Vzácné dary tří králů: co přinesli králové do Betléma?
Věnujeme-li ve vánočním čase pozornost betlémům, většinou uvidíme mezi ostatními typickými postavami i figury tří králů (nebo také mágů či mudrců) a většinou každý z nich něco drží v ruce. Tři králové totiž do Betléma přinesli právě narozenému Ježíškovi dary, a to dary velmi vzácné. Proč právě tyto předměty a jaký byl jejich smysl a účel vysvětluje ve svém článku klinická naturopatka Kateřina Boesenberg, BHSc., ND…
Podle legendy přinesli tři králové do Betléma právě narozenému Ježíšovi jako dar kadidlo, myrhu a zlato. Tyto dary vystihují Ježíšovu identitu – symbolizují jeho božství, roli kněze a spasitele. Kadidlo je symbolem požehnání, myrha symbolem utrpení a smrtelnosti a zlato symbolem božství.
Díky tomu, že už dvacet let pracuji na poli přírodní medicíny a jsem si vědoma, že všechny tyto substance jsou v různých tradičních léčebných systémech využívány, si poslední dobou pokládám otázku: Byly tyto dary míněny pouze pro Ježíše, nebo by mohly v širším kontextu představovat i dary pro celé lidstvo?
Dar první: kadidlo
Kadidlo bylo používáno mnoho let před tím, než ho Baltazar daroval Ježíšovi. První psanou zmínku o něm nacházíme v egyptském Eberově papyru, jehož stáří se odhaduje přibližně na 3 500 let. Kadidlo je pryskyřice získávaná z kadidlovníku (Boswellia sacra) a tradičně se používá při náboženských rituálech. Jeho uklidňující a uzemňující vlastnosti přispívají k soustředěnějšímu a koncentrovanějšímu stavu mysli, což je žádané pro duchovní a meditační praktiky.
Dnes je Boswellia sacra a jeho blízká příbuzná Boswellia serrata využívaná i z dalších, neméně důležitých důvodů. Boswellie obsahují řadu sloučenin včetně kyseliny boswellové, díky nimž disponují silnými protizánětlivými a dalšími léčivými a blahodárnými účinky. Tohoto působení si byli evidentně vědomi už staří Arabové, kteří používali kadidlovník (pryskyřici) nejen při rituálech, ale zároveň využívali kůru a větvičky tohoto stromu jako hojivý agens ve svých léčebných směsích.
V moderní fytoterapii má Boswellie své nezastupitelné místo a její používání je velmi rozšířené. Pro své silné protizánětlivé působení je využívána při stavech, jako je artritida či zánětlivé onemocnění střev. Kromě snižování zánětu je zároveň i skvělým analgetikem a efektivně ulevuje od bolesti. V posledních letech také proběhlo několik studií, které poukázaly na to, že aplikace formou masti (spolu s dalšími bylinami) i perorální aplikace extraktu boswellie zabraňuje progresi artritidy, a dokonce napomáhá opětovnému růstu chrupavky.
Zde ale výčet kladů této léčivky nekončí. Kadidlovník také posiluje imunitní systém, a brání tak organismus proti infekcím, pomáhá při astmatu a bronchitidě a má pozitivní efekt na metabolismus tím, že reguluje cholesterol a glykémii. Je neuroprotektivní, posiluje paměť, zabraňuje kognitivnímu úpadku, a v neposlední řadě chrání buňky před poškozením způsobeným volnými radikály, což zpomaluje proces stárnutí. Kadidlový olej se často používá v produktech péče o pleť. Snižuje výskyt jemných linek a vrásek, zlepšuje tón pleti, zklidňuje suchou nebo podrážděnou pokožku a urychluje hojení ran.
Boswellia nepůsobí pouze na naši fyzickou schránku. Stejně efektivní je i v péči o naše mentální zdraví. V aromaterapii se kadidlo používá k podpoře relaxace, lepšímu spánku a ke snižování stresu a úzkosti. Může být prospěšné v případě mírné deprese nebo výkyvů nálady. Lze ho přidat do difuzéru, masážního oleje či do koupele.
Vůně kadidla je komplexní a pryskyřičná, s dřevitým a zemitým podtónem. Z toho důvodu se kadidlo používá při meditačních cvičeních. Zvyšuje soustředění a duchovní spojení s vyšším Já. Při meditaci či modlitbě navozuje vůně kadidla klidnou, kontemplativní atmosféru a usnadňuje vstup do meditativního stavu. Během meditace si můžeme zředěný kadidlový esenciální olej aplikovat na zápěstí nebo na spánky nebo jej použít v difuzéru, a tím meditační zážitek umocnit.
Rozptylování kadidla před meditací může sloužit také jako symbolický akt, který signalizuje přechod ze světské do duchovní sféry. Spalování nebo rozptylování kadidla je považováno za způsob, jak očistit prostor a vytvořit posvátné prostředí pro modlitbu, meditaci nebo duchovní rozjímání. Používání kadidla v těchto souvislostech je pro mnoho lidí hluboce osobním a smysluplným zážitkem.
Dar druhý: myrha
I myrha má dlouhou historii duchovního, náboženského a léčebného používání napříč různými kulturami a tradicemi. Nejstarší zmínky o ní pocházejí od Sumerů kolem roku 1100 před Kristem. Stejně jako kadidlo je i myrha považována za posvátnou látku se symbolickým významem. Je zmiňována v řadě náboženských textů a zaujímá důležité místo v rituálech a praktikách křesťanství, judaismu, islámu a dalších náboženských systémů.
Myrha je pryskyřice získávaná ze stromu Commiphora myrrha a podobně jako kadidlo se už po staletí používá pro své léčebné působení. Obsahuje sloučeniny (terpeny, lignany a flavonoidy), které vykazují protizánětlivé účinky, zmírňuje záněty a příznaky se zánětlivými stavy spojené. Zároveň je bohatá na antioxidanty, které pomáhají chránit buňky před poškozením způsobeným volnými radikály. Je silně antimikrobiální a dokáže si poradit s řadou infekcí včetně E.coli, Candidy či zlatého stafylokoka. Tradičně se používá k péči o ústní dutinu, a to již od dob Sumerů. Může pomáhat proti zápachu z úst, infekcím dásní a vředům v ústech. Myrhu lze nalézt v některých přírodních zubních pastách a ústních vodách. Zdraví ústní dutiny je stěžejní pro udržení zdraví našeho organismu celkově. Nerovnováha ústního mikrobiomu je spojena s řadou chronických onemocnění dnešní doby včetně mrtvice a infarktu.
Myrha je známá i pro své příznivé účinky na dýchací systém. Používá se ke zmírnění příznaků onemocnění dýchacích cest, jako je kašel, bronchitida a další záněty a infekce dýchací soustavy. Používá se i na podporu trávení a ke zmírnění zažívacích potíží včetně nadýmání a průjmu. Díky svým antimikrobiálním vlastnostem je myrha vhodná i k podpoře hojení ran. Lze ji lokálně aplikovat na drobné řezné rány a škrábance, aby se zabránilo vzniku či šíření infekce a podpořilo hojení. Pro svůj potenciál zlepšovat zdraví a kvalitu pleti ji nalezneme i v produktech péče o pleť. Lokální aplikace myrhového esenciálního oleje zředěného v nosném oleji ulevuje od bolesti svalů, kloubů a hlavy.
I u myrhy najdeme působení na mentální stránku člověka. V tradičních medicínských systémech se myrha používá k podpoře emoční rovnováhy, zklidnění úzkostných stavů, celkovému snížení stresu a navození pohody.
V duchovním aspektu je myrha součástí posvátných olejů, které se používají v náboženských tradicích při pomazání. Tyto oleje se používají k posvěcení a ochraně posvátných předmětů, prostor a osob. Formou oleje či smudrováním (pálením pryskyřice) myrha odvrací negativní vlivy či energie a psychické útoky a vytváří posvátný a duchovně příznivý prostor. Vůni myrhy lze využít při meditaci k navození pocitu úcty a soustředění. Vdechování této vůně pomáhá jednotlivcům snadněji vstoupit do meditativního stavu mysli a spojit se s vyšším vědomím.
V různých kulturách a náboženstvích se myrha používá při pohřebních obřadech. Věří se, že její sladká a zemitá vůně očišťuje tělo a usnadňuje přechod duše do posmrtného života.
Duchovní využití myrhy se v různých kulturách a systémech víry liší, ale všude má symbolický a rituální význam jako látka, která spojuje fyzickou a duchovní sféru. Je spojována s duchovním a emocionálním uzdravením. Věří se, že pomáhá lidem uvolnit citová zranění a najít vnitřní klid a rovnováhu.
Dar třetí: zlato
Zlato je drahý kov, který byl po celou historii lidstva obdivován a ceněn pro svou krásu a vzácnost. V různých kulturách je používáno pro své terapeutické a léčivé účinky spíše v metafyzických souvislostech než pro přímé působení na fyzické zdraví.
Například v ajurdvédě se zlato používá ve formě velmi jemného prášku nebo popela jako součást některých přípravků, známých jako „bhasmas“. Předpokládá se, že tyto přípravky mají omlazující a léčebné účinky. Zlaté bhasmas podporují celkové zdraví a vitalitu.
Terapeuté tradiční čínské medicíny věří, že zlaté jehly mají jedinečné vlastnosti, které mohou zvýšit účinnost akupunkturní terapie, ulevují od bolesti, tonizují a posilují yang organismu. Zlato se v TCM také používá v bylinných preparátech.
V některých praktikách energetického léčení je zlato spojováno s vyrovnáváním a vyvažováním energetických polí v těle. Předpokládá se, že má harmonizující účinek na energetická centra (čakry), podporuje pohodu a rovnováhu a má pozitivní vliv na duševní a emocionální sféru. Je spojováno s vlastnostmi, jako je jasnost mysli, moudrost a zvýšené sebeuvědomění. Nese s sebou i symboliku posilování vlastní energie a pole aury.
Zlato je historicky vnímáno jako předmět symbolizující bohatství a moc. Ve starověku mohli významné množství zlata vlastnit pouze ti nejmocnější jedinci, panovníci a kněží. Nádherné šperky, koruny a náboženské artefakty královských rodin a náboženských vůdců posilovaly spojení mezi zlatem a postavením. Díky svému lesklému vzhledu a odolnosti se zlato stalo vizuálně nápadným a trvalým symbolem moci a autority. V průběhu času se kulturní tradice spojování zlata a moci hluboce zakořenila, což dále posílilo jeho symboliku v těchto kontextech a tato symbolika ovlivňuje vnímání a používání zlata i v naší současné kultuře.
Ovšem tato symbolika není jediná a definitivní. Před tím, než se zlato stalo symbolem bohatství a moci, mělo v daleko starších kulturách důležitější význam, a to spojení s (naším) božstvím. Bylo spojováno s vlastnostmi, jako je čistota a schopnost vyléčit se, které byly v tradičních kulturách připisovány právě božství. Mayské a egyptské civilizace zlato spojovaly se sluncem a považovaly ho za symbol božství a vesmírného řádu. Zářivé a životodárné vlastnosti slunce se odrážely v lesku zlata. Věřilo se, že zlato představuje božství ve své nejčistší formě a používalo se v řadě rituálů. Zlato symbolizovalo čistotu bytí, je původním symbolem spirituality a osobního rozvoje. Pomáhá aktivovat a mobilizovat náš potenciál. Zlato se také nazývá „mistr léčitel“ a pročišťuje fyzické tělo i celý čakerní systém. Používá se k vyrovnání energetických polí člověka a zabránění vzniku nemoci.
Na mentální úrovni odstraňuje konflikty ega, pocity přetížení, hněvu a agrese, pomáhá s pocity méněcennosti a deprese, pomáhá nám se zbavit sebevýčitek. Posiluje srdeční čakru, přitahuje pocity štěstí, vyrovnanosti a emoční stability. V posvátných rituálech se používalo k otevření čakry třetího oka a korunní čakry a k posílení duševních schopností.
Je tedy možné, že když Baltazar, Kašpar a Melichar darovali Ježíši kadidlo, myrhu a zlato, mysleli možná nejen na něj, ale i na všechny lidi? Že nám nepřímo (a symbolicky) představili dary, jimiž si můžeme vyléčit řadu chronických onemocnění, zlepšit spánek, pozastavit stárnutí, snížit pocity úzkostí a stresu, navodit pohodu a klid? A zároveň nám ukázali, že při pravidelné kontemplaci či meditaci je možné se spojit s naším vyšším vědomím, posílit intuici, a dostat se tak do oblastí, které jsme považovali za nedosažitelné či magické, a možná získat odpovědi na některé důležité otázky mezi nebem a zemí?
Právě v adventním a vánočním čase, můžeme působení těchto posvátných darů vyzkoušet… Přeji vám, milí čtenáři, krásné Vánoce.