Meduňka

Čas cuket…

Jak se vám letos daří pěstovat cukety? Máte jich na rozdávání, nebo naopak pečlivě opatrujete každý kousek této nenápadné zeleniny? V každém případě je cuketa nenápadný poklad a zelenina s mnohostranným užitím… (Píše o tom Simona Procházková ve své prakticky zaměřené knížce Buďme zdraví na jaře i v létě…)

Cuketa
Cukety obsahují řadu vitaminů, cenných minerálních látek a větší množství draslíku. Jsou bohaté na vlákninu, vodu, mají nízkoenergetickou hodnotu a podporují trávení.  Tato zelenina má jemnou poživatelnou slupku, v níž je také nejvíce živin – především karoteny a hořčík. Cukety rovněž ovlivňují vylučování vody z těla, pomáhají tělu zbavovat se kyselin, spolupůsobí při hubnutí, zvyšují peristaltiku střev, a tím odstraňují jejich ochablost a zácpu.

Cuketa regeneruje střeva
Cuketa obsahuje slizy, které působí hojivě na střevní stěny. Lidé, kteří mají problémy se střevy, by měli tuto zeleninu konzumovat ve velkém množství. Právě střevní sliznice jsou přední a nejdůležitější obrannou imunitní hrází před lidskými nemocemi, a tím významnými garanty našeho zdraví.

Cuketový koktejl – balzám na střeva
3 dl šťávy z cukety * 1 dl šťávy z mrkve * ½ šálku jemně mletých ovesných vloček
Postup: Ovesné vločky přelijeme 1 dl vroucí vody a necháme je 15 minut odležet. Pak je smícháme s ostatními přísadami a pečlivě rozmixujeme. Tento nápoj bychom měli popíjet  7 dnů.

Plátky cukety zmírní otoky očí
Jestliže trpíme na otoky kolem očí, plátky cukety přiložené na otoky nás po chvilce tohoto problému zbaví.

Cuketová šťáva zklidní kožní neduhy
Čerstvě vylisovaná šťáva z cukety je úžasně hojivým prostředkem na ekzémy, lupénku, kopřivku či akné. Stačí ji 1× denně nanést na postižená a nechat zaschnout. Pak kůži namažeme mandlovým olejem.


Cuketa v kuchyni
Cukety mohou tvořit součást celé řady pokrmů. Můžeme je dusit, smažit, přidávat do polévek nebo jako přílohu k masu. Výborné jsou i zapečené nebo plněné. Vhodné jsou také pro přípravu salátů. Z nahrubo nastrouhané cukety můžeme připravit skvělé zelí, bramboráky, dále ji můžeme přidat do sekané, karbanátek nebo dokonce do těsta na koláče či buchty.

Cuketový salát
500 g malých cuket * 2 lžíce panenského olivového oleje * 1 lžíce citronové šťávy nebo balzamikového octa * mořskou sůl * ovocný cukr nebo agávový sirup
Postup: Cukety nakrájíme na jemná kolečka a orestujeme na olivovém oleji. Poté je  přesypeme do mísy, osolíme, polijeme citronovou šťávou a dle chuti dosladíme. Cuketový salát podáváme jako přílohu k hlavnímu jídlu nebo jej jíme jen tak samotný. Můžeme do něj přimíchat i jiné druhy zeleniny.

Grilované cuketky
1,2 kg mladých cuket * 6 lžic olivového oleje * 5 stroužků česneku * 2 lžičky agávového sirupu (můžeme použít i javorový nebo tekutý med) * ½ lžičky červené papriky * mořskou sůl * 1 lžičku bazalkového pesta
Postup: Cukety podélně rozkrojíme. V misce promícháme olej, sirup, sůl, rozmačkaný česnek, papriku a pesto. Připravenou marinádou pokapeme cukety a vše necháme zakryté asi 12 hodin odpočívat v ledničce. Po uplynutí této doby plátky cukety rozložíme na plech potažený pečicím papírem a vložíme do vyhřáté trouby, zapnuté na gril, a grilujeme po dobu 7–10 minut. Podáváme se zeleninovým salátem.

Cuketová směs s tofu
500 g cukety * 250 g uzeného tofu * 1 malá cibule * 2 lžíce nasekaného pórku * 1 červená a 1 žlutá paprika * 1 mrkev * 2 lžíce olivového oleje * mořská sůl * 1 stroužek česneku * 1 lžička bazalkového pesta
Postup: Zeleninu orestujeme na olivovém oleji, přidáme rozmačkaný česnek, tofu, dle chuti dosolíme a nakonec ještě přimícháme pesto. Směs podáváme s chlebem.

Koupit Meduňku