Žena a únava – a co s tím?
Cítíte se unavené? A je vaše aktuální únava spíš „vzteklá“ nebo spíš „depresivní? Co s tím?
Článek připravila Renata Petříčková.
Přistihujete se někdy před ledničkou nebo nad talířem s pocitem, že „toho do sebe potřebujete naházet co nejvíc“? Ať je to tučné, sladké, hlavně ať vám do toho nikdo nemluví a nechá vás na pokoji? Věřte, že v takovou chvíli ve skutečnosti nepotřebujeme onen přeplněný talíř ani plenící nájezd na ledničku, ale kvalitní odpočinek, regeneraci a nalezení smyslu bytí pro naši duši.…
Viníkem je únava
Únava je přirozenou součástí života a zejména ženy ji pociťují i cyklicky, vždy před menstruací a při ní. Bažení po potravinách a záchvaty nutkavého přejídání nezdravými potravinami jsou odpovědí organismu vyčerpaného jak fyzicky, tak především emocionálně. Je jedno, jestli nás vysílila přemíra pláče, vzteku a frustrace, nebo jestli se chováme jako ledová královna, která v sobě vnitřní bouře potlačuje a navenek působí klidně. Před ledničkou nebo nad přeplněným talířem i královny ztrácejí grácii a pociťují chutě nebo dokonce vlčí hlad na potraviny, které do zdravého jídelníčku rozhodně nepatří.
Některá jídla působí jako ďáblův úpis. Uvolní nás, ale pak za to zaplatíme. Všichni je dobře známe.
Káva nás jednorázově „nakopne“, dodá energii, pochvíli ale následuje silný propad. Jednu kávu přejdeme bez následků, ale pokud bez ní každé ráno nevstanete z postele, nebo si s její pomocí dodáváte energii několikrát denně po delší dobu, patrně už vyčerpáváte přirozené rezervy organismu.
Čokoláda, tučná a sladká jídla znamenají snadno dosažitelnou energii, navíc tak chuťově uspokojující! Tyto potraviny nás, podobně jako káva, na chvíli uspokojí, ale tím víc podporují další záchvaty vlčího hladu nebo chutí na jiná jídla podobného typu.
Co způsobí takovou nadměrnou a nezdravou únavu? Rozlišila bych dva typy únavy podle příčiny:
Únava vzteklá
Když jsme unaveni, stáváme se popudlivými a vzteklými. V člověku se mísí zlost a bublá v něm vztek, vyvolaný nenaplněnými touhami a potřebami, někdy vztek pramení i z toho, že nedokážeme nebo nemůžeme odpočívat. Napětí a nervozita prohlubují už existující stres a možná se za pociťovaný vztek i stydíme… Připočítejme ještě stud za to, že únavu nezvládáme i pocit viny z toho, že si nejsme schopni účinně poradit a že selháváme. Ocitáme se v začarovaném kruhu, naše sebeúcta klesá, následuje další zlost a pocit, že bychom nejraději všechno kolem sebe rozbili a někam utekli.Pro „pomoc“ se pak vydáváme do ledničky a toužíme podvědomě po křupavých pochutinách, na nichž si vybíjíme vztek. Chipsy, preclíky, slazené nebo slané oříšky… Potřebujeme je pořádně zdevastovat svými zuby — ať je to slyšet!
Zdravou variantou jsou oříšky, tučné kešu ořechy nebo mandle, slunečnicová semínka s přirozenou sladkou chutí nás také skvěle uspokojí. Ovšem zhltnout tři pytlíky ořechů je už přes míru. Stačí hrst různorodých oříšků, žvýkejte je pomalu a pečlivě, pořádně si je vychutnejte.
Únava depresivní
Charakterizuje ji naprostá apatie až depresivní stav. Na tuhle únavu působí pouze odpočinek a snaha o (znovu)nalezení chuti k životu a smyslu života, což může být mravenčí práce. Tento typ únavy je spojen s pocitem, že nic nemá cenu, že jsme vláčeni událostmi a životem, na který nemáme žádný vliv a který nám nepřináší radost. Ze všeho nejvíc si přejeme od všeho utéct nebo jen spát a raději se už ani neprobouzet…
Za čím se v takové situaci ženeme do ledničky? Za tuky, energií, tučnými jídly, a hlavně za chutí smetanovou, hladkou, hladivou a mléčnou. Láká nás zmrzlina, sýry, kopce šlehačky…. Mléčná chuť je chuť života, ještě přitažlivější než čirá sladká chuť. Může za to kombinace stimulujícího tyraminu a uklidňujícího cholinu, a navíc ještě l-tryptofanu, jež srovnává hladinu serotoninu v těle. Jakýkoli pokrm krémové konzistence nám poskytuje pocit bezpečí.
Zdravější variantou jsou rostlinné smetany místo šlehačky. Dvě lžíce si můžeme dát do kávy, stejným množstvím polít banán nebo jahody, dostaví se hladivý pocit… A pak je tu nenahraditelný med, hladký, hladivý a uklidňující, navozující komfortní spánek. Zůstaňme u množství, které radí včelaři – jedna lžička pro zdraví je tak akorát. Podobně působí také melasa, která je i bohatým zdrojem hořčíku.
Udělejme tlustou čáru!
Žádná slova, žádné sliby, žádné odkládání. Situaci je třeba začít ihned řešit. Vědomé rozhodnutí a důsledná práce je potom jediným stimulem, který dokáže unavenému člověku účinně pomoci. Bez vůle není řešení.
Důležité je udělat si čas pro sebe. Pokud si vyhradíme čas na to být sami se sebou, vytvoříme tak prostor, umožňující nám poctivě hledat a uvědomit si skutečné příčiny své únavy. Nemusíme ještě hledat řešení, i pouhé pojmenování problému nám velmi uleví: „Ano, unavují mě malé děti, ale nebude to trvat věčně, stráví víkend u babičky, půjdou do školky nebo do školy. Příčinou mojí velké únavy je moje práce, takže až se vzpamatuji z nejhoršího, zkusím s tím něco udělat, nastavit si jiné pracovní podmínky, nebo práci změnit, postavit se za sebe. Vadí mi partnerský problém, takže vina není v tom, že bych byla špatná, ale je to kolektivní partnerská práce, do které se hned potom pustím…“
Příčinou únavy může být i špatná organizace dne a přetížení povinnostmi, a tak se vyplatí přemýšlet později nad změnou a zbavit se povinností, které jsou zbytečné, nebo je může zastat někdo jiný.
Většinou najdeme jednu základní společnou příčinu: nechali jsme dlouhodobě něco nebo někoho zacházet za naše osobní hranice. Potřebujeme najít místo, kde nám ona „škodná“ do našeho prostoru pronikla, a podniknout opatření k nápravě situace. To se dobře daří v přírodě, mimo čtyři stěny, které nás mohou pocitově tísnit. Dopřejte si vzduch, prostor, volnost, a tam hledejte…
Na základě vlastní zkušenosti doporučuji pohyb. Pohyb způsobí, že v hlavě budete mít jaro, rozkvět, nálada se zlepší, bude vám to lépe myslet. Přestanete se topit v depresi, donekonečna přemílat ty samé myšlenky, mít v hlavě „popelnici“. Nepohyblivé a líné tělo také pocitu pohody nepřispívá.
Pobídkám k pohybu jsem dlouho vzdorovala, přesvědčovala jsem sama sebe, že cvičení člověka jen unaví a co teprve běh! Samozřejmě se to může stát, když to zpočátku přeženete s intenzitou. Nenechte se odradit prvními pokusy, po nichž následují bolavé svaly. Ale ve chvíli, kdy vytrváte, zatnete zuby – tady se to vážně vyplatí zlomit silou vůle – věřte, že za týden už pocítíte nával endorfinů, tělo si začne zvykat. Zvolíte-li vhodný pohyb, který vás nevyčerpá, ale příjemně unaví a osvěží na duši, stane se postupně návykovým. Nastolíte pravidelný režim, občas si můžete dát pauzu, ale když pohyb vynecháte na delší čas, tělo i duše už ho bude postrádat.
Koření je koření života
Proti únavě a špatné náladě pomůže i koření. Použijte ho do mléka, čaje, do jídla nebo do smoothie. Stačí málo, ale pravidelně a výsledek se dostaví. Špetka, která působí proti únavě, protože regeneruje zároveň mozek i tělo.
Vyzkoušejte třeba:
Ženšen pravý: při únavě spojené s psychickým napětím a bolestmi hlavy
Zázvor: zásobník energie, tlumí chronický zánět v těle a pomáhá při únavě spojené s nevolností a trávicími problémy
Šafrán: trápí-li vás psychická únava, posttraumatický syndrom, stavy po vyčerpávajících událostech, kdy se tělo ocitá v šoku
Využijte i aromaterapii:
Santalové dřevo projasňuje myšlení a probouzí ostražitost, bdělost, svět se zdá najednou probuzenější a barevnější.
Situace SOS
Regenerace je nesmírně důležitá. K podpoře spánku nabízí přírodní lékárna mnoho prostředků, například meduňku, kardamom nebo kozlík lékařský (ten ovšem užívejte maximálně 3 měsíce).
V rámci hledání času a prostoru pro sebe je dobré si vytvořit či obnovit v bytě či domě své místo, koutek, který bude jen váš. Křeslo, židle, postel, noční stolek, čtecí koutek, je to jedno. Kousíček soukromí, kam se uchýlíte, budete-li potřebovat načerpat energii.
Snažte se podle možností co nejvíce vyhýbat všemu negativnímu. Vypněte zprávy, aspoň dočasně, to je také jedno z opatření, které vám poradí psycholog. Současné zprávy ze světa se často podobají spíše černé kronice. Podíváte-li se nazpět, přinesly vám tyto zprávy někdy něco dobrého? Ne? Spíše vás srazily zpět do pocitů beznaděje? Tak proč si ve složité situaci ještě více komplikovat život. Stejně tak vás mohou vyčerpávat i někteří lidé. Pokud to jen trochu jde, odmítněte návštěvy i nabídky pomoci od lidí, kteří vám energii vysávají, přenášejí na vás svoje problémy a neustále fňukají. Teď ne – teď potřebujete nabrat sílu sami pro sebe.
Sluníčko dobíjí! Je to jako s pohybem, není to klišé. Sluníčko opravdu pomáhá. Dostatek ho „nachytáte“ při pohybu v přírodě, ale zkuste si denní světlo třeba jen více pustit do bytu. Nebo si sednout ven a na sluníčku si vypít svou kávu nebo čaj. Dopřejte si dvacet minut odpočinku a těšte se z toho, jak sluníčko pohladí kůži svými hřejivými paprsky. Cítíte, jak kůže po slunečním svitu zvláštně voní? Je to prý jedna z nejkrásnějších vůní pro lidský nos. U mě navozuje vždycky zjara pocit štěstí. Slunce dokáže prohřát a zregenerovat tělo i duši.
Vypněte multiskating
Být nepřetržitě na telefonu, sledovat mobil, zprávy, být „v obraze“, vždy dostupní a připravení. Nakupené žádosti o odpověď, resty, nepříjemné záležitosti k vyřízení, domácí úkoly s dětmi, otázky, co dnes udělat k večeři a co za týden udělat s tím či oním…
Připadáte si, že máte místo mozku chobotnici. Jak si pomoci? Odlišit co je skutečně nutné a jen jako nutné vypadá. A to (opět aspoň dočasně) vypnout.
Jídelníček plný bomb!
Možná jsou to i energetické bomby, ale především jsou to „bomby energie“, kterou unavené tělo nutně potřebuje.
Vitamín B a hořčík
Hořčík a vitamín B jsou skvělí spojenci pro regeneraci, pokud jsme vyčerpaní a k tomu trpíme bolestmi hlavy, žaludečními problémy a paradoxně i s nechutenstvím, nebo naopak záchvatovitým přejídáním. Už ve chvíli, kdy tělo začne dostávat vyváženou stravu, se zmírní tělesná závislost na přejídání nevhodnými potravinami. A zároveň s tím se zlepší i tělesná kondice a nálada. Mezi skvělé potraviny, které dokážou zregenerovat organismus, patří cottage sýr (zdroj bílkovin, l-tryptofanu), ryby (vysoký obsah omega mastných kyselin), ořechy, dýňová semínka, sezam – zlepší se nálada i chuť žít. Dodáte-li ještě klíčky, naklíčená semena, zelené natě a smoothie, tělo si samo pomůže ke zlepšení stavu.
Únava je emoční zpráva STOP
Pokud zažíváte v určité oblasti života dlouhodobou nebo velmi intenzivní únavu, je to jednoznačná zpráva o tom, že tudy to dál nejde. Co se děje s vašimi emocemi při představě, že to takhle půjde dál? Jímá vás děs? Nebo je tam v dohledné době úleva? V prvním případě je jasné, že je třeba změnit životní plán. Řešení se možná bude objevovat postupně, když se do toho obujete. Otázka zní: Když ne tudy, tak kudy? A není-li změna (hned) možná, většinou není nutné za sebou hned pálit mosty, může pomoci změna přístupu či úhlu pohledu k záležitostem (zdánlivě) neměnným. Naučit se na ně dívat jinak, pracovat s nimi jinak.
Cílem je přežít náročné „unavené“ období s co nejmenšími ztrátami. A nezapomínejme: Unavená duše nejvíce potřebuje mít důvod žít. Unavené tělo nejvíce potřebuje odpočinek a regeneraci zevnitř i zvenku.
Renata Petříčková