Čtenářská sekce,  Meduňka,  Rady a tipy,  Zdraví

Zdraví podle kalendáře: Červen a tenké střevo

Právě začal nový měsíc, a tak nabízíme užitečné informace a rady, jak o své zdraví pečovat právě v tomto čase. Článek připravila refelexní terapeutka Ing. Hana Fedora Smejtková.

Červen i následující červenec se už svými názvy hlásí k přetrvávajícímu prvku ohně, charakterizovanému teplem, rozpínavou energií a červenou barvou. Párovým orgánem srdce, o kterém jsme psali v květnu, je tenké střevo, vládnoucí červnu. Můžeme ho považovat za hlavní orgán trávení a vstupní bránu pro živiny. Částečně rozmělněná potrava přichází ze žaludku přes dvanácterník, širší část tenkého střeva. Zde je dále trávena za pomoci enzymů ze slinivky a žluči ze žlučníku a přeměňuje se na výživnou esenci pro organismus a odpad, který pokračuje dál do tlustého střeva.

Potíže a dysfunkceHlavní problémy se vyskytují v oblasti zažívání a jeho důsledků. Vedle bolestí břicha, průjmu, nadýmání a potravinových alergií sem patří i ploché nohy nebo plísně na nehtech či mezi prsty nohou, ale také bolesti bederní páteře a svalové křeče.

Reflexní terapie
Reflexní plošky tenkého střeva najdeme na chodidlech i nártech – viz nákres na obrázku. Protože na chodidlech je často tvrdší kůže v prostoru paty, působíme raději na odpovídající plošky na nártech. Masáž může probíhat všemi směry. Miminka při bolestech bříška stačí jemně hladit po nártech nohou a úleva se dostaví. Masírovat nebo hladit můžete i celé břicho u jedinců všeho věku – pravotočivě po směru tlustého střeva.

Psychosomatické souvislosti
Tenké střevo má za úkol oddělovat čisté od nečistého, z psychosomatického hlediska to znamená zaujímat stanovisko a rozlišovat, co ANO a co NE. Celá trávicí trubice je obklopena hladkým svalstvem, které nereaguje na naši vůli, ale je řízeno podvědomými reakcemi. Proto patří dnes velmi rozšířený stres k nejhorším vlivům na tenké střevo, potažmo na celé trávení. Další problémy s tenkým střevem a dvanáctníkem jsou spojeny s nadměrnou kritičností a je jedno, zda jste kritičtí k sobě nebo ke svému okolí.

Přírodní léčba a další doporučení
Rozhodně se doporučuje výrazně upravit životosprávu a zařadit lehce vstřebatelnou a správně kombinovanou stravu pro posílení tenkého střeva, např. čerstvou listovou zeleninu, kysané mléčné produkty nebo dušenou zeleninu a vařené ovoce. Lepšímu trávení pomohou i čerstvé natě a bylinky jako petrželka, pažitka, bazalka, oregano, rozmarýn, saturejka, máta, tymián, šalvěj. Vedle běžných prebiotik můžeme využít hořké byliny, jako je čekanka nebo puškvorec. V bylinné léčbě se osvědčují i kopretina řimbaba, smetánka lékařská, benedikt, heřmánek a sedmikráska. A samozřejmě nejdůležitější je klid v duši a radost v srdci.

                                                                             

Koupit Meduňku