Obsah čísla 7/2024
které se zaměřuje na naše oči. Co jim prospívá a co škodí.
Při procházení jednotlivých článků tohoto tématu jsem si uvědomila, že jsem dělala skoro všechno tak, abych očím škodila, aby mě z toho bolela hlava a vůbec, abych na tom byla hůř, než jsem.
Pokud bych měla vyjmenovat svoje „oční prohřešky”, asi by ani nestačil prostor věnovaný tomuto úvodníku. Dospěla jsem tak daleko, že jsem se dívala na televizi, kde běžel napínavý nebo romantický film, a přitom jsem brouzdala po internetu, odpovídala na emaily, děsila se z článků na zpravodajských servrech, až mi srdce bilo jako o závod, a přitom se na televizní obrazovce lidé radovali ze života, z maličkostí, a film dokonce optimisticky i končil. Vyděšeně jsem seděla v křesle a do toho zazvonil telefon a kamarádka potřebovala pomoc, a to nejlépe hned. Nedivím se, že jsem nejen špatně viděla, ale ještě jsem byla přehlcena množstvím informací a podnětů, byla jsem z toho podrážděná, zrychlil se mi tep a dýchání, a o únavě a vyčerpání ani nemluvím.
Nějak jsem pozapomněla, že varovné signály, jako je zhoršení zraku, ztráta trpělivosti, nesoustředěnost, emoční odpojenost, nezúčastněnost, nikam se vám nechce, absence společenského života a další, jsou příznakem úzkosti, stresu a vyhoření.
Tak to tedy ne, mám problém. A napsala jsem si několik zásad duševní hygieny: kvalitní a pravidelný spánek, pohyb, můj volný čas je jen můj, scházet se s lidmi kteří mi vyhovují, dobré a zdravé jídlo a dávat si pozor na myšlenky, které se honí hlavou, vypouštět nebo prostě nepřijímat určité informace. A co je důležité, naučit se slovíčko ne.
Bylo a je to těžké. Ještě mi schází hlavně ten pohyb, ale lépe vidím, spím, čtu papírové knížky, na internet jsem si vyhradila hodinu denně, veselím se s přáteli a dělám věci tak, abych se za sebe nemusela moc stydět. Někdy se to naruší těžkou životní situací, ale věřte mi, že dobrá kniha a naše – vaše Meduňka vás i vaše blízké obohatí, pomůže, pohladí a potěší, na těle i na duši.
Přeji vám krásné léto s časopisem Meduňka a knihami z našeho eshopu: obchodmedunka.cz!
Květa Vtípilová
Z obsahu
Rozhovor s Tatianou Micič 6
Mgr. Věra Keilová
TÉMA: Co očím prospívá a škodí
Játra – orgán, který chrání
náš zrak 10
Charlotte Matysková
Zrak a počítač
aneb Chvála mrkání 12
Ing. Yvona Švecová
Pohlédněte do oka zrakem
tradiční čínské medicíny 14
Eva Zimmelová
Oko do duše okno 17
Iva Lhotská
Tma a náš zrak 22
MUDr. Monika Sičová
Kuna aneb Babí hněv 25
Václav Větvička
Zdravý mikrobiom
a naše imunita 28
Mgr. Věra Keilová
Přirozená ochrana pro
pokožku v létě 30
Pavla Skolil
Bylinka měsíce července:
Borůvka obecná 32
Bc. Martin Kolár
O hormonech: glukagon
a glukagon like peptid 1 34
MUDr. Ludmila Eleková
Léčivé a magické slovanské věnce 38
Judita Peschlová
Lněné semínko 40
Ing. Markéta R. Vopičková, Ph.D.
Znám křišťálovou studánku 42
Ing. Hana Fedora Smejtková
Seed cycling – přirozená cesta
k hormonální rovnováze 45
Tetiana Kovaříková
Astrokukátko 46
Ing. Zdeněk Bohuslav