Meduňka

Vánoční pečení zdravěji a lehčeji

Inspiraci pro přípravu zdravějších a odlehčenějších vánočních dobrot připravila Jiřina Pouzarová…


Vánoce rozhodně nepatří mezi svátky střídmého jídelníčku. Nejeden z nás si po Novém roce posteskne, že zase nějaké to kilo přibral. Neznamená to však, že se o svátcích musíme vzdát mlsání. Což ale letos napéci zdravější cukroví?

Cukroví bez cukru a tuku vytvořit nelze. Slovo cukroví je koneckonců odvozeno od slova cukr. Tradiční přísady, kvůli kterým je cukroví tak nezdravé, stačí jednoduše vyměnit za zdravější suroviny.
Klasickou bílou mouku můžeme nahradit moukou špaldovou, kterou dostaneme v prodejnách zdravé výživy i ve větších supermarketech (k dostání je jak hladká, tak hrubá), žitnou, ovesnou nebo pohankovou.
Cukr je často nechvalně přezdíván „bílý jed“. Proč? Bílý, tj. rafinovaný cukr totiž při svém zpracování ztrácí všechny živiny a jeho konzumací se ochuzujeme především o vápník. Cukru přitom přijímáme obrovské množství, avšak existuje nespočet alternativ. Zdravou náhradou cukru je třeba tmavý třtinový cukr. Koupit ho můžeme běžně v supermarketech a překvapí nás svou sladkou medovou chutí.
Samotný med sice obsahuje velké množství jednoduchých cukrů (zvyšuje tak rychle hladinu cukru v krvi), ale máte-li český med od poctivého včelaře, jde o stoprocentní přírodní produkt, který je rozhodně zdravější než cukr. Další alternativou jsou různé sirupy – agávový, javorový a další. Pečení s nimi je trochu složitější, protože těsto zvlhčují, a je tedy dobré mít pečení s nimi trochu již vyzkoušené, případně ze začátku použít cukr třtinový.
A jaký použít tuk? Rozhodně kvalitní. Když už pečeme vánoční cukroví, není přece důvod se šidit a koneckonců to je jednou do roka. Pokud nemáte zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi, můžete si dopřát kvalitní máslo. Chcete-li ho přece jen nahradit, sáhněte po kvalitním rostlinném tuku, který obsahuje nenasycené mastné kyseliny. Pečivo vyrobené ze zdravějších rostlinných tuků je křehčí a jeho vůně se od máslového příliš neliší.
Můžete se inspirovat některým z následujících receptů.

Pracny ze špaldové mouky
Potřebujeme: 200 g jemně mleté špaldové mouky, 150 g mletých vlašských ořechů, 150 g másla, 120 g třtinového cukru, 1 vejce, 20 g kakaa, 7 hřebíčků, půl lžičky skořice
Všechny ingredience spojte v těsto, které na vále řádně zpracujete. Těsto nechte odpočinout v lednici minimálně dvě hodiny, lepší však bude, zůstane-li tam přes noc.
Z odleželého těsta oddělujte kousky, které napěchujete do formiček vymazaných máslem nebo sádlem a vysypaných moukou. Pracny pečte v troubě na 170° C asi 12–15 minut Po upečení pracny vyklopte z formiček a uložte do papírové krabice vystlané pečicím papírem. Skladujte na chladném místě.

Celozrnné vanilkové rohlíčky

Potřebujeme: 160 g celozrnné špaldové mouky, 160 g hladké mouky, 100 g jemného třtinového cukru nebo agávového sirupu (můžete nahradit medem), 100 g jemně mletých vlašských ořechů, na špičku nože mleté vanilky, 200 g másla, citronová šťáva dle potřeby, moučkový a vanilkový cukr na obalení.

Hladkou i celozrnnou mouku prosijte. Obě mouky, cukr, ořechy, vanilku a vychlazené máslo poté na vále spojte v těsto. Postupně do něj přilévejte citronovou šťávu tak, aby těsto bylo spíše řidší, celozrnná mouka totiž do sebe vsákne část tekutiny.
Hotové těsto zabalte do fólie a nechte přes noc odležet v lednici. Druhý den z něj na vále vyválejte rohlíčky a pečte dozlatova asi 8 minut při 180° C. Po mírném vychladnutí obalte rohlíčky v moučkovém cukru smíchaném s vanilkovým cukrem.

Zázvorové sušenky
Potřebujeme: 60 g másla, 3–4 lžíce medu nebo javorového sirupu, 125 g pohankové mouky, lžička strouhaného čerstvého zázvoru, 1–2 lžičky prášku do pečiva bez fosfátů.
V kastrolku rozpusťte máslo, přidejte med nebo sirup, vše nechte rozpustit a dobře promíchejte. Směs sundejte ze sporáku a nechte vychladnout.
Do mísy prosijte mouku, přimíchejte zázvor a prášek do pečiva. Směs promíchejte, přidejte vychladlé máslo s javorovým sirupem a vypracujte hladké těsto. Vyválejte z něj kuličky velikosti ořechu a naskládejte je na plech vyložený pečicím papírem. Válečkem nebo dlaní kuličky lehce zploštěte. Plech vložte do předehřáté trouby na 180° C a pečte asi 15 minut. Hotové cukroví nechte vychladnout a skladujte v chladu a suchu.

Zdravé kokosové kostky
Potřebujeme: Na 12 kostek potřebujete 90 g strouhaného kokosu, 3 lžíce kokosového oleje, 2 lžíce medu, lžičku vanilkového extraktu, špetku soli, 80 g čokolády, mandle na ozdobu.
Do mixéru vložte strouhaný kokos, kokosový olej, med, vanilkový extrakt a sůl. Vše umixujte mixérem, aby vznikla hladká směs. Vytvarujte ji do velkého obdélníku, přeneste na pečicí papír a nechte půl hodiny zatvrdnout v mrazáku. Po vychladnutí nakrájejte na kostky. V kastrolku rozpusťte čokoládu, ve které
kostky obalíte. Každou kostku ozdobte půlkou mandle.
Tip: Kokosový olej raději nerozpouštějte, ale nechte ho při pokojové teplotě. Vše vložte do mixéru a mixujte, aby se kokos propojil s tukem, a mohli jste ze směsi tvarovat kostky. Po zatuhnutí v mrazáku už pěkně drží tvar.

Linecké cukroví
Potřebujeme: 150 g celozrnné pšeničné mouky, 100 g hladké sójové mouky, 100 g sezamového oleje, 60 g agávového sirupu, citronovou kůru a několik lžiček vody.
Na vále spojte všechny suroviny v těsto a pečlivě je zpracujte. Těsto vložte do mikrotenového sáčku a dejte uležet do lednice na půl hodinu. Poté těsto na vále vyválejte na 5 milimetrů tlustý plát a z něj vykrajujte kolečka nebo libovolné jiné tvary. Poskládejte je na plech vyložený pečicím papírem a pečte na 160° C asi 15 minut. Dva stejné tvary pak spojujte domácí malinovou nebo rybízovou marmeládou.

Vosí hnízda
Potřebujeme: 200 g rozmixovaných ovesných vloček, 90 g sušených a vypeckovaných datlí, 20 g kvalitního kakaa, 20 ml rostlinného mléka, 80 g másla, 2 polévkové lžíce rumu, 20–25 kukuřičných piškotů
Na náplň: půlka balení BIO vanilkového pudinku, 2 lžíce rumu, 250 g mandlového mléka
Ovesné vločky rozmixujte v mixéru na jemnou mouku. Poté rozmixujte vypeckované datle a přidejte k ovesné mouce. Dále přidejte kakao, mléko, změklé máslo a rum. Všechny suroviny rukama zpracujte v těsto a nechte 20 minut odpočinout v lednici.
Mezitím si připravte formičky. Z několika piškotů vytvořte jemnou drť, kterou vysypejte každou formičku, aby se těsto nelepilo.
BIO vanilkový pudink uvařte podle návodu a přidejte rum. Kousky těsta pak natlačte do předem vysypaných formiček. Uprostřed vosího hnízda udělejte druhým koncem vařečky díru, přidejte lžičku náplně a přiklopte piškotem. Tak pokračujte, dokud veškeré těsto nespotřebujete. Hotová vosí hnízda můžete ještě vylepšit, pokud jejich vršky namočíte do kvalitní rozpuštěné čokolády.

Zdravé vánoční krtince
Potřebujeme: 50 g másla, 130 g ovesných vloček, 100 g medu, 50 g strouhaného kokosu, lžíce smetany, 50 g čokoládové polevy
Rozpusťte máslo na pánvi a opražte na něm vločky. Smíchejte je s kokosem, medem a smetanou. Nechte půl hodiny odpočinout v lednici.
Poté ze směsi vytvarujte malé kopečky, poskládejte je plech vyložený pečicím papírem a nechte asi hodinu zaschnout. Špičky krtinců namáčejte v rozpuštěné čokoládě a nechte ztuhnout. Vršky krtinců můžete ozdobit sekanými oříšky nebo sušenými brusinkami.

Makovo-sezamové kuličky
Potřebujeme: 100 g máku, 100 g sezamu, 3–4 lžíce agávového sirupu
Všechny ingredience rozmixujte najemno a rukama vytvořte kuličky, které můžete ještě obalit v kokosovém cukru. Pokud nemáte výkonný robot, umelte mák v klasickém makovém mlýnku a použijte tahini (hotovou sezamovou pastu).

Koupit Meduňku