Čtenářská sekce,  Meduňka

Zdraví podle kalendáře – říjen

Jaké možnosti péče o zdraví a jaká rizika s sebou přináší měsíc říjen? Radí nám Hana Fedora Smejtková.

V měsíci říjnu pokračuje ve své vládě prvek Země a do popředí se dostává žaludek, jeden z hlavních orgánů našeho trávení. Po rozmělnění v ústech pokračuje potrava právě do tohoto vaku, kde probíhá její mechanický a chemický rozklad za pomoci kyselých žaludečních šťáv. 

Potíže a dysfunkce
Celá naše trávicí soustava je obklopena hladkým svalstvem, které nereaguje na naši vůli, ale je řízeno podvědomím. Proto také žaludek často reaguje na stres nevolností a nechutenstvím, nebo naopak potřebou přejídat se. Při nedomykavosti chlopně mezi jícnem a žaludkem se někdy žaludeční kyseliny vracejí do jícnu a způsobují nepříjemné pálení žáhy nebo reflux. Nebezpečná bakterie Helicobakter pylori a užívání některých léků mohou zase způsobit žaludeční vředy. Obecně je to životní styl, který se podepisuje na bolestech i případných zánětech žaludku.

Reflexní terapie
Protože je žaludek uprostřed těla, máme jeho reflexní plošky na obou nohách. Na levé noze je vstup do žaludku, na pravé zase výstup. Masírujeme vždy nejprve levou, pak pravou nohu odshora dolů (logicky po směru toku materiálu). Opačným postupem bychom mohli způsobit nevolnost. Doporučuje se masírovat i další související plošky trávicího systému. U jedinců, trpících refluxem a častým říháním, se můžeme zaměřit na levé noze na důkladné promačkání vstupu do žaludku, tzv. cardie, úleva se dostaví. Při nevolnosti pouze jemně hladíme odshora dolů na obou nohách.

Psychosomatické souvislosti
Psychosomatické souvislosti u žaludku si odvodíme od zavedených frází: „Je mi z toho špatně“, „Leží mi to v žaludku“, „Chce se mi z toho zvracet“, „Nemohu to strávit“, apod. Pokud opravdu nechcete poslat stravu zase zpět vchodem, je dobré se poučit a příště včas odmítnout to, co nám nedělá dobře, a to v hmotné i psychické podobě. To, co už jsme přijali, a leží nám v žaludku, nezbývá než zpracovat, poučit se z toho, poslat to dál do střev a přát si, aby to náš organismus co nejdříve opustilo. Máme-li se dostatečně rádi, nebudeme stále dovolovat, aby se nám opakovaně dělalo z něčeho špatně, ale zamezíme tomu.  

Přírodní léčba a další doporučení
Tou nejlepší radou je jíst v klidu a pořádně rozžvýkat každé sousto. Hltání a nedostatek pozornosti věnované jídlu mají na naše trávení velmi negativní dopad.  Důležitá je samozřejmě i zde neustále opakovaná kvalita jídla. Při překyseleném žaludku používáme např. šťávu z kysaného zelí nebo z vymačkaných nastrouhaných brambor, případně zažívací sodu. Pro další žaludeční potíže můžeme použít nejrůznější bylinky, od hořkého pelyňku a puškvorce, přes heřmánek, mátu, meduňku, fenykl, aj. Na cestovní nevolnost se doporučuje zázvor a homeopatika Cocculine.

                                                             Ing. Hana Fedora Smejtková

Koupit Meduňku