým ovlivněním akupresurních bodů (a tím i energie, která proudí po drahách – meridiánech) upravím vztah mezi těmito body a vnitřními orgány.
Mezi příjemné procedury, jež jsou v poslední dobou také stále více žádané, patří havajská masáž lomi lomi, kterou působím na energetické dráhy a současně tlakem ovlivňuji akupresurní body podle páteře. Na takto připravených a důkladně masáží uvolněných zádech aplikuji mobilizační techniky páteře a další výkony myoskeletární medicíny. Ani zmíněné metody nejsou však úspěšné u vracejících se chronických bolestí, protože v těchto případech je důležité, aby k dlouhodobému efektu léčby svou aktivitou přispěl i pacient. Rozhodující význam pro prevenci a léčbu bolestí zad má totiž především ozdravění životního stylu. Ostatně proto také připravuji speciální pohybové programy, které mají nenahraditelné místo při léčbě a prevenci bolestí zad.
Jak jsem již zmínil, s napětím svalů a celkovým držením těla souvisí také naše psychika. Neúspěch vede k povolení hlavy do předklonu, což vyvolá typické přetížení některých svalových skupin a následnou bolest hlavy, šíje, ramen či zad.
Při léčení bolestí v zádech se také vždy po celkové prohlídce a diagnóze zaměřuji na stav břicha. To je obvykle lehce předsazené s narušenou rovnováhou zad. Na pohmat je stažené a bolestivé. Tak jako někteří lidé jsou už na první pohled „kyselí“ (překyselení), vypadá podobně i jejich břicho. Kyselost ochromuje hybnost páteřních i ostatních kloubů, způsobuje chronický zánět střevní sliznice a snižuje pružnost svalů. Užívání a zvyšování dávek protizánětlivých léků má škodlivé následky na zažívací ústrojí a způsobuje překyselení. Řešením je úprava stravy se zaměřením na vyrovnání acidobazické rovnováhy, cvičení, rekreační sport vhodně přizpůsobený zdravotnímu stavu a masáže břicha. Proto je součástí programu vždy i výuka automasáží.
Přivítání nového dne
Příprava na pracovní den by měla začít již ráno pomalými protahovacími cviky. Ideální je začínat jedinečnou sestavou cviků nazývanou Pět Tibeťanů, která je u nás velmi populární. Cviky nejen protahují svaly a energetické dráhy, ale také posilují nejdůležitější svalovou partii těla, jíž je svalový korzet páteře. Protahovací cviky by se však měly provádět zpočátku velmi pomalu s dodržením zásad klasického strečinku.
Vyučuji nejen tuto sestavu, ale také řadu protahovacích cviků Makoho, které může provádět každý sám s cílem stimulovat přirozené obranné systémy těla, a také mnoho dalších cviků na posílení a protažení celého těla. Mým hlavním cílem je poskytnout každému možnost být aktivní a ukázat mu nejoptimálnější cestu ke zdraví.
Systematické provádění těchto cviků uzdravuje tělo a člověk pak nemusí polykat pilulky, nebo zažívat bolest a nepohodlí. Základním cílem cvičebních sestav je uvést do souladu mysl a tělo a také odstranit osvojené zlozvyky v držení těla, jako jsou kulatá záda, shrbená ramena, nedbalé držení těla nebo přehnané napřimování. Dokonalá koordinace pohybů, kterou si lze postupně osvojit, vede k správnému držení těla za použití minimální svalové námahy.
Skryté poselství
Zjistil jsem, že mnohé poruchy tělesných i duševních funkcí a problémy s celkovou výkonností jsou způsobeny nepříznivým dlouhodobým zásahem do svalové koordinace. Naše mysl je schopna se tělesným disproporcím přizpůsobit a chátrat společně s nimi. Také myšlenky, pocity a psychický postoj k životu je nutné dát do vztahu s příčinami funkčních poruch, protože cokoli duševního, fyzického nebo duchovního se přímo promítá do svalového napětí. Není možné třídit problémy na psychické (a říci, že ty patří psychologovi) a somatické přidělit fyzioterapeutovi, ortopedovi, či internistovi.
Pokud tedy chci léčit nejen konkrétní příznaky okamžitých potíží, musím pacientovi také vysvětlit, jak vědomě odstranit škodlivé návyky, které jeho potíže způsobily. Součástí každé léčby je – jak už bylo řečeno – cvičení zaměřené na uvolňování a posilování svalů, nácvik ležení, sezení a držení těla, výuka dýchání a odstranění škodlivých návyků z běžných každodenních činností. Nejdůležitější je však přesvědčit klienta o tom, že pokud nebude z hloubi duše ochoten se uzsdravit, nemůže ho vyléčit ani sebelepší terapeut. Bolest v zádech je poselství našeho těla, že něco děláme špatně, zrcadlí nedostatek lásky a péče o tělo i duši. Pokud se ale naučíme své tělo vnímat, naslouchat mu a důvěřovat, jsme na nejlepší cestě k pevnému zdraví.