Domácí pomoc při onemocněních žlučníku
Trápí vás žlučník, nebo jste to trochu „přehnali“ při grilování či jiných letních kulinářských radovánkách? Naštětsí existují účinné bylinky, které dovedou účinně pomoci… Radí nám naše spolupracovnice Ing. Markéta Růžena Vopičková, Ph. D.
Mezi časté potíže žlučníku patří žlučníková kolika, žlučníkové kameny, zánět žlučníku, zánět žlučníkových cest aj. Akutní stavy onemocnění žlučníku jsou velmi bolestivé, to vám potvrdí každý „žlučníkář“. Ošetřující lékař by měl stanovit diagnózu a v návaznosti na ni vhodnou léčbu. Při onemocnění žlučníku a jater je třeba změnit celkovou životosprávu, přizpůsobit jídelníček a pitný režim, vyhnout se alkoholu, zajistit dostatek vhodného a pravidelného pohybu i kvalitního spánku. Důležitá je i psychická pohoda, relaxace a hlavně omezení stresu, který může být spouštěčem právě akutních stavů. Příroda poskytuje mnoho bylin, které pozitivně ovlivňují činnost žlučníku.
Bylinky, které blahodárně působí na žlučník, jsou především smetánka lékařská, pelyněk pravý, heřmánek pravý, máta peprná, meduňka lékařská, čekanka lékařská a z méně dalších bylinek je to třeba přeslička rolní, vlaštovičník větší, třezalka tečkovaná i kozlík lékařský. Je to různorodá směs bylin, „hořké“ byliny jako je pelyněk, čekanka, vlaštovičník nebo smetánka působí především svými hořčinami, které v terapeutických látkách mají za úkol povzbudit vylučování trávicích šťáv. Na druhou stranu heřmánek, měsíček, meduňka působí celkovou regeneraci tkání, a tak navrací organismus do klidového stavu.
Základem je čaj
Čajových směsí na žlučník je nespočet, každá se trochu liší, každá má trochu jiný účinek. Základem žlučníkových směsí je nejčastěji pelyněk, smetánka, heřmánek, doplněný mátou nebo meduňkou. Můj vyzkoušený recept na žlučníkový čaj:
Smíchejte v poměru jemně drcený kořen smetánky 10g, pelyněk 20g, kořen čekanky 10g, list smetánky 15 g, máta 20 g, květ heřmánku 20g a uzavřete ve vhodné dóze. Pijte 2-3 x denně čerstvý čaj z 1 lžíce směsi a 250 ml vody. Mátu můžete nahradit meduňkou.
Tinktura z vlaštovičníku
Vlaštovičník je úporný plevel, který zahradníci neradi vidí, ale na žlučník je to skvělý pomocník. Těsně před vykvetením žlutými květy je nejvhodnější doba ke sběru natě, bývá to začátkem května. Při sběru buďte opatrní, sytě oranžový latex (mléko) může být pro citlivé osoby dráždivé, ale v každém případě jde špatně z pokožky umýt. Vlaštovičník je možné sušit a dále používat jako čaj, ale i po usušení je náchylný k plesnivění, a proto je lépe ho zpracovat na vlaštovičníkovou tinkturu. Čerstvou nať z vlaštovičníku nakrájejte, nasypte láhve asi do poloviny výšky, zalijte nejlépe 80 % lihem až k hrdlu láhve. Nechte asi 14 dnů stát na slunci nebo teplém místě, 2x denně protřepejte. Po 14 dnech tinkturu přefiltrujte. Užívejte 5-10 kapek denně na lačno.
Teplý obklad
Při žlučníkové kolice si udělejte obklad: 2 hrsti přesličky rolní dejte do sítka, a to položte pod pokličku na hrnec s vroucí vodou, nechte přesličku napařit přibližně 5 minut. Napařenou přesličku dejte do plátýnka, nechte minutku zchladnout a obklad přiložte na oblast žlučníku. Zakryjte dekou a odpočívejte. Obklad nechte asi půl hodiny působit a obklad odstraňte. Proces můžete opakovat. Preferujete-li suché teplo tak jak obklad můžete také použít nahřátý polštářek s pohankovými slupkami nebo třeba třešňovými peckami.