Zimní tip: Hýčkejme své ruce!
Znáte to? Zimní měsíce jsou pro naše ruce náročným obdobím. Nejdřív to byl předvánoční úklid, časté mytí a desinfikování rukou, teď zase chlad, který se stejně jako vlhkost na stavu pokožky rukou rychle podepíše. Kůže je vysušená, citlivá a rozpraskaná.
Dílem za to může i nedostatek slunečního svitu i nižší pestrost i množství vitamínů a minerálů ve stravě. V zimě si nehlídáme tolik pitný režim jako během teplejší části roku, a pokožka rychleji vysychá. Navíc vlhkost, zima či dokonce mráz pokožce nijak neprospívají a pokožku nadměrně vysušují, stejně tak jí neprospívají časté změny teploty. Výsledkem je suchá a citlivá kůže. Přinášíme pár tipů, co můžeme pro zlepšení stavu pokožky rukou udělat snadno každý den.
Ujistěte se, že netrpíte žádným kožním onemocněním. Zvýšená citlivost se může objevovat u normální pokožky, ale může být příznakem narušené kožní bariery či nemoci. Zvýšenou citlivost najdeme i u některých zánětlivých kožních nemocí, například atopický ekzém, seboroická dermatitida, růžovka nebo lupénka.
Zaměřte se na hydrataci. Ač je venku vlhko, pokožka ztrácí vodu v přetopených místnostech a pak má tendenci být suchá, nepružná. Proto si hlídejte pitný režim, pokožku ošetřujete pravidelně nejen mastnými, ale i hydratačními krémy. Důležitý je i přísun minerálů a vitamínů zajišťujících zdravou pokožku.
Úklid jen v rukavicích. Předvánoční velký úklid je již za námi, ale i zkuste i běžný úklid provádět v gumových rukavicích. Vím, špatně se v nich pracuje, ruce se v nich potí a mnohdy ruce po úklidu vypadají mnohem hůř než před ním. Máte-li stejné pocity jako já, zkuste pod ty gumové rukavice navléknout tenké bavlněné rukavice. Cit už to nijak nezhorší a pot se bude mít kam vsáknout.
Když máte pocit, že v rukavicích to opravdu nejde, zkuste na rukou vybudovat neviditelnou bariéru z toaletní vazelíny. Několikrát si před úklidem silně promastěte ruce vazelínou, na pokožce se vytvoří neviditelný film – sice nic nemůže od kůže, ale nic nemůže ke kůži. Takový film sice dlouho nevydrží, ale chrání velmi spolehlivě.
Hýčkejte svoje ruce masáží, jak jen je to možné. Pravidelně si ruce mazejte vhodným krémem nebo mastí. Mastné krámy používejte hlavně po umytí rukou, krémy hydratační kdykoliv. Masírujte pokožku, k jemné masáži postačí masážní váleček, avšak improvizovat můžete s čímkoliv. Při masáži se pokožka dobře prokrví, krev odnese metabolity, přinese kyslík a živiny, které následně stav pokožky zlepši.
Dopřejte si bylinkový zábal na ruce. Prohřejte ruce, k masáži použijte mastný měsíčkový krém. Po masáži si navlékněte teplé bavlněné rukavice, a nechte ruce asi 20 minut odpočívat. Výtečný je i parafínový zábal.
TIP: Cukrový peeling s medem a kávou
Unavená kůže také potřebuje povzbudit k regeneraci. Zkuste cukrový peeling, cukr s oleji pokožku zbaví odumřelých buněk, med ji zklidní, utlumí záněty a podráždění, intenzivně podpoří regeneraci. To vše napomůže hydrataci pokožky, zpomalí stárnutí pokožka a jejímu zdravějšímu vzhledu. Káva a v ní obsažený kofein jsou vzpruhou pro pokožku.
2 polévkové lžíce cukru krupice, ½ polévkové lžíce medu, 1 polévková lžíce kokosového oleje, é kávové lžičky kávové sedliny (lépe usušené), pár kapek oblíbeného esenciálního oleje na ovonění (nemusí být), 2 polévkové lžíce olivového (mandlového, slunečnicového) oleje
Na základ smíchejte cukr a med s kokosovým olejem na drobivou hmotu (asi jako drobenka), přidejte kávovou sedlinu (případně můžete přidat i zbytky bylinek po maceraci v olejích a máslech při výrobě mastí), pro vůni můžete přidat esenciální olej. Pořádně promíchejte, dejte do skleničky, zalijte olivovým nebo mandlovým olejem. Olej na zalití může být obyčejný nebo bylinkový (takový, ve kterém se macerovaly bylinky). Pod hladinou oleje se nebude peeling kazit. Používejte 2 x týdně.
Když pak hezkýma a jemnýma rukama někoho pohladíte, stojí to za to…-:)
Článek připravila Markéta Vopičková.