Meduňka,  Pro inspiraci,  Zdraví

Listujeme únorovou Meduňkou… Zdravý mozek – potřeby neuronů

Další díl velmi užitečného seriálu MUDr. Ludmily Elekové. Autorka v tomto seriálu postupně vysvětluje, co našemu mozku škodí a čím a jak ho naopak můžeme podpořit. tento seriál rozhodně doporučujeme vaší pozornosti…

V tomto článku věnovaném zdraví mozku probereme potřeby neuronů pro jejich zdraví a správné fungování. Jak jsem zmínila v předhoczím článku, neurony potřebují především dostatečný přísun kyslíku, energie a stimulaci.
Přísun kyslíku do mozku je kritický faktor. Vydržíme týdny bez jídla, dny bez vody, ale jen pár minut bez kyslíku. Aby se do mozku dostal kyslík, musíme ho vdechnout, musí tam být přiveden tepnami a krev ho musí obsahovat dostatek. Faktory, které narušující přísun kyslíku do mozku jsou zejména anémie (chudokrevnost), kolísání glykemie, stres (také při hypoglykemii), nízký nebo vysoký krevní tlak, hypotyreóza (snížené množství hormonů štítné žlázy v těle), kouření, sedavý životní styl, špatné držení těla s ohnutými zády, povrchní hrudní dýchání.
Narušení toku krve postihuje nejvíc nejvzdálenější oblasti od srdce, což jsou ruce, nohy ale i mozek. Na rozdíl od končetin nemá mozek výhodu gravitace, která by k němu dopravila krev i při špatném krevním oběhu a nízkém tlaku. Máte-li projevy zhoršeného prokrvení končetin, tj. studené konce končetin, křeče, špatně rostoucí nehty nebo chronickou plíseň na nich, či pomalý kapilární návrat (po stlačení nehtu by se po uvolnění tlaku měla okamžitě vrátit krev a nehet okamžitě zrůžovět), máte špatně prokrvený i mozek. Příznaky špatného prokrvení a okysličení mozku jsou nízká mentální výkonnost, špatné soustředění, zlepšení mozkové funkce po cvičení nebo kofeinu, slabé nebo bílé nehty. V těžších případech pocity na omdlení, celková slabost.
Kyslík do těla dostáváme dýcháním. Mnoho lidí dýchá špatně, povrchně, pouze hrudníkem. Správně se má dýchat bránicí do břicha, jak to vidíme u malých dětí a zvířat. Stah bránice zvětší objem hrudního koše a nasaje vzduch do všech částí plic. Současně masíruje útroby a zlepšuje jejich prokrvení. Hrudní dýchání pomocí mezižeberních a dalších pomocných svalů má být pouze přídatné při zvýšené potřebě kyslíku například při intenzivní fyzické námaze. Když dýcháme do hrudníku, dolní části plic se špatně okysličují a celkové množství přenášeného kyslíku je nižší. Zhoršené dýchání je také při stresu, kdy se stáhne hrudní koš. Dýchání bývá narušené při různých plicních nemocech: astmatu, chronické bronchitidě, rozedmě nebo fibróze.
Zkontrolujte si, jak dýcháte. Pokud se vám zvedá hrudní koš, dýcháte do hrudníku a špatně. Dýchání lze trénovat: položte si jednu ruku na hrudník, druhou na břicho a vědomě dýchejte do břicha. Kdykoli budete cítit napětí, úzkost, stres, uvědomte si, jak dýcháte a začněte dýchat do břicha. Dýchání do břicha aktivuje bloudivý nerv a parasympatický nervový systém, což vypne aktivitu sympatického nervového systému čili stresovou reakci.  
Dalším důvodem, proč mozek nedostává dostatek kyslíku je chudokrevnost, nedostatek hemoglobinu v krvi. Kyslík je přenášen červenými krvinkami, ve kterých se váže na hemoglobin, složitou bílkovinu obsahující železo. Snížené množství krvinek a hemoglobinu znamená menší množství kyslíku, které krev na jeden srdeční stah dodá do tkání včetně mozku. Dopady chudokrevnosti na zdraví jsou podceňovány, hlavně pacienty. Opakovaně vídám ženy s anémií, které se přes mé opakované a důrazné poučení vykašlou na léčbu a po nějaké době se vrací opět chudokrevné, někdy značně a stěžující si na příznaky. Nemocní při anémii obvykle vnímají únavu, ale při pomalu vzniklé anémii se organismus dokáže dost adaptovat a není výjimkou zachytit pacienta se závažnou anémií, který bude tvrdit, že se cítí dobře a až na cílené dotazy připustí únavu, zimomřivost a dušnost.
Nejčastější příčinou anémie na celém světě je nedostatek železa. Postihuje hlavně ženy v plodném věku, které každý měsíc při menstruaci ztrácí železo. Během těhotenství si plod od matky vezme několik gramů železa pro svou vlastní potřebu. Pokud neměla těhotná žena před otěhotněním dostatečné zásoby železa, rozvine se u ní během těhotenství anémie. V rozvojových zemích je hlavní příčinou anémie z nedostatku železa také jeho nedostatečný příjem potravou (málo masa), ztráty menstruací, těhotenstvím a porodem u žen nebo parazitární zátěž. V rozvinutých zemích bývá problém s příjmem železa pouze u veganů a vegetariánů. U lidí konzumujících maso může být problém s jeho vstřebáváním v důsledku nedostatku kyseliny solné (rozšířené užívání léků na údajné překyselení žaludku – inhibitory protonové pumpy – všechny léky končící na -prazol) nebo zhoršeným vstřebáváním ve střevě např. při celiakii nebo střevních zánětech. U žen je častá anémie při silné menstruaci nebo častějších porodech. Anémii z nedostatku železa mohou mít samozřejmě i muži, i když to je méně časté. Je třeba u nich hledat zdroj: proběhlá operace, úraz, darování krve nebo jiné známé ztráty krve. Pokud muž si není vědom ztráty krve, je třeba pátrat po skrytém krvácení nejpravděpodobněji ze zažívacího traktu nebo problému s vstřebáváním…

Celý článek si přečtete v únorové Meduňce…

Koupit Meduňku