Meduňka,  Pro inspiraci

14. únor: sv. Valentin – (nejen) patron zamilovaných…

Kněz a mučedník sv. Valentin Římský je nejspíše ten, který je uctíván jako patron mladých lidí a jejich lásky.
Žil za panování císaře Claudia Gothica (268-270) v Římě. Podle legend měl být lékařem (údajně navrátil zrak slepé dívce) a také tajně sezdával, často proti vůli císaře, zamilované dvojice. Byl často zaměňován s jinými nositeli a světci tohoto jména, např. s biskupem Valentinem z Terni v Umbrii, v lidové tradici došlo k propojení patronátů světců se jménem Valentin.
Valentýnský svátek (Valentýn) se slaví v anglosaských i dalších zemích každoročně 14. února jako svátek lásky mezi partnery. Je to den, kdy se posílají dárky, cukrovinky, květiny a pohlednice s tradičním motivem srdce jako milostného symbolu. Do českých zemí přišel tento zvyk po r. 1990 a díky propagaci v médiích a nabídce dárků v obchodech –  nejrůznějších drobností s motivem srdce atd. – proniká zejména k mladým lidem.
Lidové tradice spjaté se sv. Valentinem ale měly na českém a moravském venkově jiný ráz než současný svátek zamilovaných. Sv. Valentinovi se připisovala ochrana před padoucnicí (epilepsií), ve starých lékařských knihách je tato nemoc nazvaná „nemoc sv. Valentina“. Byl také považován za ochránce před nemocemi domácího zvířectva. Pro den sv. Valentina platil zákaz některých činností a jejich nedodržením, z neúcty k světci, by vznikly na hospodářství škody.
Pranostika Na sv. Valentýna zamrzne i kolo mlýna připomínala únorové mrazy v období pozdní zimy.  

 E. Večerková: Obyčeje a slavnosti v české lidové kultuře

Koupit Meduňku