Čtenářská sekce,  Meduňka

Zdraví podle kalendáře: srpen

Co pro naše zdraví znamená srpen a na co bychom si měli dát v tomto měsíci pozor? Článek připravila Ing. Hana Fedora Smejtková.

Srpen – termoregulace
Srpen stále patří k elementu Ohně, ale už se postupně objevuje i prvek Země. Proto červená barva Ohně postupně přechází do klidnějších zemitých odstínů oranžové a žluté. Měsíc srpen vládne termoregulaci aneb tzv. trojitému ohřívači. Tři ohřívače představují zdroje energie v dolní (energie ledvin), střední (energie trávení) a horní (energie dýchání) části organismu, proto ovlivňují řadu orgánů. Podle charakteru rozlišujeme termoregulaci nervovou a hormonální. Většinou začátkem měsíce bývá lidem ještě horko, ale v druhé půlce už začínají pociťovat chlad.

Potíže a dysfunkce
Přestože trojitý ohřívač není hmotným orgánem, narušený tok energie v jeho meridiánu působí řadu potíží, jako je kašel, dušnost, zažívací problémy, otoky, nadýmání, průjmy či zácpy, potíže s močením aj. Problémy s termoregulací poznáme celkem snadno, buď se potíme a přehříváme, nebo naopak máme husí kůži a s pocitem chladu vyhledáváme vše, co nás zahřeje. Na to, že se necítíme dobře a nejsme ve své kůži, mají vliv vnitřní (stav organismu: přebytek či nedostatek) i vnější faktory (teplota prostředí, aktivity).

Reflexní terapie
Termoregulaci můžeme ovlivnit působením na reflexní plošky jater, ledvin, lymfatického i hormonálního systému. Vybrala jsem štítnou žlázu, jejíž reflexní plošku promačkáváme na hlavních kloubech palců a přítlak směřujeme do středu pomyslné koule.

Psychosomatické souvislosti
Výkyvy tělesné teploty často souvisejí i s duševním stavem. Pocit chladu může být umocněn samotou, pasivitou a nedostatkem radosti či lásky. Pocení a horkost v těle jsou zase důsledky nakumulovaných emocí hněvu, nespokojenosti a zlosti. V prvním případě se doporučuje přidat na aktivitách, způsobujících pozitivní emoce, v druhém případě je naopak vhodné zklidnění a „vypuštění páry“.

Přírodní léčba a další doporučení
Správné termoregulaci našeho těla vyjdeme vstříc správným životním stylem, ochlazující stravou v horku a naopak zahřívající stravou v chladnu. Můžeme ji podpořit i celoročním saunováním a otužováním. Energetický systém těla a průchodnost tří ohřívačů je optimálně harmonizováno cvičením čchi kung, dechovými  terapiemi a meditací. Prospěšné jsou i jemné pravotočivé lymfatické masáže končetin. Provázanost se žlázami s vnitřní sekrecí nabádá k eliminaci stresu a nepohody a naopak k dostatečné produkci hormonů štěstí.
Bylinnou léčbu volíme podle problematických orgánů, rozhodně neuškodí čaje a tinktury na podporu jater a lymfatického systému (smetanka, ostropestřec, svízel syřišťový aj.).

                                                                Ing. Hana Fedora Smejtková

Koupit Meduňku