Meduňka,  Zdraví

Jak o sebe pečovat v lednu? aneb Zdraví podle kalendáře

Podle tradiční čínské medicíny je každému měsíci v roce přiřazen některý orgán, který je v daném období náchylnější ke vzniku problémů. V lednu – měsíci, který nedávno započal, je tímto citlivým orgánem močový měchýř… (Článek připravila Ing. Hana Fedora Smejtková.)

Leden – měsíc močového měchýře
V lednu přebírá vládu prvek Voda, charakterizovaný chladem, černou barvou, slanou chutí a energií směřující dolů. Orgánově je k tomuto prvku přiřazen systém hospodařící v těle s vodou, v lednu je tím nejcitlivějším orgánem močový měchýř.  Jeho zásadní funkcí je shromažďovat moč, než odejde z těla, a následně ji z těla vypouštět.

Potíže a dysfunkce
Když není močový měchýř v pořádku, projevuje se to častou potřebou, tlakem nebo bolestí při močení, ale třeba i studenými končetinami, otoky nohou, nebo zánětem středního ucha. Signifikantní je i barva a vůně moči; světle žlutá moč je v pořádku, tmavší, do oranžova naznačuje nedostatek tekutin a překyselený organismus.
Protože existuje přímé propojení mezi močovým měchýřem a mozkem, můžeme právě v močovém měchýři nalézt i příčinu řady mozkových a neurologických onemocnění (nádory, epilepsie, aj.)

Reflexní terapie
Reflexní plošky močového měchýře najdeme na obou nohách z vnitřní strany pod kotníkem. Je to takový polštářek, který po promáčknutí udělá paprsky do stran. Např. u dětí můžeme podle jeho naplnění sledovat potřebu močení. Směrem od ledvin (uprostřed chodidla) vedou k močovému měchýři močové cesty, často bývá bolestivá oblast kolem vstupu do močového měchýře, způsobená nahromaděním usazenin. V nich se pak mohou množit různé nežádoucí mikroorganismy a to může vést k zánětům močových cest a močového měchýře.

Psychosomatické souvislosti
Psychické příčiny problémů s močovým měchýřem bývají nejčastěji spojeny s nepřiznaným psychickým nátlakem. Nakumulované strachy, lpění, pocity úzkosti a nesvobody, podrážděnosti a vzteky mohou blokovat správnou funkci močového měchýře. Proto je důležité naučit se vyjadřovat své emoce v klidu, uvolňovat své vnitřní tlaky bez nahromaděných emocí. Proto doporučuji následující novoroční předsevzetí: vypustit přetlak.

Přírodní léčba a další doporučení
V lednu bývá bezesporu největší zima, proto náš organismus potřebuje dostatečně prohřívat. Doporučuje se převaha teplého jídla i pití, vyloučení chladných a exotických potravin, naopak zařadit polévky a intenzivně vařená či pečená jídla.
Při prochladnutí ponořte své nohy do lavoru s horkou vodou a následně si vezměte teplé ponožky. Také uši, smyslový orgán tohoto systému, chraňte čepicí nebo čelenkou.
Při léčbě problémů močového měchýře zvolíme přírodní antibiotikum lichořeřišnici větší, účinná je i smetánka lékařská či třezalka tečkovaná. K tomu je vhodná konzumace především brusinek a borůvek, česneku, cibule, kořenové zeleniny a růžičkové kapusty.
Zejména v této době je vhodné dopřát si dostatečný odpočinek, respektovat cyklus přírody, regenerovat a chystat si síly na jaro.

                                                               Ing. Hana Fedora Smejtková

Koupit Meduňku