…a je tady listopad…
Co přináší nový měsíc, který právě začal, a co je pro něj typické a charakteristické? Článek pro Meduňku připravila Markéta Vopičková…
Listopad má 30 dní a jsou to dny velmi krátké. Tmavá část dne se prodlužuje, slunce na obloze má pramalou sílu, příroda usíná, holé větve stromů trčí k nízkým mrakům… Teplé léto je již nenávratně pryč a na světlo Vánoc si ještě pár týdnů počkáme. Listopad ovšem můžeme vnímat také jako pokojnou chvilku před usnutím, kdy se úspěšně završil koloběh přírody a vše v klidu čeká, aby mohlo začít znovu…
Latinsky se měsíc nazývá November , název je odvozen od latinského slova novem, což znamená devět, do roku 153 př. n. l. byl totiž listopad v římském kalendáři devátým měsícem v roce. Postupem času tento název přešel v mnoha jazycích třeba do podoby November v angličtině nebo novembre v románských jazycích. Čeština užívá pro devátý měsíc jméno listopad, jehož původ je odvozen od staroslovanského výrazu „listopadŭ“, což znamená „padající listy“. Jméno tohoto měsíce je spojeno s charakteristickým jevem podzimního období, kdy stromy ztrácejí své listy a ty padají na zem.
V listopadu v České republice vládne podzimní období s postupně klesajícími teplotami. Průměrné teploty se mohou pohybovat kolem 3-8 °C, v průběhu měsíce většinou ještě klesají. V některých letech se na začátku listopadu udělá pěkné a slunečné počasí, nebe bývá bez mráčku a teploty se po rozpuštění ranních mlh vyšplhají až k 15 °C a někdy i výše. Takové počasí se nazývá léto všech svatých a je to poslední z dozvuků babího léta. Noční teploty mohou v listopadu i v nížinách klesnout pod bod mrazu. Co se týče srážek, listopad je relativně vlhký měsíc, můžeme očekávat deštivé dny a časté srážky. Objevit se může i sněžení, zejména ve vyšších oblastech, ale sníh může padat i v nížinách.
Průměrná doba slunečního svitu v listopadu se v Praze obvykle pohybuje kolem 2 až 3 hodin denně, je to dáno nejen větší oblačností, ale i postupně se zkracující světlou částí dne.
Listopadové svátky
V první listopadový den se slaví Svátek všech svatých. Je to především katolický svátek, ale slaví se i v jiných křesťanských církvích jako vzpomínka na všechny svaté a světce, kteří nebyli formálně uvedeni v kalendáři svátků. Tento svátek má původ v raném křesťanství, kdy se církev rozhodla uctít všechny svaté, kteří neměli svůj vlastní zvláštní svátek. Je to den spojený se vzpomínkami a úctou k minulosti s důrazem na duchovní hodnoty.
Hned po Svátku všech svatých nastává 2. listopadu Svátek všech zemřelých, lidově zvaný Dušičky. V tento den si lidé připomínají svoje zemřelé blízké, navštěvují hřbitovy, hroby zdobí květinami a svíčkami. Návštěvy hřbitovů jsou často spojeny s návštěvou kostela a modlitbou za duše zemřelých. Tento svátek má kořeny v křesťanské víře o posmrtném životě. Věří se, že duše, které zemřely v milosti Boží, ale nejsou ještě dostatečně čisté na to, aby vstoupily do nebeského království, procházejí očistcem. Modlitby a oběti přispívají k jejich osvobození.
K radostným svátkům patří den svatého Martina, který připadá na 11. listopad. Pranostika říká, že „Svatý Martin přijíždí na bílém koni.“ To odkazuje na možnost prvního snahu i v nižších polohách. V Čechách jsou svatomartinské slavnosti spojené s lampionovými průvody a především s hodováním. Kdo by neznal svatomartinskou husu s červeným zelím a knedlíky a křehké ořechové rohlíčky!
Svatomartinský svátek je také spojen s ochutnáváním prvního, Svatomartinského vína, které často mívá charakteristickou chuť a vůni, odlišnou od vína vyrobeného později. Vinaři často pořádají jako součást svatomartinských oslav ochutnávky nového vína, lehké víno svatomartinskou husu skvěle doplní.
Legenda o sv. Martinovi
Legenda spojená se svatým Martinem vypráví příběh dobrého skutku a zjevení Ježíše. Mladý Martin byl vojákem, když v jeden chladný večer potkal u cesty prochladlého, nahého žebráka prosícího o pomoc. Martin měl jenom svůj vojenský plášť, ale ani na chvilku nezaváhal. Vzal svůj meč, jednou ranou plášť rozpůlil a polovinu dal žebrákovi, aby se mohl zahřát. Následující noci měl Martin sen, ve kterém spatřil Ježíše Krista, oblečeného právě do té poloviny pláště, kterou dal žebrákovi. Toto zjevení vedlo Martina k přijetí křtu, opustil armádu a začal sloužit Bohu. Založil mnišskou osadu a klášter, asi v roce 371 byl zvolen biskupem v Tours. Svatý Martin je patronem vojáků, jezdců, koní a podkovářů, vinařů, pocestných, chudáků a žebráků.
Lampionové průvody
V první polovině listopadu procházejí městy a obcemi lampionové průvody. Jejich tradice sahá do daleké Číny, odkud lampiony pocházejí, a do Indie. V Indii se slaví na přelomu října a listopadu svátek světel Diwalli. Lampionové průvody na našem území jsou oblíbenou kratochvílí dětí i dospělých již přes 100 let. Za první republiky jimi občané oslavovali vznik samostatného státu, v letech socialismu průvody oslavovaly VŘSR, dnes odkazují právě na tradici sv. Martina nebo na svátek Diwalli. Ať tak nebo tak, lampionové průvody vnášejí do tmy světlo. A to je dobře!
Bylinky v listopadu
V listopadu se mohou bylináři zaměřit na sběr kořenů kostivalu, echynacey, lopuchu a čekanky, o nichž jsme psali v minulém čísle Meduňky. V listopadu je také možné sbírat pryskyřici z jehličnanů k přípravě smolné masti. Smolná mast je tradiční léčivý přípravek, který se vyrábí z pryskyřice jehličnatých stromů, včelího vosku a rostlinného oleje nebo jiného tuku, jako je sádlo nebo bambucké máslo. Smolná mast má protizánětlivé, hojivé a dezinfekční účinky. Používá se k léčbě revmatismu, popálenin, vředů, ran, bodnutí hmyzem a dalších kožních problémů.
Smolná mast
Budete potřebovat pryskyřici ze smrku, případně z borovice nebo modřínu, kvalitní rostlinný olej (slunečnicový, mandlový nebo olivový) a včelí vosk.
Pryskyřici zbavte nečistot a rozdrťte na malé kousky, použít můžete i struhadlo, jindy je lépe použít kladivo nebo váleček. Čím menší kousky budete mít, tím lépe se rozpustí. Na jeden díl pryskyřice dejte asi dva díly oleje, vložte do hrnce nebo lépe do vodní lázně a za stálého míchání pomalu zahřívejte. Teplotu udržujte kolem 60 °C. Když je pryskyřice rozpuštěná, přidejte jeden díl včelího vosku. V případě, že se nepodaří všechnu pryskyřici dokonale rozpustit nebo se v oleji objeví nečistoty z pryskyřice, doporučuji před přidáním včelího vosku olej s pryskyřicí přecedit přes jemné sítko do čisté nádoby a poté přidat včelí vosk. Po jeho rozpuštění můžete vmíchat éterické oleje pro lepší vůni. Mast nalijte do čistých skleniček nebo dóz, zavíčkujte a nechte ztuhnout.
Svatomartinské rohlíčky s vlašskými ořechy
Ingredience:
Těsto: 250 g hladké mouky, 100 g másla, 50 g cukru, 1 žloutek, 1/2 lžičky vanilkového extraktu nebo balíček vanilkového cukru, 1 lžička prášku do pečiva. Náplň: mletý mák nebo mleté ořechy, cukr, trocha mléka na zvláčnění náplně, moučkový cukr na posypání
Postup:
Ve velké míse smíchejte hladkou mouku s práškem do pečiva. Přidejte měkké máslo, cukr, žloutek a vanilkový extrakt. Všechny ingredience spojte ve vláčné těsto, pokud je těsto příliš suché, můžete případně přidat trochu studené vody. Těsto nechte alespoň 30 minut odležet zabalené ve fólii.
Na náplň smíchejte mleté ořechy s cukrem, můžete přidat i špetku skořice. Ořechy lehce navlhčete mlékem. Rozválejte těsto na plát o tloušťce asi 5 mm. Rozetřete náplň rovnoměrně po celém plátu těsta. Z těsta krájejte proužky, které budete rolovat a tvarovat do rohlíčků. Předehřejte troubu na teplotu 180° C. Rohlíčky dejte na plech s pečicím papírem a pečte je asi 12-15 minut nebo dokud nejsou zlatavé. Po upečení posypte rohlíčky moučkovým cukrem.
Výroba domácího lampionu
Existuje mnoho způsobů, jak si doma vyrobit lampion. Můžete si vybrat podle toho, jaký materiál máte k dispozici a jaký tvar a barvu chcete mít.
Jedním z nejjednodušších způsobů je použít jako základ lampionu krabici od mléka nebo džusu. Stačí ji vypláchnout, osušit a vyříznout do ní okénka. Ty pak podlepit průsvitným papírem, který můžete pomalovat třeba permanentním fixem. Do lampionu vložte LED čajovou svíčku nebo jiné LED světélko a krabici uzavřete kancelářskou svorkou, která bude sloužit i jako očko na zavěšení lampionu.
Další možností je použít kruhovou papírovou krabici od tavených sýrů jako spodek lampionu. Na spodní díl krabičky upevněte čajovou svíčku, do vrchního dílu ve středu vystřihněte kulatý otvor. Pak si připravte plášť lampionu z barevného pauzovacího papíru, který můžete vystřihnout do různých tvarů, pokreslit nebo ozdobit nalepením listů či jinak podle své fantazie. Pláště nalepte na spodní a vrchní víčko tak, aby vzniknul válec. Na vrchní část krabičky připevněte drát na zavěšení.
Pokud chcete být kreativní, můžete si vyrobit i lampion ve tvaru lucerny. K tomu budete potřebovat kartonový papír, barevný průsvitný papír, tužku, pravítko, nůžky, ostrý řezák a lepidlo. Narýsujte si na každý lampion dvě čtvercové podstavy a čtyři boční strany i s okénky. Vystřihněte je a lucernu slepte. Po zaschnutí lepidla připevněte drátek pro zavěšení.
Ing. Markéta Růženka Vopičková